Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do Piotra Rutkowskiego, wiceministra gospodarki i pracy : Czy istnieją szanse na budowę gazociągów Amber i Jamał II?

0
Podziel się:
Do Piotra Rutkowskiego, wiceministra gospodarki i pracy
: Czy istnieją szanse na budowę gazociągów Amber i Jamał II?

Money.pl: Jakie są szanse na budowę gazociągów Amber i Jamał II?
Piotr Rutkowski: Po ostatnim spotkaniu stron zainteresowanych, uważam, że są one bardzo realne. Otrzymaliśmy poparcie przedstawicieli rządów krajów Estonii, Litwy i Łotwy. Mam nadzieję, że rozmowy sfinalizujemy w najbliższy piątek, kiedy otrzymamy z ich ministerstw pismo popierające realizację tego projektu. To jest warunek, który postawiła UE, a która przeznacza na to około miliona euro, resztę dołoży PGNiG.

Money.pl: Jeżeli uda się wszystkim stronom dojść do porozumienia w tej kwestii, to kiedy budowa mogłaby ruszyć?
P.R.: W takim przypadku inwestycja mogłaby ruszyć w 2008 roku.

Money.pl: Zgoda Rosji i Niemiec jest niezbędna do realizacji tego projektu ponieważ mógłby on zagrozić realizacji budowy gazociągu bałtyckiego. Który projekt jest bardziej opłacalny, korzystny dla stron?
P.R.: Nie można tego powiedzieć dopóki nie zostaną wykonane analizy ekonomiczne i związane z ochroną środowiska. Oba projekty nie posiadają takich analiz. Kiedy zostaną one zrobione, będzie można powiedzieć, co jest bardziej opłacalne. Sądzę jednak, że o wiele droższa będzie realizacja projektu pod dnem morza niż po lądzie. Tańsza będzie natomiast jego eksploatacja. Per saldo – gaz transportowany pod morzem powinien być droższy od tego transportowanego drogą lądową.

Money.pl: Czy w zamian za zgodę Rosji na budowę gazociągu Amber jesteśmy w stanie pójść na ustępstwa, takie jak obniżenie opłat tranzytowych czy zgodę udział rosyjskiego kapitału w prywatyzacji polskiego sektora paliw płynnych? Rosja od lat o to zabiega.
P.R.: Będziemy starali się nie łączyć tych dwóch rzeczy, nie jest jednak wykluczone, że Rosja postawi w ten sposób sprawę. Do tej pory prowadziliśmy te rozmowy odrębnie. Na październikowym posiedzeniu komisji ds. współpracy gospodarczej w sektorze energetycznym omówimy ten problem i wypracujemy stanowisko w tej kwestii.

Money.pl: Dotychczas odrzucaliśmy tą propozycję. Na jakich warunkach moglibyśmy zgodzić się na współpracę?
P.R.: Trudno powiedzieć. Rosja dąży do podpisania dokumentu dotyczącego tranzytu ropy i gazu przez Polskę. Będąc jednak tak istotnym partnerem Rosji w tranzycie gazu i ropy ze wschodu na zachód, warunki muszą być partnerskie. Na inne nie możemy się zgodzić.

Money.pl: Czy są jakieś szacunki dotyczące tego, ile na budowie gazociągu Amber i Jamał II mogłaby skorzystać Polska?
P.R.: Trzeba poczekać na analizy. Na pewno będzie to znaczący wpływ do budżetu Polski. To są przecież dochodowe interesy.

Pytała: Donata Wancel

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)