Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty rolnicze. Stanisła Kalemba obiecuje dodatkowe pieniądze dla rolników

0
Podziel się:

Pół miliona złotych zostanie rozdzielone pomiędzy województwa. Z pieniędzy tych będzie mogło skorzystać dodatkowo ok. 3 tys. gospodarstw.

Dopłaty rolnicze. Stanisła Kalemba obiecuje dodatkowe pieniądze dla rolników
(Reporter)

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba poinformował na konferencji prasowej, że są dodatkowe pieniądze na modernizację gospodarstw. Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie na ten cel ok. 127 mln euro z innych programów rolnych - wyjaśnił.

Dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych jest przewidziane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Działanie _ modernizacja gospodarstw _ cieszyło się ogromnym zainteresowaniem rolników.

Kalemba poinformował, że w przeliczeniu, pół miliona złotych zostanie rozdzielone pomiędzy województwa. Z pieniędzy tych będzie mogło skorzystać dodatkowo ok. 3 tys. gospodarstw. Dodał, że rozdział środków odbędzie się na dotychczasowych zasadach.

W ostatnim naborze przeprowadzonym w kwietniu br. o dofinansowanie wpłynęło do Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 17 tys. wniosków, z czego szacuje się, że pomoc otrzyma 3,1 tys. rolników. Dotychczas Agencja rozpatrzyła 55 proc. wniosków.

Wcześniej nabory były przeprowadzone w latach 2007, 2009, 2011 (bez woj. wielkopolskiego) i 2012 (tylko w woj. podkarpackim). W sumie rolnicy złożyli 78 tys. wniosków na ponad 11 mld zł.

Średnio rolnik ubiega się o ok. 130 tys. zł pomocy. Najczęściej rolnicy starają się o pieniądze na zakup ciągników i maszyn rolniczych. O przyznaniu wsparcia decydowała liczba punktów. Były one przyznane m.in. na podstawie oceny, na ile planowana inwestycja przyczyni się do wzmocnienia siły ekonomicznej gospodarstwa.

Maksymalne dofinansowanie, jakie można było uzyskać na ten cel wynosi 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo i jednego beneficjenta. ARiMR dopłaca od 40 proc. do 60 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych danej inwestycji.

_ - Będzie to ostatni nabór w tej pespektywie. Generalnie w perspektywie 2007-2013 wykorzystamy wszystkie środki _ - powiedział minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Był nielegalny lobbing przy ustawie o uboju? Zdaniem Julii Pitery, takie oskarżenia pod adresem ministra rolnictwa są absurdalne.
Kalemba nie składa broni. Ustawa trafi do TK? _ Piątkowe głosowanie, w którym odrzucono rządowy projekt dopuszczający ubój rytualny, nie kończy tej sprawy _ - oświadczył minister rolnictwa.
"Jest porozumienie. Warto było czekać" "Doskonała robota" - pisze na Twitterze Herman van Rompuy. Radosław Sikorski gratuluje: "To historyczna chwila".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)