Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sukces money.pl. Po naszych publikacjach MEN zmienia zdanie. Rodzice uratowani

116
Podziel się

Minister Anna Zalewska zapewnia money.pl, że nowa Karta Nauczyciela, wymuszająca zatrudnianie na umowy o pracę, nie obejmie terapeutów rozliczanych na zasadach działalności gospodarczych lub umów zleceń. „To wywołało burzę. MEN wycofuje się z bezwzględnych przepisów”.

MEN precyzuje nowe przepisy po publikacjach money.pl
MEN precyzuje nowe przepisy po publikacjach money.pl (Jacek Domiński / EastNews)
bCZxYvyZ

Minister Anna Zalewska zapewnia money.pl, że nowa Karta Nauczyciela, wymuszająca zatrudnianie na umowy o pracę, nie obejmie terapeutów rozliczanych na zasadach działalności gospodarczych lub umów zleceń. „To wywołało burzę. MEN wycofuje się z bezwzględnych przepisów”.

Podczas spotkania Ministerstwa Edukacji Narodowej z mediami, dotyczącego wdrażania kolejnych reform oświatowych, minister Anna Zalewska zapewniła money.pl, a zarazem rodziców i terapeutów dzieci niepełnosprawnych, że psychologowie i logopedzi pracujący z konkretnym dzieckiem, a nie placówką, dalej będą mogli pracować na umowy zlecenia, bądź w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ten problem opisujemy szerzej od miesiąca. Chodzi o zapis w nowej ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Dokładniej dotyczący Karty Nauczyciela i zapisu 10a. W myśl nowych zasad, każda placówka oświatowa, niezależnie od tego czy publiczna czy prywatna, musi zatrudniać nauczycieli na umowy o pracę.

bCZxYvzb

W art. 10a Karty Nauczyciela zapisano, że na umowę o pracę muszą być zatrudniani wszyscy nauczyciele. „Przepis ten będzie miał zastosowanie w przypadku zatrudniania wszystkich nauczycieli, niezależnie od zajmowanego stanowiska czy wymiaru zatrudnienia, a więc także do zatrudniania nauczycieli pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, czy też nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć.”

Po naszych pytaniach resort edukacji opublikował dodatkowy komunikatw tej sprawie:

"Odstąpienie od tego wymogu dopuszczalne jest jedynie w uzasadnionych przypadkach, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku zatrudnienia do zajęć z zakresu kształcenia zawodowego – za zgodą organu prowadzącego" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

bCZxYvzh

Minister Anna Zalewska dopytywana przez money.pl zapewniła, że logopedzi i psychologowie będą mogli kontynuować pracę z dziećmi niepełnosprawnymi na dotychczasowych zasadach.

Zobacz: Minister Zalewska odpowiada money.pl

**Zaniepokojeni rodzice i terapeuci **

Po naszych publikacjach, poprzez dziejesie.wp.pl, zgłaszali się do nas zaniepokojeni rodzice oraz terapeucidzieci niepełnosprawnych. Jak Pani Katarzyna, mama 6-letniego chłopca, który od ponad dwóch lat ma prowadzoną terapię w przedszkolu niepublicznym.

bCZxYvzi

"Zarówno program terapii, jak i sami prowadzący byli starannie wybrani. Tak, by ciężka praca przynosiła efekty, a dziecko stopniowo zmniejszało przepaść dzielącą je od zdrowych rówieśników. Postępy są ogromne. Niestety, nie wiemy co czeka nas od września. Czy będziemy mogli kontynuować terapię z dotychczasowymi specjalistami? Czy zostanie nam odebrane prawo do decyzji o losie własnego dziecka?" – pytała w przesłanym do nas liście pani Katarzyna.

Z kolei osoby prowadzące placówki oświatowe zgłaszały nam problemy z zatrudnianiem terapeutów, którzy nie chcą umów o pracę. Na przykład pani Maria, która prowadzi niepubliczną poradnię zajmującą się wczesnym wspomaganiem rozwoju (WWR).

"Terapeuci dotąd mieli u mnie pojedyncze godziny, dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. 28 sierpnia wszystkim przedstawiłam nowe warunki, związane z koniecznością pracy na etat. Kilku terapeutów ze współpracy zrezygnowało od razu. Część zgodziła się pracować do końca grudnia, żeby rodzice mieli szansę znaleźć nowe miejsca na WWR dla swoich dzieci" – pisze w liście pani Maria.

bCZxYvzj

Jak dodaje, od stycznia w jej poradni zostanie zaledwie dwóch terapeutów zatrudnionych na umowę o pracę. – Będę musiała rozwiązać umowy na WWR z rodzicami – podkreśla pani Maria.

Jest jednak szansa, że teraz terapeuci będą mogli dalej współpracować z takimi placówkami, jak prowadzona przez panią Marię. Jak czytamy na blogu Prawo i Edukacja,nasza publikacja dała nadzieję rodzicom i terapeutom dzieci niepełnosprawnych.

