Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Dostęp do sieci gazowej już nie jest luksusem. Polskie gminy się cywilizują

42
Podziel się:

Polska Spółka Gazownictwa od lipca ubiegłego roku do tej pory podpisała ponad 240 listów intencyjnych dotyczących współpracy z gminami w sprawie gazyfikacji - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

Dostęp do sieci gazowej już nie jest luksusem. Polskie gminy się cywilizują
(rhodesj / Flickr (CC BY 2.0))

W dużej mierze również dzięki otwarciu gazoportu w Świnoujściu.

"Ścisła współpraca PSG z samorządami to realizacja zarówno rządowej polityki zrównoważonego rozwoju, polegającej na likwidacji barier cywilizacyjnych, jak też nowej strategii Spółki na lata 2016-2022" - podkreślono w komunikacie prasowym. Działania prorozwojowe, zmierzające do rozbudowy systemu dystrybucyjnego, to jeden z głównych elementów nowej strategii Polskiej Spółki Gazownictwa. W najbliższych sześciu latach PSG planuje wydać ponad 11 miliardów złotych na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce.

Najwięcej listów intencyjnych dot. współpracy z gminami w sprawie gazyfikacji podpisały Oddziały Zakłady Gazownicze w Warszawie - 67, Białymstoku - 51, Olsztynie - 23, Lublinie - 20 oraz we Wrocławiu - 18 listów.

Jak zaznaczono, podczas spotkań z samorządowcami, organizowanych przez poszczególne Oddziały Zakłady Gazownicze PSG w całym kraju, przedstawiana jest nowa struktura organizacyjna PSG jako Narodowego Operatora Systemu Dystrybucyjnego Gazu, plany rozwoju sieci gazowej i możliwości gazyfikacji kolejnych gmin, zarówno poprzez budowę tradycyjnej sieci gazowej, jak i gazyfikację przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG.

"Dzięki temu ostatniemu, nowatorskiemu rozwiązaniu, możliwa jest gazyfikacja terenów, na których dotychczas nie było możliwości budowy i rozwoju tradycyjnej infrastruktury gazowej" - czytamy w informacji prasowej.

Dzięki stałym dostawom skroplonego gazu z gazoportu w Świnoujściu tzw. gazyfikacja wyspowa jest dla wielu gmin szansą na szybkie zyskanie dostępu do bezpiecznego i ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny.

To także - jak dodano w komunikacie - ogromny wpływ na rozwój gospodarczy oraz aktywizację lokalnych rynków pracy. "Dostęp do gazu przyciąga bowiem nowe inwestycje, a te z kolei wiążą się ze wzrostem zatrudnienia" - informuje PSG.

Inną istotną kwestią jest walka z zanieczyszczeniami powietrza. PSG wskazało, że korzystanie z gazu jest szczególnie istotne dla gmin nastawionych na turystykę oraz w rejonach najbardziej zagrożonych smogiem, takich, jak Małopolska. Propozycje spółki spotykają się z zainteresowaniem samorządów, które deklarują pomoc podczas realizacji planowanych inwestycji, poczynając od wskazania terenów na budowę infrastruktury gazowniczej, a kończąc na deklarowanym szybkim trybie załatwienia formalności.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Bartek
7 lat temu
Mieszkam pod miastem i u mnie niestety nie ma opcji podłączenia się do sieci ciepłowniczej z miasta. I wcale się nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości miałoby się to zmienić :( Rozwiązania są proponowane dla mieszkańców miast, jeżeli chodzi o tereny wiejskie to jest już znacznie gorzej o jakiekolwiek propozycje i rozwiązania. Ogrzewanie gazowe nie należy również do najtańszych inwestycji. Wykonanie kotłowni gazowej kosztuje kilkanaście tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć zaprojektowanie i wykonanie przyłącza. Czeka nas przy tym również sporo formalności. Jeśli przyłącze wykonuje zakład gazowniczy to trochę się na wszystko niestety czeka (składasz wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej i czekasz na odpowiedź. Od pozytywnej decyzji ma się rok na zawarcie umowy i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji). Koszty ogrzewania gazem ziemnym będą wyższe niż ogrzewanie paliwami stałymi lub pompą ciepła, ale niższe niż energią elektryczną czy olejem opałowym. Tak więc coś za coś. Dwa lata temu przerzuciłem się z palenia ekogroszkiem na palenie peletetem drzewnym. Kupiłem piec Mini Bio Luxury. Przed kupnem sprzedawca uczulał mnie, że do 2020 roku w całej UE nie będzie można już montować kotłów poniżej 5-klasy emisji, więc jak mam już zainwestować w kocioł, to właśnie taki. I na taki się zdecydowałem. Może jakbym poczekał, załapałbym się na dotację, ale 2 lata temu ich jeszcze nie było.
kol
7 lat temu
Cała Polska powinna być zgazyfikowana. Tak jak kiedyś elektryfikacja. Lasocice czekają na gaz !!!
West
7 lat temu
Gdyby jeszcze Polski odbiorca nie musiał płacić rachunków za odbiorcę ukraińskiego, było by ok.
peeoowiec
7 lat temu
Mam gaz ale stać mnie tylko na grzanie ciepłej wody niestety ogrzewam dom dalej węglem koszt około 50 %taniej , nie piszą ile osób skorzysta z tego gazu . Miałem jeden rachunek na którym było 40 zł za paliwo gazowe ,w sumie do zapłaty było 140 zł ?jak takie coś nazwać ?
mel
7 lat temu
Bardziej opłaca się butla gazowa.
...
Następna strona