Notowania

cop24
14.12.2018 16:16

Duda dumny ze szczytu klimatycznego, choć porozumienia nie ma

Prezydent Andrzej Duda ponownie przyjechał do Katowic. - Zorganizowaliśmy topową światową imprezę na najwyższym poziomie - powiedział prezydent dziennikarzom. Tymczasem uczestnicy szczytu COP24 są wciąż daleko od porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)
Prezydent Andrzej Duda znów przyjechał na szczyt w Katowicach

Trwa impas w rozmowach pomiędzy uczestnikami szczytu klimatycznego w Katowicach. Nieoficjalnie mówi się, że kością niezgody są niektóre zapisy w porozumieniu i brak kompromisu pomiędzy państwami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Spotkania mają potrwać do jutra, a jeśli trzeba to do niedzieli.

Zobacz także: Mocne słowa Dudy o górnictwie. Stefan Niesiołowski: kretyńska wypowiedź

Tymczasem do Katowic ponownie przyjechał prezydent. Andrzej Duda stara się ratować imprezę. Przynajmniej wizerunkowo.

- Cieszę się, że po raz kolejny zdaliśmy egzamin. Zorganizowaliśmy absolutnie topową światową imprezę na najwyższym poziomie. Wszystko odbywa się tak, jak było zaplanowane, wszystko przebiega bardzo sprawnie, uczestnicy są zadowoleni i wszyscy to bardzo mocno podkreślają - powiedział prezydent.

Jak dodał: - Od strony organizacyjnej, za którą - podkreślam - my ponosimy odpowiedzialność, wszystko przebiegło doskonale. Liczę teraz na to, że dopełnione to zostanie kompromisem, zawartym - mam nadzieję - jeszcze dzisiaj - podsumował Andrzej Duda.

Przywódca zadeklarował też swoje wsparcie w dążeniu do kompromisu na szczycie. W tym celu spotkał się z m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, przewodniczącym Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) Hoesungiem Lee oraz z prezydentem konferencji Michałem Kurtyką.

W katowickim szczycie bierze udział ok. 21,5 tys. osób z całego świata. Wśród światowych przywódców są m.in. prezydent Słowenii Borut Pahor, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolini, prezydent Szwajcarii Alain Berset, prezydent Nigerii Muhammadu Buhari, premier Francji Édouard Philippe, premier Fidżi Josaia Voreqe Bainimarama i prezydent Macedonii Gjorgi Ivanov.

Delegaci pracują nad dokumentem, który ma być "mapą drogową" realizacji Porozumienia paryskiego - pierwszej globalnej umowy na rzecz ochrony klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cop24, szczyt klimatyczny, katowice, prezydent andrzej duda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2018

myszaAleż ten Adrian głupi !!! Cieszyć się z klapy negocjacji ?!

14-12-2018

renaNajważniejszych, liczących się w polityce światowej tam nie było. Dobra mina do złej gry

14-12-2018

ADAMJako gospodarz masz chłopie dbać o to by porozumienie było ! Ten człowiek nic nie rozumie. Ręce opadają .

Rozwiń komentarze (22)