"Po publikacji w portalu money.pl z 29 sierpnia wypowiedzi minister Zalewskiej, rozpętała się prawdziwa burza" – czytamy.

- Rodzice i organy prowadzące placówki niepubliczne odczytują te zapewnienia jako wycofanie się z bezwzględnych do tej pory twierdzeń, że każdy psycholog czy logopeda musi być zatrudniony na umowie o pracę, choćby wykonywał swoją pracę sporadycznie i dorywczo - pisze Robert Kamionowski z bloga Prawo i Edukacja.

bCZxYvzk

- Wprawdzie ministrowi nie wypada przyznać, że popełniono błędy przy pracach nad nowym przepisem i że godzi on w dobro zarówno dzieci (szczególnie niepełnosprawnych), jak i samych nauczycieli. Jednak w komunikacie widać wyraźnie, że MEN przyznaje prawo do innych form zatrudniania specjalistów, nie na stanowiskach nauczycieli – dodaje Kamionowski, który jest radcą prawnym.

Od wielu terapeutów dostaliśmy informację, że w odpowiednich dla siebie kuratoriach oświaty będą powoływać się na zapewnienie minister Anny Zalewskiej. Będą pokazywać kuratorom materiały publikowane przez money.pl, jako potwierdzenie, że mogą kontynuować terapię z niepełnosprawnymi dziećmi, nadal rozliczając się na zasadach działalności gospodarczej, bądź umów zleceń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bCZxYvzC
edukacja
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(116)
Jasio z Gimbu...
2 lata temu
Deforma odmóżdża dzieci i to jest klęska dla dzieci.
mm
2 lata temu
Czy prócz głupiego uśmiechu i szczerzenia sztucznych zębów ma jakieś umiejętności to babsko ???
Chichot histo...
2 lata temu
Ten babsztyl to cała kwinesencja PiS-u - " Bezmyślny, cyniczny i zarozumiały" GŁUPOTA NIE BOLI (Partii PiS) SPOŁECZENSTWO POCZUJE BÓŁ ICH TĘPOTY WKRÓTCE!
bCZxYvzD
fujjjj
2 lata temu
To jest sztuka, samemu stworzyć problem a później w świetle chwały go rozwiązać poprzez wycofanie się...
goścc
2 lata temu
pani minister z wyglądu jak jej co najmej 3 poprzedników ma kłopotn z mimiką twarzy ,,nie dobrze
Najnowsze komentarze (116)
szok2019
rok temu
Haaaallllo! co tu się dzieje! Sprawa z przed roku! Przeraził mnie ten artykuł... Zalewska uffffff!
amen
2 lata temu
Córka uczyła w szkole ale po tzw. "reformach" Zalewskiej szybko zrezygnowała. Historia pisana na nowo przez nuworyszy ma się nijak do rzeczywistości. Wielka klapa Polskiej nauki.
Paul86
2 lata temu
Od kilku lat trwa propaganda przeciw umowom cywilnoprawnym jakby to było najgorsze zło świata. A tym złem naprawde okazuje się socjalizm.
bobi1660
2 lata temu
A co z wypchniętymi ze szkół dziećmi mającymi nauczanie indywidualne? PiC się ich pozbył i ma szkołę bez dzieci chorych. I po problemie, jaka teraz piękna szkoła!
yeti
2 lata temu
ale żart , WP uważa , że to wielki jej sukces. Ubawiłem się nieźle
Vbii
2 lata temu
szydło poszła do rządu dla pieniędzy
Ada
2 lata temu
Najpierw zakończ babo podstawówkę a potem refeormuj ...całe szkolnictwo
Monik
2 lata temu
A co tu analizować? To nie trzeba zasięgnąć opinii PiS ekspertów by wiedzieć że za 77zl miesiecznue na chodzącego ucznia nie wystaeczy pieniedzy na peowadzenie szkoly i albo zaraz zaczniemy zalwgac zusy albo czynsze ale by do tego dojść rząd musi przejść kolejne miliardy
bCZxYvzv
la2010
2 lata temu
Ta stara dzida powinna siedzieć w pudle.
Wacek58
2 lata temu
Co to za społeczeństwo,które nie może obyć się bez specjalistów.W latach 60 tych,nie było żadnych logopedów i terapeutów.Wszyscy w szkole dawali sobie radę.A teraz co mamysynki wyrosły które sobie nie mogą w życiu dać samemu dać radę.
NAJA
2 lata temu
Wszystko niszczą tylko sporadycznie coś taśmą klejącą zakleją!
zniesmaczony
2 lata temu
Nie mogę na nią patrzeć. Jej głupota wsparta arogancją powala.
realista
2 lata temu
Aż dziwne, ze ta oszustka jeszcze jest ministrem. To tylko w Polsce pisowskiej jest możliwe...
ziutek2225
2 lata temu
Jak długo tacy tępi ludzie będą rządzić w dodatku bez żadnej ODPOWIEDZIALNOŚCI!!??
...
Następna strona