Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Donald Trump o Nord Stream 2: "Nie jestem pewien, czy to jest w najlepszym interesie Niemiec"

Donald Trump o Nord Stream 2: "Nie jestem pewien, czy to jest w najlepszym interesie Niemiec"

Łagodniejsze stanowisko Donalda Trumpa w sprawie Nord Stream 2. Fot. Sputnik/EAST NEWS
Łagodniejsze stanowisko Donalda Trumpa w sprawie Nord Stream 2.

Zakończyło się spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina. Na konferencji podsumowującej padło pytanie o gazociąg Nord Stream 2 - inwestycję ostro skrytykowaną przez amerykańskiego prezydenta.

- Jak można pompować miliardy i miliardy dolarów, głównie z Niemiec, do rosyjskich kieszeni, kiedy próbujemy mieć pokój na świecie - tak kilka dni temu, podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, prezydent Trump wyrażał się o planowanej inwestycji. Nazywał ją "straszną rzeczą", która nie służy anie Niemcom, ani NATO.

Dziś, gdy na konferencji podsumowującej spotkanie Trump - Putin padło pytanie o gazociąg, amerykański prezydent wypowiadał się znacznie łagodniej.

- Nazwałem Putina konkurentem. Dobrym konkurentem - powiedział Trump. - Nie sądzę, żeby to było w interesie Niemiec, ale podjęli taką decyzję. Mamy dużo źródeł energii, będziemy sprzedawać LNG i będziemy konkurować.

Czytaj też: Nord Stream 2. USA ostrzegają przed sankcjami firmy związane z gazociągiem

- Możemy współpracować z powodzeniem nad uregulowaniem rynków światowych - stwierdził w odpowiedzi na pytania o gazociąg Władimir Putin. Podkreślił, że Rosja jest gotowa zwiększyć tranzyt przez Ukrainę, o ile pewne kwestie zostaną uregulowane.

Nord Stream 2 to podwójny gazociąg, który ma przebiegać wzdłuż istniejącej linii gazociągu północnego. Rura z Rosji ma zostać poprowadzona po dnie Bałtyku i trafić do Niemiec.

"Money. To się liczy". Gościem: Wioletta Kleczka - Dyrektor Działu Środków Powierzonych Alior Banku


Zdaniem przeciwników inwestycji, budowa gazociągu na dnie morza nie jest ekonomicznie uzasadniona, a pominięcie krajów tranzytowych ma dać Rosji kontrolę nad bezpieczeństwem energetycznym Niemiec.

Czytaj też: Niemcy przekonani, że Nord Stream 2 powstanie. Już rozpoczęli budowę

Czytaj także
Polecane galerie
polak
2018-07-18 13:42
Jeśli Gazprom będzie przesyłał gaz Nord Stream 1 i 2 to będzie to niedopuszczalny monopol jednego dostawcy. Ale jeśli Gazprom będzie przesyłał gaz przez Ukrainę to już będzie to w porządku. :))))
poalk
2018-07-18 13:39
A co oni się tak martwią o Niemcy? :))
frek16
2018-07-17 15:20
Wychodzi na to że ten cały Trump to taki wielki krzykacz, a sumie to ciepłe kluchy.
Pokaż wszystkie komentarze (5)