Notowania

rolnictwo
06.03.2018 15:39

Duża zmiana dla rolników. Rząd chce oskładkować pomagających przy zbiorach

Rząd chce oskładkować umowy zawierane między rolnikami a osobami pomagającymi przy zbiorach. Rolnik będzie musiał pomocnika opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Wysokość składki to 42 zł miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MICHAL KOSC/REPORTER)
Zbiory już za kilka miesięcy. Może się okazać, że pomoc będzie rozliczana na nowych zasadach

Rząd chce oskładkować umowy zawierane między rolnikami a osobami pomagającymi przy zbiorach. Rolnik będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Wysokość składki to 42 zł miesięcznie.

Projekt nowelizacji trafił we wtorek na posiedzenie rządu. Teraz osoby pracujące przy zbiorach owoców i warzyw są zatrudniane najczęściej na umowach o dzieło. Nie są od nich odprowadzane składki, więc zatrudnieni nie mają żadnego zabezpieczenia na wypadek choroby czy wypadku.

Zobacz: Zakaz handlu w niedzielę. Gdzie będą kupować Polacy?

Ministerstwo rolnictwa, które przygotowało zmiany, ma propozycję, jak z tym skończyć. Otóż proponuje nowy rodzaj umów. Mają one dotyczyć pomocy przy zbiorach owoców i warzyw, a także pracy przy przygotowaniu ich do sprzedaży.

Takie umowy - o pomocy przy zbiorach - będzie można zawierać na nie dłużej niż na cztery miesiące. Rolnik będzie musiał za zatrudnionego pomocnika opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. W zamian zatrudniony zyska prawo do jednorazowego odszkodowania, jeśli np. będzie miał wypadek. Składka płacona przez rolnika ma wynosić 42 zł miesięcznie.

Resort rolnictwa przekonuje, że dla rolników zmiana będzie korzystna, ponieważ zmniejszy liczbę biurokratycznych obowiązków, których muszą dopełnić. Z kolei zatrudnieni zyskają dodatkową ochronę. Według ministerstwa przy zbiorach regularnie pracuje nawet pół miliona ludzi. Jednocześnie zbiory owoców i warzyw są specyficzne. Najczęściej są one zbierane ręcznie - jest to konieczne, by nie zniszczyć warzyw i owoców.

Jednocześnie zbiory to największy koszt w całym cyklu produkcyjnym - rzędu nawet 70-80 proc.

Wprowadzenie zmian oznacza także zatrudnienie większej liczby urzędników. KRUS ma zatrudnić dodatkowo 100 osób, a NFZ - 36.

Tagi: rolnictwo, ubezpieczenia zdrowotne, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2018

hulio69Przy zbiorach pracują na umowę o dzieło , kto to pisze ? człowieku ty byłeś kiedyś na wsi, widziałeś tam wielbłąda ? Nie ? ja żadnej umowy też nie … Czytaj całość

06-03-2018

dziura+szukają pieniędzy gdzie tylko się da.

07-03-2018

moje imieJakąś dziwna logiką posługuje się ten "rząd" Wmawia wszystkim, że jak będą płacić więcej różnych składek to będą szczęśliwsi i bogatsi. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (130)