Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk w Sejmie: Zaakceptujemy pakt fiskalny

0
Podziel się:

Szef rządu zapowiedział też przyjęcie paktu fiskalnego. Rząd zrobi to na najbliższym posiedzeniu. - Pcha nas w środek czarnej dziury - grzmi opozycja.

Donald Tusk w Sejmie: Zaakceptujemy pakt fiskalny
(PAP/Paweł Supernak)
Rząd zrobi to na najbliższym posiedzeniu - zapowiedział premier. Zdradził także kiedy wejdziemy do strefy euro: wtedy, gdy będzie ona uzdrowiona. Wywołał tym b** **urzliwą dyskusję. - _ Pcha nas Pan w sam środek czarnej dziury _ - wołał do Donalda Tuska poseł PiS-u Krzysztof Szczerski. - _ Polska potrzebuje euro _ - perorował Janusz Palikot.

[aktualizacja: 12:13]

Pakt fiskalny, na którego ratyfikację zgodę ogłosił premier, wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu. Umowa ustanawia też nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej.

Traktat ma wejść w życie w 2013 r., po ratyfikacji w 12 krajach euro. Polskę będzie obowiązywał dopiero, gdy przyjmie unijną walutę.

Przeciw traktatowi jest PiS, sceptycznie podchodzi do niego też Solidarna Polska. SLD choć pakt popiera, ma wątpliwości co do trybu jego ratyfikacji. _ Za _ opowiadają się PO, RP i PSL. Premier jeszcze w marcu zapowiadał, że jeśli prawnicy dopuszczą taką możliwość, rząd zaproponuje metodę tzw. małej ratyfikacji paktu fiskalnego, opisanej w art. 89 konstytucji. Zakłada ona głosowanie w tej sprawie w Sejmie zwykłą większością głosów.

Podczas wystąpienia Donald Tusk odniósł się także do kwestii redukcji budżetu europejskiego na lata 2014-2020, którą zaproponował sprawujący właśnie prezydencje Cypr. -_ Nie zgodzę się, żeby Polska stała się narzędzie w rękach tych, którzy chcą zredukować budżet UE _ - zapowiedział premier. - _ 400 mld euro to pułap środków z Unii, o które walczymy _ - podkreślił.

Premier zapowiedział, że będziemy szukali kompromisu i porozumienia, żeby te pieniądze do Polski trafiły. *- *_ Apeluję o pracę wszystkich sił politycznych na rzecz kompromisu _ - zakończył premier. Jego zdaniem, zawetowanie projektu unijnego budżetu przez któreś z państw to z polskiego i europejskiego punktu widzenia ostateczność.

- _ Możliwe, że on będzie zagrożony bo będzie zawetowany przez jeden lub kilka innych kraj. To weto z polskiego i europejskiego punktu widzenia, powinno być absolutną ostatecznością. Nie buduje to realnej szansy na korzystny scenariusz w najbliższych miesiącach, a do następnej wiosny powinniśmy mieć tak naprawdę ten kształt wieloletnich ram finansowych _ - powiedział premier.

Premier powiedział, że w interesie Polski jest jak najszybsze przyjęcie dużego budżetu, w którym istotną rolę będzie odgrywała polityka spójności i w którym uśredniane będą dopłaty bezpośrednie dla rolników.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PREMIERA:

Donald Tusk zaznaczył, że nasz kraj zdaje sobie sprawę, że powstający projekt budżetu może zostać zawetowany przez kraje, które go nie akceptują. W takiej sytuacji, mówił premier, konieczne będzie posługiwanie się prowizorium budżetowym. Premier wyjaśniał, że taki mechanizm, przewidziany w traktacie, będzie wymagał podejmowania pewnych decyzji większością kwalifikowaną i będzie wymagał od Polski zawierania sojuszy.

_ - Jestem przekonany, że wynegocjujemy maksimum tego, co jest możliwe - _ powiedział minister finansów Jacek Rostowski w Sejmie. Zdaniem szefa resortu finansów, Polska ma kilka silnych kart. Zdaniem ministra finansów, Polska ma dobrze przygotowanych negocjatorów oraz jest gotowa być stanowcza, kiedy trzeba. Jacek Rostowski podkreślił, że nasz kraj skutecznie tworzy koalicje. _ - Taka Polska ma szansę na najlepszy z możliwych w tych trudnych czasach wyników. Poza tym możemy zastosować strategie ominięcia obstrukcji ze strony kilku państw - _powiedział.

O cięciach wydatków na poziomie od 100 do 150 miliardów euro mówią najwięksi płatnicy do unijnej kasy - Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Holandia. Argumentują, że w czasach kryzysu unijny budżet musi być oszczędny.

Debata na temat strategii negocjacji budżetowych i paktu fiskalnego, wywołała burzliwą dyskusję. - _ Uwierz pan w siłę Polski, albo ustąp _ - wołał do Donalda Tuska poseł PiS-u Krzysztof Szczerski. Poseł PiS-u przekonywał, że przyjęcie paktu fiskalnego jest niekorzystne, a rząd pcha nas w środek europejskiego kryzysu.

