Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Dotyk i technologia zastępują mu wzrok. Mateusz robi za darmo strony internetowe dla firm

58
Podziel się:

Mateusz Pawłowski od urodzenia nie widzi. Uczy się fizjoterapii, ale jego największą pasją jest robienie stron internetowych. - Pewnych oczekiwań nie spełnię, dlatego nie żądam pieniędzy - mówi money.pl.

Pan Mateusz ma 22 lata. Od urodzenia nie widzi. Jego pasją jest tworzenie stron
Pan Mateusz ma 22 lata. Od urodzenia nie widzi. Jego pasją jest tworzenie stron

- Moje największe marzenie? Znaleźć czas na życie prywatne. Wstaję o godz. 5, pracuję po 12 godzin dziennie. Ale co ja poradzę? Kocham to, co robię – mówi money.pl Mateusz Pawłowski.

Zobacz także: Dostępność+ ułatwi życie niepełnosprawnym i seniorom. Mniej barier infrastrukturalnych i prawnych

22-letni mężczyzna mieszka w Chorzowie. Od urodzenia nie widzi. Niepełnosprawność w niczym mu jednak nie przeszkadza. Na jednej ze stron na Facebooku znaleźliśmy jego wpis. Wyjaśniał, że tworzy strony internetowe dla różnych firm i chętnie przyjmie nowe zlecenia. Za darmo. Dlaczego za darmo?

- Jestem osobą niewidomą i pewnych oczekiwań nie jestem w stanie spełnić, dlatego nie mógłbym żądać pieniędzy. Poza tym to jest moja pasja i chciałbym stworzyć wartościowe portfolio. Swoją propozycję współpracy kieruję do firm, które chciałyby mieć stronę, ale nie stać ich na nią – wyjaśnił nasz rozmówca.

- Jestem w stanie stworzyć stronę dla każdego, od urzędu po zakład pogrzebowy. Wszystko zależy od potrzeb klienta. Współpracuję też z katowicką firmą hostingową Lingua-IT, która udostępnia mi bezpłatnie serwer, dlatego opieka nad stroną też nic nie kosztuje.

Mateusz opowiada, że jego oczami są dotyk i technologia. Podczas pracy korzysta z oprogramowania, którym może sterować przy pomocy mowy.

- Pracuję w wordpressie, ale stworzyłem też własny system administrowania. Piszę w php i html'u. Od strony graficznej używam szablonów, zmieniam kolory i podstawiam obrazki. Następnie wysyłam projekt do klienta i czekam na jego uwagi. Czasem jest tak, że muszę wykonać coś, co przekracza mojego możliwości. Wtedy proszę kogoś o pomoc. Robię to jednak w ostateczności. Staram się być samodzielny na tyle, na ile mogę.

Mateusz Pawłowski zaczął przygotowywać strony, gdy miał 17 lat. Nauczył go tego ówczesny nauczyciel z ośrodka w Chorzowie, który wykłada również na Uniwersytecie Śląskim. Mateusz twierdzi, że tworzenie stron nie jest jego jedynym zajęciem.

- Chodzę do policealnej szkoły fizjoterapii i masażu. Wcześniej skończyłem technikum administracji. Liczyłem, że znajdę zajęcie w jakimś urzędzie, ale okazało się, że nie będzie to takie proste. Poza tym staram się organizować różne imprezy czy bezpłatne zajęcia dla dzieciaków, np. konkursy plastyczne.

Mateusz organizuje wydarzenia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie, którego jest absolwentem.

- Robi dużo fajnych rzeczy, kombinuje nam sponsorów, gdy robimy jakieś imprezy. Pisze regulaminy, ściąga ekspertów. Powiedziałbym, że dziś on nam więcej pomaga, niż my jemu – usłyszeliśmy od dyrektora tej placówki.

Masz newsa, zdjęcie lub nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
Kik
5 lata temu
Brawo ! dla niektórych ludzi powinien być wzorem do naśladowania👍
jol
6 lat temu
Wspaniały człowiek, godny podziwu i naśladowania. Ludzie pełnosprawni, patologia, nieroby, pijacy wyciagaja ręce po 500+, .zyja na koszt państwa i odbieraja od ust własnym dzieciom.
tfu
6 lat temu
Nie dziwne ze za darmo, bo za takie coś nikt zdrowy nie zapłaci. Zdrowa osoba pisze takie coś w 10 minut.
Bcd
6 lat temu
Wspaniały chłopak! Nie wiem jak nazwać ludzi , którzy piszą tutaj tak szydercze komentarze! Jesteście fizycznie sprawni , ale umysłowo chyba nie! Takich ludzi jak ten chłopak , trzeba podziwiać i zachęcać do czegoś , a nie drwić!
tz
6 lat temu
kiedyś była taka w sumie dołująca reklama "co jest bardziej dziwne to ze potrafi czy to ze znajdzie prace" (czy jakoś tak) bo chyba łatwiej niewidomego nauczyć robić strony nawet z grafiką niż 1. nauczyć omijać pułapki biurokracji (zus, us, pip-a ... wszyscy się czają na jego potknięcia) 2. znaleźć firmę która jest przygotowana na przyjęcie osoby niepełnosprawnej (i nie chodzi tu tylko jakieś mentalne bariery) 3. sprostać konkurencji - co przy stanie naszej gospodarki (mała liczba firm polskich, niskie budżety bo generalnie jesteśmy biedni, wysokie bezrobocie) jest wyjątkowo trudne.
...
Następna strona