Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dostawy gazu do Europy. Jest odpowiedź Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

KE została poproszona o odniesienie się do ostatniej wypowiedzi premiera Rosji na temat sytuacji na Ukrainie.

Dostawy gazu do Europy. Jest odpowiedź Komisji Europejskiej
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Bruksela uspokaja, że nie widzi zakłóceń w tranzycie rosyjskiego gazu do Europy. Komisja Europejska została poproszona o odniesienie się do ostatniej wypowiedzi premiera Rosji na temat sytuacji na Ukrainie.

W tekście opublikowanym na jednym z portali społecznościowych Dmitrij Miedwiediew napisał, że _ jesienią nastąpi poważny kryzys gazowy _, bo Ukraina nie płaci za gaz. W czwartek minął kolejny termin, jaki Rosja dała Ukrainie na spłatę długu.

Rzeczniczka Komisji ds. energii Sabine Berger nie chciała komentować wypowiedzi rosyjskiego premiera, ale zapewniła, że Komisja nie widzi na razie problemów w dostawach: - _ Obecnie tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy jest normalny. Jesteśmy w kontakcie z obiema stronami. _

_ - W zeszłym tygodniu ukraiński minister Jurij Prodan zaproponował, aby grupa unijnych ekspertów monitorowała tranzyt gazu, by na tej podstawie móc walczyć z tego typu zarzutami. Oczekujemy, że Ukraina, będzie dopełniała swoich zobowiązań dotyczących dostaw do Europy. Władze Ukrainy zapewniły, że tak będą robić i nie mamy żadnych informacji, które by wskazywały, że jest inaczej - dodała _.

Komisja zapewnia, że jest gotowa do kolejnej rundy negocjacji , które umożliwiłyby zakończenie sporu gazowego między Moskwą a Kijowem. Ostatnie trójstronne spotkanie w tej sprawie nie przyniosło rezultatów. Do środy dług Ukrainy wynosił około 4,5 miliarda dolarów. Od dziś należność przekracza 5 miliardów dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)