Notowania

ceny gazu w polsce
08.06.2011 13:14

Droższy gaz? URE czeka na wyjaśnienia

Trudno określić, czy postępowanie zakończy się w takim terminie, aby nowa taryfa obowiązywała od 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Urząd Regulacji Energetyki oczekuje od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na wysłaną kilka dni temu prośbę o wyjaśnienia dotyczące wniosku o podwyżkę taryfy gazowej i nie jest w stanie określić, czy postępowanie w sprawie tego wniosku zakończy się w takim terminie, aby nowa taryfa obowiązywała - zgodnie z oczekiwaniami PGNiG - od 1 lipca wynika z wypowiedzi prezesa URE Marka Woszczyka.

Urząd wystosował wniosek do PGNiG o wyjaśnienia kilka dni temu. Prezes poinformował, że trudno określić, czy postępowanie zakończy się w takim terminie, aby nowa taryfa obowiązywała od 1 lipca.

Wcześniej w tym tygodniu przedstawiciele PGNiG informowali, że liczą, iż URE zatwierdzi taryfę gazową do 16 czerwca, co oznacza że obowiązywałaby ona od 1 lipca. Podkreślali przy tym, że brak taryfy od 1 lipca będzie miał negatywny wpływ na płynność finansową.

PGNiG prezentując w maju wyniki po pierwszym kwartale informował, że obawia się dalszego spadku zysku operacyjnego z powodu obniżenia rentowności obrotu gazem wysokometanowym.

Spółka oceniła wtedy, że w wyniku wzrostu notowań ropy naftowej jednostkowa cena gazu z importu wzrosła o 22 proc. licząc rok do roku i spowodowało to spadek marży na sprzedaży gazu wysokometanowego z 7 proc. w I kwartale 2010 roku do poziomu 0 proc. w I kwartale 2011 roku, co oznacza, że przychody ze sprzedaży gazu wystarczyły jedynie na pokrycie kosztu jego pozyskania. W porównaniu do IV kwartału 2010 roku marża na sprzedaży gazu wysokometanowego spadła o 2 punkty procentowe.

Obecna taryfa PGNiG - w której ceny obniżono od 1 stycznia średnio o 3,23 proc. - obowiązywała pierwotnie do 31 marca, ale z powodu braku nowej obowiązuje nadal. PGNiG już od dłuższego czasu stara się w URE o zatwierdzenie wzrostu ceny gazu w swoje taryfie sprzedażowej. Ostatnie pismo w odpowiedzi na pytanie URE spółka skierowała w połowie maja.

PGNiG miało 1023,20 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2011 roku wobec 995,57 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 1178,95 mln zł wobec 1226,89 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 7045,01 mln zł wobec 6632,83 mln zł rok wcześniej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;chce;podwyzszyc;cene;gazu,36,0,808484.html) PGNiG chce podwyższyć cenę gazu Urząd Regulacji Energetyki ocenia, że uwzględniając obecne ceny ropy, wzrost cen gazu najprawdopodobniej nastąpi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t84873.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;poplynie;gdy;peknie;monopol,109,0,841069.html) Gaz łupkowy popłynie gdy pęknie monopol Amerykanie chcą być pewni, że narodowy potentat na rynku gazu PGNiG straci uprzywilejowaną pozycję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;chce;sprzedawac;wiecej;obligacji,160,0,839328.html) PGNiG chce sprzedawać więcej obligacji PGNiG chce zwiększyć program emisji obligacji do 5 mld zł z 3 mld zł i wydłużyć okres jego obowiązywania do 2015 roku.
Tagi: ceny gazu w polsce, pgn, giełda, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz