Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Drogie tankowania: Pawlak liczy na rafinerie

0
Podziel się:

Wicepremier Pawlak oczekuje się, iż krajowe koncerny paliwowe Lotos i PKN Orlen będą stosowały marże na możliwie niskim poziomie, by nie podbijać cen paliw.

Drogie tankowania: Pawlak liczy na rafinerie
(striatic/CC/Flickr)

*Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak *oczekuje się, iż krajowe koncerny paliwowe Lotos i PKN Orlen będą stosowały marże na możliwie niskim poziomie, by nie podbijać cen paliw.

_ - Jest taki moment, gdzie będą oczekiwania do firm, szczególnie koncernów naftowych Orlenu i Lotosu, aby stosowały, mówiąc łagodnym językiem, umiarkowane marże, a bardziej otwarcie oczekiwanie, by były one na możliwie niskim poziomie, by nie podbijać cen, bo przecież ceny paliw przenoszą się na wszystkie inne produkty _ - powiedział Pawlak w radiowych Sygnałach Dnia.

Według niego, w przypadku wysokich cen paliw możliwe działania rządu to np. obniżka akcyzy. Dodał jednak, że w tym przypadku jest to mało prawdopodobne.

_ - Po stronie ministerstwa gospodarki możemy to zrobić w ten sposób, że obniżymy narodowy cel wskaźnikowy, jeśli chodzi o potrzebę uzupełniania paliw o biopaliwa. (...) On w tej chwili jest na poziomie ponad 6 proc., w ubiegłym roku było to 5,75 proc., a możemy obniżyć do nieco ponad 5 proc., co pozwoli zmniejszyć cenę paliwa _ - poinformował wicepremier.

Pawlak pytany, czy rząd powinien rozważyć obniżkę akcyzy w związku z rosnącymi cenami paliw, powiedział: _ Warto zastanowić się w kontekście prawa europejskiego, czy zalecenia dotyczące minimalnej stawki akcyzy nie powinny być zapisane bardziej elastycznie _.

_ - Na przykład, jeżeli cena baryłki ropy przekracza w ciągu miesiąca 100 dolarów, to w następnych miesiącach może być obniżona akcyza o 10-15 proc., by zachować przychody do budżetu państwa. Ale nie podbijać niepotrzebnie ceny, by budżet państwa nie był wspólnikiem spekulantów na rynkach energii _ - dodał szef resortu gospodarki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t75272.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/rzad;chce;tanszych;paliw;zmieni;prawo,91,0,801883.html) Rząd chce tańszych paliw. Zmieni prawo? Premier Donald Tusk powiedział, że wpływ rządu na ceny benzyny jest znikomy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t84613.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bol;kierowcow;tankowanie;znow;zdrozeje,172,0,800684.html) Ból kierowców. Tankowanie znów zdrożeje Kolejny tydzień na stacjach przyniesie podwyżkę cen benzyny średnio o 2 grosze na litrze.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)