Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Dotyk i technologia zastępują mu wzrok. Mateusz robi za darmo strony internetowe dla firm

58
Podziel się

Mateusz Pawłowski od urodzenia nie widzi. Uczy się fizjoterapii, ale jego największą pasją jest robienie stron internetowych. - Pewnych oczekiwań nie spełnię, dlatego nie żądam pieniędzy - mówi money.pl.

Pan Mateusz ma 22 lata. Od urodzenia nie widzi. Jego pasją jest tworzenie stron
Pan Mateusz ma 22 lata. Od urodzenia nie widzi. Jego pasją jest tworzenie stron
bEqBbhZx

- Moje największe marzenie? Znaleźć czas na życie prywatne. Wstaję o godz. 5, pracuję po 12 godzin dziennie. Ale co ja poradzę? Kocham to, co robię – mówi money.pl Mateusz Pawłowski.

Zobacz także: Dostępność+ ułatwi życie niepełnosprawnym i seniorom. Mniej barier infrastrukturalnych i prawnych

22-letni mężczyzna mieszka w Chorzowie. Od urodzenia nie widzi. Niepełnosprawność w niczym mu jednak nie przeszkadza. Na jednej ze stron na Facebooku znaleźliśmy jego wpis. Wyjaśniał, że tworzy strony internetowe dla różnych firm i chętnie przyjmie nowe zlecenia. Za darmo. Dlaczego za darmo?

bEqBbhZz

- Jestem osobą niewidomą i pewnych oczekiwań nie jestem w stanie spełnić, dlatego nie mógłbym żądać pieniędzy. Poza tym to jest moja pasja i chciałbym stworzyć wartościowe portfolio. Swoją propozycję współpracy kieruję do firm, które chciałyby mieć stronę, ale nie stać ich na nią – wyjaśnił nasz rozmówca.

- Jestem w stanie stworzyć stronę dla każdego, od urzędu po zakład pogrzebowy. Wszystko zależy od potrzeb klienta. Współpracuję też z katowicką firmą hostingową Lingua-IT, która udostępnia mi bezpłatnie serwer, dlatego opieka nad stroną też nic nie kosztuje.

Mateusz opowiada, że jego oczami są dotyk i technologia. Podczas pracy korzysta z oprogramowania, którym może sterować przy pomocy mowy.

bEqBbhZF

- Pracuję w wordpressie, ale stworzyłem też własny system administrowania. Piszę w php i html'u. Od strony graficznej używam szablonów, zmieniam kolory i podstawiam obrazki. Następnie wysyłam projekt do klienta i czekam na jego uwagi. Czasem jest tak, że muszę wykonać coś, co przekracza mojego możliwości. Wtedy proszę kogoś o pomoc. Robię to jednak w ostateczności. Staram się być samodzielny na tyle, na ile mogę.

Mateusz Pawłowski zaczął przygotowywać strony, gdy miał 17 lat. Nauczył go tego ówczesny nauczyciel z ośrodka w Chorzowie, który wykłada również na Uniwersytecie Śląskim. Mateusz twierdzi, że tworzenie stron nie jest jego jedynym zajęciem.

- Chodzę do policealnej szkoły fizjoterapii i masażu. Wcześniej skończyłem technikum administracji. Liczyłem, że znajdę zajęcie w jakimś urzędzie, ale okazało się, że nie będzie to takie proste. Poza tym staram się organizować różne imprezy czy bezpłatne zajęcia dla dzieciaków, np. konkursy plastyczne.

bEqBbhZG

Mateusz organizuje wydarzenia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie, którego jest absolwentem.

- Robi dużo fajnych rzeczy, kombinuje nam sponsorów, gdy robimy jakieś imprezy. Pisze regulaminy, ściąga ekspertów. Powiedziałbym, że dziś on nam więcej pomaga, niż my jemu – usłyszeliśmy od dyrektora tej placówki.

Masz newsa, zdjęcie lub nam przez dziejesie.wp.pl

bEqBbiaa
KOMENTARZE
(58)
Kik
2 lata temu
Brawo ! dla niektórych ludzi powinien być wzorem do naśladowania👍
jol
3 lata temu
Wspaniały człowiek, godny podziwu i naśladowania. Ludzie pełnosprawni, patologia, nieroby, pijacy wyciagaja ręce po 500+, .zyja na koszt państwa i odbieraja od ust własnym dzieciom.
tfu
3 lata temu
Nie dziwne ze za darmo, bo za takie coś nikt zdrowy nie zapłaci. Zdrowa osoba pisze takie coś w 10 minut.
bEqBbiab
Bcd
3 lata temu
Wspaniały chłopak! Nie wiem jak nazwać ludzi , którzy piszą tutaj tak szydercze komentarze! Jesteście fizycznie sprawni , ale umysłowo chyba nie! Takich ludzi jak ten chłopak , trzeba podziwiać i zachęcać do czegoś , a nie drwić!
tz
3 lata temu
kiedyś była taka w sumie dołująca reklama "co jest bardziej dziwne to ze potrafi czy to ze znajdzie prace" (czy jakoś tak) bo chyba łatwiej niewidomego nauczyć robić strony nawet z grafiką niż 1. nauczyć omijać pułapki biurokracji (zus, us, pip-a ... wszyscy się czają na jego potknięcia) 2. znaleźć firmę która jest przygotowana na przyjęcie osoby niepełnosprawnej (i nie chodzi tu tylko jakieś mentalne bariery) 3. sprostać konkurencji - co przy stanie naszej gospodarki (mała liczba firm polskich, niskie budżety bo generalnie jesteśmy biedni, wysokie bezrobocie) jest wyjątkowo trudne.
...
Następna strona