Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drogi w Polsce. Leśnicy sfinansują remonty?

0
Podziel się:

Rząd zakłada, że w tym i w przyszłym roku przejmie z kont Lasów Państwowych po 800 milionów złotych.

Drogi w Polsce. Leśnicy sfinansują remonty?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Rząd chce, by pieniądze Lasów Państwowych przeznaczyć na naprawę lokalnych tras. Opozycja grzmi, że to kolejny po OFE skok na kasę.

Rząd zakłada wprost, że w tym i w przyszłym roku przejmie z kont Lasów po 800 milionów złotych. Większość tych środków - po 650 milionów w 2014 i 2015 roku - zasili program budowy dróg lokalnych.

Premier podkreślał, że w tym roku na drogi lokalne rząd przeznaczy jedynie 250 milionów złotych. Dlatego środki z Lasów Państwowych będą ważnym dodatkowym wsparciem. Szef rządu zwrócił uwagę, że ten i przyszły rok może być trudny dla leśników ze względu na wysokość przejętych przez rząd środków. Od 2016 roku rząd wprowadzi stałą daninę Lasów Państwowych na rzecz państwa - będzie to 2 procent ich przychodów, a więc około 100-150 milionów złotych rocznie.

Wcześniej do pomysłów ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego, by lasy państwowe wsparły budżet państwa zgłaszali sprzeciw ludowcy. Teraz PSL dziękuje koalicjantowi za szybką nowelizację ustawy o lasach.

Zdaniem Jana Burego z PSL to dobra informacja dla wszystkich samorządów w Polsce. Przewodniczący klubu parlamentarnego ludowców powiedział, że w budżecie na 2014 rok przewidziano 240 milionów złotych na ten cel. Decyzja rządu oznacza, że kwota ta zostanie w sumie powiększona do 1 mld 600 mln złotych.

PiS jednak ostrzega, że takim działaniem rzad chce doprowadzić do upadku Lasy Państwowe. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił już rano w radiowej Trójce, że leśnicy mogą utracić płynność finansową.

Polityk oskarżał premiera, że jego rząd od 2007 roku _ przejada tylko zasoby _. PiS chce by rząd przedstawił informacje na ten temat na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)