Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sukces money.pl. Po naszych publikacjach MEN zmienia zdanie. Rodzice uratowani

116
Podziel się

Minister Anna Zalewska zapewnia money.pl, że nowa Karta Nauczyciela, wymuszająca zatrudnianie na umowy o pracę, nie obejmie terapeutów rozliczanych na zasadach działalności gospodarczych lub umów zleceń. „To wywołało burzę. MEN wycofuje się z bezwzględnych przepisów”.

MEN precyzuje nowe przepisy po publikacjach money.pl
MEN precyzuje nowe przepisy po publikacjach money.pl (Jacek Domiński / EastNews)
bDTWbQUR

Minister Anna Zalewska zapewnia money.pl, że nowa Karta Nauczyciela, wymuszająca zatrudnianie na umowy o pracę, nie obejmie terapeutów rozliczanych na zasadach działalności gospodarczych lub umów zleceń. „To wywołało burzę. MEN wycofuje się z bezwzględnych przepisów”.

Podczas spotkania Ministerstwa Edukacji Narodowej z mediami, dotyczącego wdrażania kolejnych reform oświatowych, minister Anna Zalewska zapewniła money.pl, a zarazem rodziców i terapeutów dzieci niepełnosprawnych, że psychologowie i logopedzi pracujący z konkretnym dzieckiem, a nie placówką, dalej będą mogli pracować na umowy zlecenia, bądź w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ten problem opisujemy szerzej od miesiąca. Chodzi o zapis w nowej ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Dokładniej dotyczący Karty Nauczyciela i zapisu 10a. W myśl nowych zasad, każda placówka oświatowa, niezależnie od tego czy publiczna czy prywatna, musi zatrudniać nauczycieli na umowy o pracę.

bDTWbQUT

W art. 10a Karty Nauczyciela zapisano, że na umowę o pracę muszą być zatrudniani wszyscy nauczyciele. „Przepis ten będzie miał zastosowanie w przypadku zatrudniania wszystkich nauczycieli, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy wymiaru zatrudnienia, a więc także do zatrudniania nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, czy też nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć.”

Po naszych pytaniach resort edukacji opublikował dodatkowy komunikatw tej sprawie:

"Odstąpienie od tego wymogu dopuszczalne jest jedynie w uzasadnionych przypadkach, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku zatrudnienia do zajęć z zakresu kształcenia zawodowego – za zgodą organu prowadzącego" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

bDTWbQUZ

Minister Anna Zalewska dopytywana przez money.pl zapewniła, że logopedzi i psychologowie będą mogli kontynuować pracę z dziećmi niepełnosprawnymi na dotychczasowych zasadach.

Zobacz także: Zobacz: Minister Zalewska odpowiada money.pl

**Zaniepokojeni rodzice i terapeuci **

Po naszych publikacjach, poprzez dziejesie.wp.pl, zgłaszali się do nas zaniepokojeni rodzice oraz terapeucidzieci niepełnosprawnych. Jak Pani Katarzyna, mama 6-letniego chłopca, który od ponad dwóch lat ma prowadzoną terapię w przedszkolu niepublicznym.

bDTWbQVa

"Zarówno program terapii, jak i sami prowadzący byli starannie wybrani. Tak, by ciężka praca przynosiła efekty, a dziecko stopniowo zmniejszało przepaść dzielącą je od zdrowych rówieśników. Postępy są ogromne. Niestety, nie wiemy co czeka nas od września. Czy będziemy mogli kontynuować terapię z dotychczasowymi specjalistami? Czy zostanie nam odebrane prawo do decyzji o losie własnego dziecka?" – pytała w przesłanym do nas liście pani Katarzyna.

Z kolei osoby prowadzące placówki oświatowe zgłaszały nam problemy z zatrudnianiem terapeutów, którzy nie chcą umów o pracę. Na przykład pani Maria, która prowadzi niepubliczną poradnię zajmującą się wczesnym wspomaganiem rozwoju (WWR).

bDTWbQVb

"Terapeuci dotąd mieli u mnie pojedyncze godziny, dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. 28 sierpnia wszystkim przedstawiłam nowe warunki, związane z koniecznością pracy na etat. Kilku terapeutów ze współpracy zrezygnowało od razu. Część zgodziła się pracować do końca grudnia, żeby rodzice mieli szansę znaleźć nowe miejsca na WWR dla swoich dzieci" – pisze w liście pani Maria.

Jak dodaje, od stycznia w jej poradni zostanie zaledwie dwóch terapeutów zatrudnionych na umowę o pracę. – Będę musiała rozwiązać umowy na WWR z rodzicami – podkreśla pani Maria.

Jest jednak szansa, że teraz terapeuci będą mogli dalej współpracować z takimi placówkami, jak prowadzona przez panią Marię. Jak czytamy na blogu Prawo i Edukacja,nasza publikacja dała nadzieję rodzicom i terapeutom dzieci niepełnosprawnych.

"Po publikacji w portalu money.pl z 29 sierpnia wypowiedzi minister Zalewskiej, rozpętała się prawdziwa burza" – czytamy.

bDTWbQVc

- Rodzice i organy prowadzące placówki niepubliczne odczytują te zapewnienia jako wycofanie się z bezwzględnych do tej pory twierdzeń, że każdy psycholog czy logopeda musi być zatrudniony na umowie o pracę, choćby wykonywał swoją pracę sporadycznie i dorywczo - pisze Robert Kamionowski z bloga Prawo i Edukacja.

- Wprawdzie ministrowi nie wypada przyznać, że popełniono błędy przy pracach nad nowym przepisem i że godzi on w dobro zarówno dzieci (szczególnie niepełnosprawnych), jak i samych nauczycieli. Jednak w komunikacie widać wyraźnie, że MEN przyznaje prawo do innych form zatrudniania specjalistów, nie na stanowiskach nauczycieli – dodaje Kamionowski, który jest radcą prawnym.

Od wielu terapeutów dostaliśmy informację, że w odpowiednich dla siebie kuratoriach oświaty będą powoływać się na zapewnienie minister Anny Zalewskiej. Będą pokazywać kuratorom materiały publikowane przez money.pl, jako potwierdzenie, że mogą kontynuować terapię z niepełnosprawnymi dziećmi, nadal rozliczając się na zasadach działalności gospodarczej, bądź umów zleceń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDTWbQVu
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(116)
Jasio z Gimbu...
3 lata temu
Deforma odmóżdża dzieci i to jest klęska dla dzieci.
mm
3 lata temu
Czy prócz głupiego uśmiechu i szczerzenia sztucznych zębów ma jakieś umiejętności to babsko ???
Chichot histo...
3 lata temu
Ten babsztyl to cała kwinesencja PiS-u - " Bezmyślny, cyniczny i zarozumiały" GŁUPOTA NIE BOLI (Partii PiS) SPOŁECZENSTWO POCZUJE BÓŁ ICH TĘPOTY WKRÓTCE!
bDTWbQVv
fujjjj
3 lata temu
To jest sztuka, samemu stworzyć problem a później w świetle chwały go rozwiązać poprzez wycofanie się...
goścc
3 lata temu
pani minister z wyglądu jak jej co najmej 3 poprzedników ma kłopotn z mimiką twarzy ,,nie dobrze
...
Następna strona