Notowania

drugie expose tuska
06.10.2012 08:50

Drugie expose Tuska. Eksperci ujawniają oczekiwania

Pod koniec przyszłego tygodnia szef rządu wygłosi w Sejmie tzw. drugie expose.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Wsparcie przedsiębiorców, mniejsze ograniczenia wydatków państwowych i poprawa relacji handlowych ze wschodem - to rady ekspertów dla premiera. *

W przyszłym tygodniu Donald Tusk przedstawi w Sejmie plan działań na następną część kadencji.

Analityk firmy doradczej Xelion Piotr Kuczyński uważa, że ułatwiając życie przedsiębiorcom premier może lekko poprawić sytuację na rynku pracy. Ekspert dodaje, że sporo można też osiągnąć poprawiając współpracę z Rosją i Ukrainą.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk podkreśla, że przetrwanie spowolnienia gospodarczego będzie prostsze, jeśli rząd na jakiś czas zrezygnuje z zaciskania pasa. Jego zdaniem większe inwestycje w infrastrukturę, na przykład kolejową, nie tylko poprawią wzrost gospodarczy, ale przyniosą Polsce długofalowe skutki.

Eksperci dodają, że można ułatwić zakładanie firm osobom, które tracą pracę. Warto też zrezygnować z podnoszenia podatków, bo skłonność Polaków do robienia zakupów była jednym z czynników, które pomogły polskiej gospodarce przetrwać kryzys.

To będzie test wiarygodności premiera

- _ To będzie test wiarygodności premiera _ - tak o planowanym na przyszły tydzień wystąpieniu mówi politolog Bartłomiej Biskup z UW.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m90622.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najnowsze;dane;potwierdzaja;idzie;kryzys,153,0,1171353.html) *Najnowsze dane potwierdzają: idzie kryzys * Opinie przedsiębiorstw o kondycji gospodarki pogarszają się.

Doktor Biskup podkreśla, że kolejne expose premiera zapewne będzie osadzone w realiach kryzysu ekonomicznego, ale na tym nie powinno się skończyć. _ - Premier pewnie będzie straszył kryzysem. Tak wszyscy mówią _ - twierdzi politolog. Dodaje jednak, że Donald Tusk musi _ pójść krok do przodu _ i przedstawić nowy plan działania, który będzie lepszy od poprzednich. Jak zauważył Biskup wiele z poprzednich obietnic premiera nie zostało zrealizowanych.

Zdaniem politologa trudność dla szefa rządu polegać będzie na tym, że podobnych przemówień programowych Donald Tusk miał w ostatnim czasie wiele. Doktor Biskup przypomina o kilku _ ofensywach legislacyjnych rządu _ i _ dyżurach premiera w Sejmie _, które ocenia jako działania medialne, pozbawione dalszego ciągu w postaci działań premiera i rządu. Dodał, że dostrzega to opinia publiczna, która w sondażach darzy premiera coraz mniejszym zaufaniem.

Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział w radiowej Trójce, że premier wygłosi swoje drugie expose pod koniec przyszłego tygodnia - najprawdopodobniej w czwartek lub piątek. Ostateczna decyzja będzie należała do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Graś powiedział, że expose będzie rzetelnym rozliczeniem z działań rządu w minionym roku. Będzie w nim też mowa o gospodarce, finansach publicznych, rodzinie, pracy, emeryturach, zatrudnieniu i polityce społecznej. Graś powtórzył zapewnienie premiera, że nie ogłosi podwyżki podatków.

Dariusz Rosati z PO czeka on na propozycje dotyczące reformy emerytur górniczych oraz zmian w Karcie Nauczyciela, - _ W przypadku nauczycieli _ - mówi profesor Rosati - _ konieczność zmian wynika przede wszystkim ze względu na stan finansów samorządów, które w tej chwili nie radzą sobie z wydatkami na oświatę z powodu niżu demograficznego. _

Szef sejmowej komisji finansów wyjaśnił, że subwencja oświatowa przyznawana jest w zależności od liczby uczniów. Według Dariusza Rosatiego, premier zapowie też zmiany w KRUS-ie oraz wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie. Jak zaznaczył, zmiany te należy wprowadzać w sposób możliwie najmniej bolesny, szczególnie dla najuboższych rolników. - _ Będzie też mowa o pakiecie prorodzinnym - _ dodaje Dariusz Rosati:

Rosati spodziewa się też, że premier przedstawi plany przeciwdziałania skutkom kryzysu w strefie euro. - _ Na razie mamy do czynienia ze spowolnieniem, ale trzeba być gotowym na najbardziej czarne scenariusze _- zaznaczył profesor Rosati.

Z kolei według szefa klubu PSL Jana Burego premier powinien skupić się na takich zagadnieniach, jak: polityka prorodzinna i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Bury przewiduje, że premier odniesie się do kwestii ułatwień dla przedsiębiorców przy uzyskiwaniu kredytów na inwestycje, rozwój czy projekty. Polityk ludowców przekonuje, że ma to bardzo duże znaczenie dla samych przedsiębiorców, ale także pracowników. _ - To skieruje trochę strumienia kredytowego z instytucji parabankowych do banków. Wielu konsumentów przesunęło się tam, gdzie muszą brać droższy kredyt i robią droższą inwestycję _ - mówi.

Szef klubu PSL liczy też, że premier odniesie się też do sprawy tak zwanych umów śmieciowych, zapowie też działania rządu dotyczące polityki prorodzinnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Na to prezes PiS czeka niecierpliwie - _ Ile razy można coś zapowiadać, później tego nie robić, znów zapowiadać _ - pytał Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej.
Tusk ma problem. Jest gorzej niż w sierpniu Jak wynika z sondażu TNS Polska źle pracę rządu ocenia łącznie 73 proc. badanych, dobrą ocenę wystawia 21 procent.
Tagi: drugie expose tuska, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz