Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W każdej gazecie to samo ogłoszenie. W internecie idzie nowe

9
Podziel się:

- Nowa unijna dyrektywa ma lepiej chronić autorów treści - uważają jej zwolennicy. - To koniec internetu, jaki znamy - odpowiadają przeciwnicy. Do dyskusji włączają się teraz gazety drukowane. Każdy ważny tytuł publikuje to samo oświadczenie. - Dyrektywa to ratunek dla niezależnego dziennikarstwa - czytamy.

Każdy instotna gazeta drukowana publikuje to samo oświadczenie
Każdy instotna gazeta drukowana publikuje to samo oświadczenie (Jacek Frączyk/Grupa WP)

"Nowa unijna dyrektywa ma lepiej chronić autorów treści" - uważają jej zwolennicy. "To koniec internetu, jaki znamy" - odpowiadają przeciwnicy. Do dyskusji włączają się teraz gazety drukowane.

W piątkowych gazetach w Polsce opublikowano całostronicowe ogłoszenia. Odpowiada za nie Izba Wydawców Prasy.

"Obecnie treści prasowe są bezprawnie kopiowane i udostępniane na stronach internetowych wielu podmiotów. Wydawcy i dziennikarze nie otrzymują należnych rekompensat, a większość wpływów z reklamy w sieci wędruje do światowych gigantów technologicznych, zwiększających swą atrakcyjność dzięki wykorzystaniu cudzych treści" - czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisani są wydawcy prasy, zrzeszeni w Izbie Wydawców Prasy.

Burmistrz „cenzuruje” prasę w swoim mieście. Zobacz wideo:

**

**

"Wydawcy nie zabiegają o przywileje, ale o równe traktowanie: prawo pokrewne, z którego od lat korzystają producenci filmowi, muzyczni, audiowizualni, producenci gier i programów komputerowych, bazujące na zasadzie: jeśli zarabiasz na cudzej twórczości, to podziel się zyskiem. Właśnie takie rozwiązanie, którego beneficjentami będą zarówno wydawcy, jak i dziennikarze, proponuje Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego" - czytamy dalej w oświadczeniu.

money.pl

Wydawcy podkreślają, że w dyrektywie nie ma mowy o podatku od linków. "To hasło to fałsz" - czytamy. W oświadczeniu zaznaczono też, że dyrektywa nie odnosi się do platform edukacyjnych, takich jak na przykład Wikipedia.

Dyrektywa została w czerwcu przegłosowana przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego. Projekt zostanie teraz skierowany do głosowania plenarnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

media
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
racjonalny
6 lat temu
W Niemczech już wdrożono ten ustawowy bubel teraz próbują to wdrożyć w całej Unii Europejskiej aby inni również mieli gorzej. Google w Niemczech aby być zgodnym z tą ustawą wyłączyło zakładkę wiadomości i raptem dochody wydawców prasy spadły. Ciekawe dlaczego? Jak to się mówi chytry dwa razy traci. Najwyższy czas aby coś wreszcie coś zrobić z bublami ustawowymi w Unii Europejskiej. Proponuje aby każde państwo mogło zdecydować czy będzie wdrażać daną ustawę czy też nie i inaczej taki ten twór jakim jest UE może nie przetrwać.
em231
6 lat temu
WSZYSTKIE MEDIA TRUJA GLOWY LUDZIOM;WLACZYC MYSLENIE I NIE SLUCHAC KLAMSTW POLITYCZNYCH ;BO ONI PRAWDY NIE POWIEDZA
tor
6 lat temu
O ile wiem to nasza prasa zrzyna z mediów z całego świata, mniej lub bardziej nieudolnie tłumacząc i adaptując historyjki. Materiały o biznesie i polityce służą temu kto płaci, gdy pojawiają się porady to albo oznacza że ktoś szykuje wycofanie gotówki i nagrania ostatnią partię jeleni albo promuje się niejawnie czyjś biznes. Informacje z polityki nigdy nie zawierają pytań i odpowiedzi które mogłyby wprawić w zakłopotanie "elity". Szkoda gadać ...
Jan bez ziemi
6 lat temu
Internetu już nie ma . Publikowane treści to są tylko przypuszczenia, czyjeś wymyślenia lub przewidywania - faktów i prawdy nie uświadczysz ale każdy z autorów fikcji chce brać pieniądze.
Gduq
6 lat temu
To teraz IWP wyjaśni swoim członkom że 3/4 z nich zniknie z rynku bo nikt nigdzie o nich już nie usłyszy!