Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty dla rolników. Waży się ich wysokość

0
Podziel się:

Polscy europosłowie zarzucają rządowi brak inicjatywy w sprawie zwiększenia dopłat bezpośrednich w nowej perspektywie finansowej po 2014 roku.

Dopłaty dla rolników. Waży się ich wysokość
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Polscy europosłowie zarzucają ministrowi rolnictwa oraz rządowi brak inicjatywy w sprawie zwiększenia dopłat bezpośrednich dla rolników w nowej perspektywie finansowej po 2014 roku. Obecnie trwają prace nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Waży się także wysokość dopłat, jakie polscy rolnicy mieliby otrzymać po 2014 roku. Wiadomo już, że dopłaty nie będą jednakowe w całej Unii. Propozycje Komisji Europejskiej, europoseł PiS Janusz Wojciechowski określa skandalem. Utrzymane zostanie dotychczasowe zróżnicowanie między starymi, a nowymi krajami członkowskimi. W ocenie Janusza Wojciechowskiego to dyskryminacja polskich rolników oraz łamanie traktatu akcesyjnego:

_ - Skandalem jest to, że Komisja Europejska próbuje przedłużyć dyskryminację polskich rolników. Nie tylko polskich zresztą, przede wszystkim tych z nowych krajów członkowskich. Na to nie możemy się zgodzić. Niezależnie od tego, jaki będzie polityczny opór, to do końca trzeba prowadzić walkę o to, żeby te dopłaty wyrównać _ - mówił Wojciechowski.

- _ Włącznie ze skargą do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, gdyby te przepisy sankcjonujące nierówność zostały stworzone. Mam dużo pretensji do polskiego rządu, że za słabo działa w tej sprawie i w ogóle nie używa tego argumentu prawnego, który jest najważniejszy _- dodał.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JANUSZA WOJCIECHOWSKIEGO:

Źródło: IAR

Europoseł Wojciech Olejniczak z SLD nie wierzy, że uda się wynegocjować dopłaty na poziomie średniej unijnej. Takie deklaracje składał minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Wojciech Olejniczak podkreśla, że to Polska powinna starać się o zmianę stanowiska starych krajów Unii, takich jak Niemcy czy Francja, które blokują zwiększenie dopłat dla nowych członków:

_ - To państwa członkowskie blokują pewne rozwiązania i minister Kalemba musi zadbać o to, żeby inni ministrowie chcieli równych dopłat. Polska już przegrała negocjacje na poziomie tworzenia nowej propozycji wspólnej polityki rolnej przez Komisję Europejską. Rząd to przespał, nie zgłaszał w odpowiednim czasie dobrych argumentów na rzecz wyrównania dopłat bezpośrednich. Ten kompromis, który tutaj osiągniemy w Parlamencie Europejskim zostanie utrzymany, a to oznacza, że będziemy poniżej średniej _ - mówił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WOJCIECHA OLEJNICZAKA:

Źródło: IAR

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba zapowiadał, że Polska będzie starała się podczas negocjacji nowej polityki rolnej po 2013 roku zwiększyć dopłaty dla naszych rolników. Zdaniem szefa resortu, polscy rolnicy po 2013 roku powinni otrzymać co najmniej średnią unijną płatności bezpośrednich, czyli około 270 euro za hektar.

Według najnowszej propozycji Komisji Europejskiej Polska miałaby otrzymać 3 miliardy 188 milionów euro na dopłaty. W praktyce polscy rolnicy otrzymaliby od kilku do kilkunastu euro więcej na hektar niż obecnie. Wiadomo już, że na tym samym poziomie zostaną utrzymane środki finansowe na tzw. drugi filar czyli modernizację gospodarstw rolnych.

Szczegółowe propozycje budżetu dla całej Unii na lata 2014-2020 poznamy w listopadzie, tuż przed unijnym szczytem, na którym zapadną ostateczne decyzje.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska przegrała w Luksemburgu. Zabiorą... Chodziło o unijne rozporządzenie nr 73/2009 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Nowy pomysł na unijne dopłaty dla rolników Chodzi o projekt sprawozdania autorstwa portugalskiego eurodeputowanego Luisa Manuela Capoulasa Santosa
Chcą zmusić Brukselę, by dała dwa razy więcej Unijna dopłaty dla rolników bardzo się różnią: od poniżej 100 euro za hektar na Litwie do ponad 400 euro w Holandii, Belgii i na Malcie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)