Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dostęp do internetu w Polsce. Najgorzej w policji, najlepiej w sądach

0
Podziel się:

W całej policji jest 24 959 stanowisk roboczych z dostępem do internetu na 110 505 osób zatrudnionych. Oznacza to, że wskaźnik dostępu do internetu w stosunku do liczby osób zatrudnionych wynosi 23 proc.

Dostęp do internetu w Polsce. Najgorzej w policji, najlepiej w sądach
(ajleon/CC/Flickr)

23 proc. pracowników policji posiada dostęp do internetu - poinformował w dziś sejmową Komisję Administracji i Cyfryzacji zastępca komendanta głównego policji. Posłom przedstawiono informacje o dostępie do sieci w policji, sądach oraz szkołach.

Dane dotyczące dostępu do internetu prezentowali przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wojciech Olbryś, zastępca komendanta głównego policji poinformował, że w całej policji jest 24 959 stanowisk roboczych z dostępem do internetu na 110 505 osób zatrudnionych. Oznacza to, że wskaźnik dostępu do internetu w stosunku do liczby osób zatrudnionych wynosi 23 proc.

Olbryś dodał, że planowane jest, ze względów bezpieczeństwa, wydzielenie części niejawnej z systemów, w których są przetwarzane informacje niejawne. Operacja ta ma odbyć się w dwóch etapach. Pierwszym będzie budowa sieci niejawnej policji w oparciu o certyfikowane urządzenia kryptograficzne, obejmujące w pierwszej kolejności komendy wojewódzkie. W drugim etapie planuje się rozbudowanie niejawnej sieci szyfrowej policji do poziomu jednostek miejskich oraz powiatowych.

Według przedstawionych przez Olbrysia danych najgorzej z dostępem funkcjonariuszy i pracowników policji do internetu jest w województwie wielkopolskim (7 proc.), najlepiej - w szkołach policyjnych i ośrodkach szkoleniowych policji (75 proc.) oraz w województwie małopolskim (61 proc.).

Funkcjonariusze i pracownicy policji w czterech województwach mają dostęp do internetu kształtujący się od 38 proc. do 32 proc. Pięć kolejnych województw ma dostęp do sieci w przedziale 25 proc.- 21 proc. A w sześciu województwach dostęp wynosi od 18 proc. do 12 proc.

Wszystkie sądy w Polsce mają dostęp do sieci internetu - poinformował wiceminister sprawiedliwości Jacek Gołaczyński. Dodał, że każdy z sądów powszechnych (apelacyjne, okręgowe, rejonowe) dokonuje zakupu dostępu do internetu u operatorów telekomunikacyjnych na rynku, w wyniku własnych postępowań zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej poinformowała, że dane o dostępie do internetu w szkołach pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej, który zbiera dane dotyczące dostępu szkół do internetu, według stanu na 30 września danego roku. Dane przedstawione przez Berdzik dotyczyły stanu na dzień 30 września 2012 roku.

Wynika, z nich, że liczba szkół w Polsce wynosiła 37 160 z których 24 623 miało dostęp do internetu. Z udostępnionej przez MEN informacji, wiadomo że ze wszystkich typów szkół(podstawowe, gimnazjalne, licea ogólnokształcące oraz licea zawodowe i technika) dostęp do internetu posiada 83 proc. szkół na wsiach, 64 proc. szkół zlokalizowanych w miastach do 5000 mieszkańców i 56 proc. szkół w miasta powyżej 5000 mieszkańców.

Joanna Berdzik poinformowała, że dostęp szkół do internetu we wszystkich województwach w Polsce, oprócz podkarpackiego, mieści się w przedziale od 60 proc. do 69 proc. Natomiast w województwie podkarpackim dostęp do internetu w szkołach wyniósł 75 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Kibol uciekł policji. Wyskoczył przez okno Podejrzany uciekł z sądu już po tym, jak sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt. Policja poinformowała, że mężczyzna zeskoczył przez otwarte okno na samochód, a następnie oddalił się pieszo.
Korupcja w drogówce. Policjanci zatrzymani Policjanci mają od 28 do 47 lat. Są przesłuchiwani pod zarzutami przyjmowania korzyści majątkowych i przekroczenia uprawnień. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Drugie zatrzymanie w związku z alarmami Pierwszą osobę zatrzymano wczoraj po południu w Chrzanowie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)