Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dom na peryferiach czy mieszkanie w bloku? Podpowiadamy, co wybrać

17
Podziel się:

Dom czy mieszkanie? - to dylemat wielu osób planujących własny dach nad głową, gwarantujący większą od przeciętnej przestrzeń życiową. W praktyce, koszty zakupu w przypadku większości mieszkań z oferty deweloperów, zwłaszcza tych o nieco większej powierzchni, korespondują z cenami ofertowymi domów jednorodzinnych.

W Polsce deweloperzy corocznie wprowadzają do swojej oferty zaledwie kilka tysięcy mieszkań 4 -pokojowych lub większych, a więc dedykowanych głównie bardziej liczebnym od przeciętnej rodzinom
W Polsce deweloperzy corocznie wprowadzają do swojej oferty zaledwie kilka tysięcy mieszkań 4 -pokojowych lub większych, a więc dedykowanych głównie bardziej liczebnym od przeciętnej rodzinom

Wg portalu RynekPierwotny.pl, jeżeli zestawimy ceny domów jednorodzinnych z cenami większych mieszkań w ofercie deweloperów, to się okaże, że bez większego problemu można znaleźć porównywalne pozycje na osiedlach jedno- i wielorodzinnych w ramach jednej aglomeracji. Tak dzieje się przy porównaniu ofert większych mieszkań 3 i 4-pokojowych w największych miastach z ofertami domów jednorodzinnych zlokalizowanych może niekoniecznie w bezpośrednim ich sąsiedztwie, ale w dzielnicach nieco bardziej peryferyjnych czy okolicach podmiejskich.

W sumie koszt zakupu większego lokalu z pierwszej ręki, z co najmniej czterema pokojami na najbardziej reprezentatywnym krajowym rynku nieruchomości, czyli w Warszawie, o powierzchni około 80-90 mkw. i średnim standardzie, to wydatek rzędu 650-800 tys. zł. Z kolei odsetek ofert nowych domów w Warszawie i okolicach w widełkach cenowych odpowiadających podanym zakresom cen nominalnych stołecznych mieszkań 4-pokojowych, wynosi około 30 - 40 proc. Jest więc w czy wybierać, przy czym w innych czołowych krajowych aglomeracjach te proporcje wyglądają jeszcze korzystniej.

Coś za coś, czyli koszty vs komfort zamieszkiwania

Pytanie, jakie argumenty przemawiają za wyborem stosunkowo dużego 3 - 4 pokojowego mieszkania, a jakie za domem w analogicznej cenie, ale lokalizacji najczęściej peryferyjnej, bardziej odległej od centrum.

W przypadku kupna nieruchomości mieszkaniowych z pierwszej ręki dość znaczące różnice mogą wystąpić w kosztach najpierw wykończenia, a następnie utrzymania, eksploatacji i konserwacji domu i mieszkania. Tu, zdaniem ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, decydująca jest powierzchnia użytkowa, która w przypadku domu może być nawet dwukrotnie większa niż mieszkania.

Znacznie większy budżet pochłonie więc najpierw wykończenie i wyposażenie domu, a następnie jego wieloletnie ogrzewanie. Jednak coraz bardziej innowacyjne rozwiązania w tej kwestii, wiążące się z dynamicznym rozwojem technologii energooszczędnych powodują, że koszty eksploatacji dużego mieszkania i średniej wielkości domu zaczynają być porównywalne.

Zobacz także: Zobacz też: Umowa dożywocia. Szansa na lepszą starość dla samotnych

W zamian, w przypadku domu zazwyczaj mamy do dyspozycji znacznie większą powierzchnię, bardzo często nawet dwukrotnie od mieszkania w tej samej lub zbliżonej cenie. Do tego dochodzi kilkaset mkw. działki, a więc ogródek dla amatorów bliskiego obcowania z przyrodą na własnej posesji. Są to dla znacznej części klientów argumenty nie do odrzucenia. Komfort zamieszkiwania nawet w niewielkim, ale dobrze zaplanowanym, nowoczesnym, funkcjonalnym i dobrze wyposażonym domu z ogrodem, będzie praktycznie w każdym przypadku nieporównywalnie wyższy od tego, co może zaoferować nawet najciekawsze lokum na osiedlu wielorodzinnym.

Lokalizacja, czyli koronny argument nie do odrzucenia

Z drugiej strony, argumentem zdecydowanie przemawiającym za wyborem mieszkania jest zazwyczaj lokalizacja, która w przypadku osiedli wielorodzinnych jest najczęściej nieporównywalnie korzystniejsza z uwagi na bliższy dystans do centrum i znacząco lepsze połączenia komunikacyjne. To w dłuższym okresie ogromne oszczędności czasu, a co za tym idzie również pieniędzy.

