Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dozór elektroniczny sprawdza się i jest tańszy. Tak twierdzi Platforma

0
Podziel się:

Platforma złożyła w Sejmie projekt noweli, która na stałe wprowadza ten rodzaj kary do polskiego porządku prawnego.

Dozór elektroniczny sprawdza się i jest tańszy. Tak twierdzi Platforma
(CxOxS/CC/Flickr)

PO chce, by możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego obowiązywała na stałe w polskim systemie prawnym. Platforma przekonuje, że dozór elektroniczny sprawdza się w praktyce i jest wielokrotnie tańszy od kosztów pobytu w zakładzie karnym.

Obecna ustawa o systemie dozoru elektronicznego (SDE) przestanie obowiązywać w sierpniu 2014 r. Platforma złożyła w lutym w Sejmie projekt noweli, która na stałe wprowadza ten rodzaj kary do polskiego porządku prawnego.

Były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przypomniał na konferencji prasowej, że ustawa o SDE z uwagi na jej eksperymentalny charakter została wdrożona jako ustawa czasowa, na pięć lat. Dozór elektroniczny wprowadzano etapami, najpierw w tzw. apelacji warszawskiej, teraz obowiązuje już w całym kraju. Kwiatkowski ocenił, że system sprawdził się w praktyce, dlatego powinien funkcjonować nadal.

PO przekonuje, że system dozoru elektronicznego przynosi znaczne korzyści finansowe skarbowi państwa. - _ Polski system dozoru elektronicznego jest najtańszy w Europie _ - powiedział Kwiatkowski.

W uzasadnieniu do projekt Platforma szacuje, że miesięczny koszt wykonania kary w przypadku osoby objętej systemem dozoru elektronicznego wynosi 564,25 zł, podczas gdy średni koszt odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym wynosi około 2,5 tys. zł miesięcznie.

Kwiatkowski podkreślił też, że w systemie dozoru elektronicznego karę odbywają ci sprawcy, którzy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia innych obywateli. W systemie tym odbywają karę przede wszystkim drobni złodzieje, pijani rowerzyści oraz osoby, które nie płacą alimentów.

Projekt noweli wprowadza kolejne grupy sprawców, które mogą być objęte nadzorem elektronicznym. Byłyby to osoby, które nie zostały skazane na karę pozbawienia wolności, a wobec których orzeczono środki zapobiegawcze: dozór policyjny lub zakaz zbliżania się do ofiary.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, ile pracują więźniowie w Polsce Szacunkowa wartość tych prac to ponad 6 mln zł - poinformował rzecznik OISW w Krakowie kpt. Tomasz Wacławek.
Dozór elektroniczny. Zmiany weszły w życie Zmiany w ustawie o systemie dozoru m.in. mają zwiększyć liczbę skazanych odbywających karę poza więzieniami.
Dozór elektroniczny do poprawki. Nowe prawo Sejm uchwalił przepisy dające możliwość zastosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia wobec odbywających karę pozbawienia wolności w domu na zasadzie dozoru elektronicznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)