Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty do kredytów dla rolników. Pomoc będzie większa

0
Podziel się:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostała dodatkowo 4 mln
zł na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału - poinformowała ARiMR.

Dopłaty do kredytów dla rolników. Pomoc będzie większa
(Marek Maliszewski/Reporter)

*Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostała dodatkowo 4 mln zł na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału - poinformowała ARiMR. *

W przypadku kredytu z częściową spłatą kapitału Agencja spłaca za rolnika część tego kredytu. W tym roku na dopłaty do kredytów z częściową spłatą jest w sumie 13 mln zł.

Do października banki udzieliły 179 kredytów z częściową spłatą kapitału wartych ok. 22 mln zł.

W ten sposób kwota kredytów możliwych do udzielenia w 2012 roku przewyższy wartość kredytów udzielonych w roku 2011, gdy banki udzieliły 249 takich kredytów na 25,86 mln zł. Agencja zapłaciła wówczas za rolników 5,5 mln zł.

Dodatkowe pieniądze (4 mln zł) będą dostępne od 22 listopada br. na platformie internetowej _ Obsługa limitów on-line _. W ten sposób banki współpracujące z Agencją będą mogły szybciej uruchomić dla rolników akcję kredytową i sprawniej ją prowadzić.

O takie kredyty rolnik może starać się w Banku Polskiej Spółdzielczości, SGB-Banku, a także w zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych oraz w Banku Gospodarki Żywnościowej, ING BŚ i Pekao.

Kredyty z częściową spłatą kapitału uruchomiono pod koniec 2010 r. Są alternatywą dla kredytów inwestycyjnych, do których oprocentowania dopłaca ARiMR. W przypadku kredytu z częściową spłatą kapitału Agencja spłaca za rolnika część zaciągniętego kredytu, zamiast dopłaty do oprocentowania. Spłata Agencji może wynosić do 75 tys. zł, z tym że nie więcej niż 35 proc. wartości kredytu.

Wsparcie wypłacane jest w dwóch etapach: 75 proc. pomocy rolnik otrzymuje po zrealizowaniu inwestycji, a 25 proc. - na koniec okresu kredytowania w celu ostatecznej spłaty kredytu. Okres kredytowania wynosi od 5 do 10 lat.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)