Same dojazdy samochodem do pracy w mieście (z domu oddalonego od centrum o 20-30 km) to strata dziesiątek godzin miesięcznie. A przecież praca to nie jedyny cel dojazdów, których celem będą również choćby miejskie wypady w celach rozrywkowych do kina czy teatru albo po większe zakupy. Wybierając opcję domu pod miastem lub na jego peryferiach, z góry należy więc założyć znaczące straty czasu i koszty idące miesięcznie niejednokrotnie w setki złotych. To niestety nieunikniona cena wyboru podwyższonego komfortu zamieszkiwania, większej przestrzeni życiowej zacisza domowego czy możliwości ciągłego obcowania z przyrodą.

Gorsza lokalizacja to także słabsze zaopatrzenie okolicy w infrastrukturę handlowo-usługową, szkoły, przedszkola czy obiekty rekreacji typu basen czy siłownia, do których bezpośredni dostęp z domu na peryferiach jest zazwyczaj mocno ograniczony.

Statystyki nie zostawiają wątpliwości

Dane statystyczne mieszkaniowego rynku pierwotnego nie pozostawiają większych wątpliwości. W Polsce deweloperzy corocznie wprowadzają do swojej oferty zaledwie kilka tysięcy mieszkań 4 -pokojowych lub większych, a więc dedykowanych głównie bardziej liczebnym od przeciętnej rodzinom. Natomiast domów jednorodzinnych powstaje w tym samym czasie grubo ponad 100 tys., przede wszystkim za sprawą inwestorów indywidualnych, a w drugiej kolejności deweloperów.

W Polsce jednak od zakupu domu, czy to od dewelopera, czy z drugiej ręki, zdecydowanie bardziej preferowana jest samodzielna budowa przez inwestorów indywidualnych w systemie gospodarczym. Tym sposobem wydłuża się wprawdzie czas do momentu wprowadzenia, jednak drastycznie spada koszt inwestycji, nawet w granicach 30 - 40 procent. Trudno się więc dziwić, że w przypadku alternatywy „większe mieszkanie czy dom”, w krajowych warunkach zdecydowanie wygrywa opcja budownictwa jednorodzinnego. Jest ona bowiem zdecydowanie bardziej opłacalna, a po analizie wszelkich „za i przeciw”, także nieporównywalnie korzystniejsza.

Najważniejsze jednak, że rynek daje swoim uczestnikom coraz to lepsze możliwości wyboru, a dom przestał być symbolem luksusu w zestawieniu z większym mieszkaniem w bloku. W ostatnich latach gołym okiem widać coraz wyraźniejszą tendencję do spadku w ofercie deweloperskiej odsetka największych 4-5 pokojowych mieszkań na rzecz systematycznie rosnącej oferty w osiedlach domów jednorodzinnych w różnych konfiguracjach, wolnostojących, bliźniaków czy szeregowców. Tendencja ta powinna w kolejnych latach ulegać dalszemu utrwaleniu, zwłaszcza w sytuacji dynamicznego rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, głównie drogowej w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
MJ29
4 lata temu
Wg mnie lepsze jest mieszkanie. Łatwiej utrzymać, a jak będzie trzeba czegoś innego to można łatwiej sprzedać. Bardzo polecam mieszkanie w Piasecznie. Kupiłam tam mieszkanie na osiedlu Dom Marzeń i jestem naprawdę zadowolona.
Robi
4 lata temu
Rzeczywiście dom przestał być symbolem luksusu - bo to ceny mieszkań absurdalnie wywindowały w górę. My szukalismy mieszkania w gdyni a ostatecznie wyladowaliśmy za te same pieniądze w jednopiętrowym domku ze sporym ogrodem, widokiem na las. do Gdyni mamy 20 minut samochodem bez korków, więc super. a to wszystko na osiedlu Roazrium od Lokum, gdyby nie oni to chyba nie mieszkalibyśmy nigdzie, bo na wolnostojący nas nie stać, tak jak na mieszkanie centrum
Igor
5 lata temu
Tylko i wyłącznie mieszkanie w centrum miasta. Żaden dom na peryferiach, gdzie bez samochodu nawet chleba nie kupisz, bo najbliższy sklep 5km dalej. Mieszkam w Krakowie w apartamencie kupionym od dewelopera Fronton i z perspektywy czasu stwierdzam, że to była moja najlepsza życiowa decyzja.
Anna
5 lata temu
Mieszkanie niby fajna rzecz nie trzeba w piecu palić itd. Z drugiej strony to nie ma ogródka i grilla nie ma gdzie rozpalić. Ja to jednak się zdecyduje na dom. Już mam faworyta z projektów homekoncept i będę się tego trzymać. jak się pojawią dzieci to będą miały więcej przestrzeni a nie tylko blokowisko
nagroda mi si...
5 lata temu
latem mieszkam w domu a na zimę do mojego apartamentowca w centrum