- _ Pcha nas Pan w sam środek czarnej dziury. Ja się pytam po co? Polityka pana premiera przypomina mi trochę skok tego austriackiego skoczka, tylko bez spadochronu. Rzucił się Pan w dół, a teraz nerwowo Pan szuka linki do spadochronu, ale wie Pan, że jej zapomniał. Ma Pan jeszcze nadzieję, że lecący obok Niemcy chwycą Pana n a hol, ale oni są zajęci własnymi problemami. A ziemia coraz bliżej - _ grzmiał poseł.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KRZYSZTOFA SZCZERSKIEGO:

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt uchwały w którym wzywa rząd do zawetowania budżetu Unii, gdyby jego rozwiązania były niekorzystne dla Polski. Premier przekonywał jednak, że zawetowanie projektu to ostateczność. Argumentował, że w interesie Polski jest jak najszybsze przyjęcie dużego budżetu, w którym istotną rolę będzie odgrywała polityka spójności.

Nieco mniej krytycznie do dzisiejszego wystąpienia premiera podszedł Janusz Palikot. Odnosząc się w Sejmie do wystąpienia Donalda Tuska na temat polityki europejskiej, Palikot pogratulował rządowi zaangażowania na forum unijnym.

Janusz Palikot mówił, że jego klub wspiera działania rządu w tym zakresie. Opowiedział się też za wprowadzeniem w Polsce waluty euro, mimo że według sondaży sprzeciwia się temu większość obywateli

- _ To będzie ten moment, w który albo wejdziemy z korzyścią, z fantastycznymi efektami dla naszej gospodarki, albo nie. I powiedzmy to uczciwie, walczmy przez te trzy lata z opinią publiczną, żeby ją przekonać do tego, że jesteśmy za euro. Tego Polska najbardziej potrzebuje nie tylko ze względu na bezpieczeństwo ekonomiczne, ale także ze względu na bezpieczeństwo w ogóle, bo co jeśli nie wejście do strefy euro, zagwarantuje nam ostatecznie, na trwałe i na zawsze bycie wewnątrz Unii Europejskiej? _ - mówił Janusz Palikot.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANUSZA PALIKOTA:

Według Palikota, brakuje polityków, którzy będą w UE odważnie formułowali tezę o konieczności głębszej integracji Wspólnoty.

PSL wezwał za to do obrony europejskich funduszy na rolnictwo i reformowania polityki agrarnej. Poseł ludowców Marek Sawicki mówił podczas dyskusji o informacji rządu w sprawie polityki europejskiej, że redukcja wydatków na rolnictwo w UE będzie niedobra dla Polski.

-_ Warto zadbać o to, aby po pierwsze w ramach wspólnych ram finansowych polityka rolna nie była polityką okrojoną, a po drugie, jeśli uważamy, że występując na forum UE mamy znaleźć takie akcenty, które mówią o europejskości naszych propozycji, to Polska powinna być liderem w propozycjach reformy wspólnej polityki rolnej _ - mówił Sawicki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁA SAWICKIEGO:

Były minister rolnictwa Marek Sawicki wskazywał, że jeszcze kilka lat temu decydenci unijni blokowali wprowadzanie równych dopłat dla rolników we wszystkich krajach Unii. Dziś wskazują, że jest to jak najbardziej pożądane.

Donald Tusk przekonywał wcześniej w Sejmie, że zawetowanie projektu unijnego budżetu to ostateczność. Argumentował, że w interesie Polski jest jak najszybsze przyjęcie dużego budżetu, w którym istotną rolę będzie odgrywała polityka spójności i uśrednienie dopłat dla rolników.

Czytaj więcej w Money.pl
Amber Gold przez 8 godzin w Sejmie. Zobacz Po wystąpieniu Donalda Tuska przemawiać będzie prokurator generalny Andrzej Seremet.
A tam kryzys. Premier nie traci optymizmu - _ Kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by tracić wiarę w UE _ - uważa premier Donald Tusk.
Klęska szczytu w Brukseli? _ Jest zła atmosfera _ Szef Europarlamentu apelował o szybkie decyzje, ale obrady zdominowało...Euro 2012. _ Don't cry Angela _ - usłyszała kanclerz Niemiec.

Posiedzenie, na którym premier Donald Tusk przedstawił posłom informację na temat polityki europejskiej, rozpoczęło się o 9. Na informację przewidziano pięć godzin. Po wystąpieniu premiera, planowane są 15-minutowe wystąpienia przedstawicieli klubów parlamentarnych.

Później posłowie zapoznają się także z informacją o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2012 r. W popołudniowym bloku głosowań będą natomiast decydować m.in. o wniosku klubu SLD o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustaw deregulacyjnych, ułatwiających dostęp do 50 zawodów.

Czytaj więcej w Money.pl
Pakt fiskalny niedobry dla Polski? On tak uważa To dlatego Polska nie powinna ratyfikować paktu fiskalnego - uważa były wiceminister.
W Sejmie zapowiada się spór o pakt fiskalny Przeciw traktatowi jest PiS, sceptycznie podchodzi do niego też SP. SLD choć pakt popiera, ma wątpliwości co do trybu jego ratyfikacji. Za opowiadają się PO, RP i PSL.
Wyraźne cięcia w UE. Oto stanowisko Tuska Według szefa rządu Polska ma wsparcie _ 17, a może 18 _ państw. Co stanie się z 300 miliardami?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)