Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Dobre wiadomości dla Putina. Rosja wychodzi z kryzysu

95
Podziel się:

Rosyjski PKB ma wzrosnąć o 1,9%, cena ropy podniesie się do 56 USD za baryłkę, rosyjski eksport wzrośnie o 26 mld USD, a zmniejszeniu ulegną zarówno liczba niewypłacalności jak i negatywny wpływ sankcji międzynarodowych na poziom inwestycji w 2018 r. – prognozuje Euler Hermes

Gospodarka Rosji najmocniej traci na spadających cenach surowców.
Gospodarka Rosji najmocniej traci na spadających cenach surowców. (REUTERS)

Rosyjski PKB ma wzrosnąć o 1,9%, cena ropy podniesie się do 56 USD za baryłkę, rosyjski eksport wzrośnie o 26 mld USD, a zmniejszeniu ulegną zarówno liczba niewypłacalności jak i negatywny wpływ sankcji międzynarodowych na poziom inwestycji w 2018 r. – prognozuje Euler Hermes

Według prognoz firmy ubezpieczeniowej, Rosja ma skorzystać z poprawy sytuacji makroekonomicznej na świecie, w wyniku której światowy wzrost gospodarczy osiągnie 3 proc. zarówno w 2017, jak i 2018 r.. To więcej niż w ostatnich latach. Poprawa ma mieć pozytywny wpływ w trzech wymiarach: lepszej synchronizacji krajowych cykli gospodarczych, ożywienia światowego handlu oraz sprzyjającej polityki pieniężnej i warunków finansowania.

Te trzy czynniki doprowadzą do umiarkowanego wzrostu cen surowców. Euler Hermes oczekuje, że ceny ropy wzrosną w 2018 r. do średnio 56 USD za baryłkę i umiarkowanego umocnienia się rubla w stosunku do dolara. Oczekuje się, że ożywienie rosyjskiego eksportu utrzyma się w 2018 r., choć w bardziej umiarkowanym tempie.

Analitycy opracowali wskaźnik niewypłacalności eksportu (IDEX) w celu regularnego monitorowania i analizy globalnego handlu i tendencji w zakresie niewypłacalności. Oczekuje się, że w 2018 r. wskaźnik ten w odniesieniu do Rosji wzrośnie do -3 proc. Wartość ujemna oznacza, że ryzyko niewypłacalności głównych partnerów handlowych Rosji będzie średnio ulegać zmniejszeniu, chociaż utrzymuje się wiele punktów zapalnych. W 2018 r. poprawi się również liczba przypadków niewypłacalności w Rosji, podczas gdy w skali światowej liczba takich przypadków wzrasta.

Zobacz także: Rosja chwali się pociskiem balistycznym

W tej sytuacji krajowe, rosyjskie czynniki takie jak: przyspieszenie akcji kredytowej, złagodzenie polityki monetarnej i wzmocnienie zaufania zarówno w sektorze konsumenckim, jak i korporacyjnym będą dodatkowym wiatrem w żagle. Te pozytywne czynniki zrekompensują negatywne skutki międzynarodowych sankcji gospodarczych, które będą coraz mniej skuteczne w powstrzymywaniu napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Rosyjski PKB powinien wzrosnąć o 1,5 proc, r/r w 2017 r. i 1,9 proc. r/r w 2018 r., po jego spadku o -0,2 proc. r/r w 2016 r. Jednak wciąż pozostaje wiele obszarów ryzyka.

- Liczba niewypłacalności w sektorze chemicznym i usług będzie w 2018r. rosnąć, a niedawne bankructwa banków i utrzymujące się zagrożenia sankcjami gospodarczymi mogą mieć negatywny wpływ na rosyjski biznes - mówi Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes. Z drugiej strony – rolnictwo korzysta na polityce zastępowania importu, więc obok produkcji wyrobów z metalu także sektor spożywczy odczuje poprawę, zmniejszenie liczby niewypłacalności.

W okresie od stycznia do września 2017 r. sądy w Rosji ogłosiły upadłość 9 702 spółek, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem. Moskwa jest liderem wśród innych regionów Rosji pod względem liczby upadłości z udziałem 19 proc. (1 800 firm) wszystkich zgłoszonych upadłości._ _

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(95)
asd
6 lat temu
paweł. Proponuję poznać historię Rosji zanim wysnujesz pogląd, że silna gospodarka ma byś gwarantem bezpieczeństwa. To patologiczne struktury i system myślenia.
eirf0
6 lat temu
Ile tutaj przychylnych Rosji a zarazem obraźliwych wobec Polski i Polaków komentarzy. I ja mam uwierzyć że to piszą normalni ludzie?
pawel
6 lat temu
problemem Rosji nie są żaden tam model surowcowy gospodarki i ceny ropy Norwegia też eksportuje surowce i ma największy PKB per capita na głowę. Zachodni Eksperci różnej maści i też z Rosji próbują tłumaczyć kryzys spadkiem cen surowców zamiast reform OGRANICZENIA KORUPCJI, zwiększają tylko wydatki na wojsko itp , nikt nie dba o poprawę praw w kwestii np: praw własności czy odbudowy rolnictwa , setki hektarów leża odłogiem , zapewnienia przedsiębiorcom odpowiednich warunków. Sprawnie funkcjonująca gospodarka jest fundamentem stabilizacji politycznej i DEMOKRACJI więc Polsce powinno zależeć na tym żeby Rosja się rozwijała gospodarczo nie tylko ze sami też na tym skorzystamy ale od tego zależy też nasze bezpieczeństwo.
wu
6 lat temu
Wygląda na to że "fachowcy" polscy którzy wróżyli upadek gospodarczy Rosji "trochę" się pomylili, ciekawe jak postąpią kraje zachodnie, dalej będą sankcje czy odpuszczą i pojedynczo zaczną współpracę.
olo główny
6 lat temu
Ciekawe co ruskie by robili bez gazu i ropy. Strach pomyśleć.
...
Następna strona