Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dostawy katarskiego LNG niezagrożone?

0
Podziel się

Resort skarbu przygotowuje alternatywne rozwiązanie dla dostaw katarskiego LNG dla PGNiG.

Dostawy katarskiego LNG niezagrożone?
(Paweł Skraba/Reporter)
bEpCPXhN

_ - Resort skarbu przygotowuje alternatywne rozwiązanie dla dostaw katarskiego LNG dla PGNiG, gdyby nie udało się na czas oddać terminalu LNG w Świnoujściu _ - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Dodał, że aktualne jest uruchomienie go do końca grudnia.

Ze względu m.in. na falę bankructw w sektorze budowlanym w 2012 r. MSP zatwierdziło we wrześniu przesunięcie daty oddania do użytku terminal LNG w Świnoujściu o pół roku, czyli do końca grudnia 2014 r. Wtedy powinien do niego zawinąć pierwszy gazowiec z katarskim LNG dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

_ - Budowa terminalu LNG w Świnoujściu jest jedną z inwestycji w infrastrukturę gazową, które do 2020 r. mają pochłonąć 20 mld zł. Chcemy, aby została ukończona do końca tego roku, ale nigdy nie ukrywałem, że warunki, w których projekt jest realizowany, są bardzo trudne. Robimy wszystko, żeby finał był szczęśliwy _ - powiedział Karpiński.

bEpCPXhP

Minister poinformował, że strona polska jest cały czas w kontakcie z katarskim partnerem ws. kontraktów na dostawy gazu. - _ Obie strony biorą pod uwagę realną sytuację. Jesteśmy w dobrym dialogu _ - powiedział minister.

Karpiński powiedział, że podczas grudniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Katarze, rozmowy z Katarczykami przebiegły w _ dobrym klimacie _. _ - Robimy wszystko, żeby ten kontrakt został wypełniony tak, jak to zostało przewidziane. Ale nieroztropnością byłoby nie szukać alternatyw, na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń _ - powiedział szef MSP.

Terminal LNG w Świnoujściu, którego częścią będą dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m sześc. każdy, ma pozwolić na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Spółką celową powołaną do budowy terminalu LNG jest Polskie LNG.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubywa koncesji Jak donosi Ministerstwo Środowiska ilość koncesji w obrębie gazu łupkowego zdecydowania uległa zmniejszeniu. Według raportu przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska ilość koncesji na gaz łupkowy zmniejszyła się.
Co dalej z cenami? URE zatwierdził nowe taryfy na gaz i energię elektryczną. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od nowego roku. Co te zmiany znaczą dla użytkowników?
Wiceprezes PGNiG zrezygnował ze stanowiska Spółka nie podała powodów rezygnacji Mirosława Szkałuby, wiceprezesa do spraw pracowniczych i majątku.
bEpCPXiq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)