Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
media
29.06.2018 08:13

W każdej gazecie to samo ogłoszenie. W internecie idzie nowe

- Nowa unijna dyrektywa ma lepiej chronić autorów treści - uważają jej zwolennicy. - To koniec internetu, jaki znamy - odpowiadają przeciwnicy. Do dyskusji włączają się teraz gazety drukowane. Każdy ważny tytuł publikuje to samo oświadczenie. - Dyrektywa to ratunek dla niezależnego dziennikarstwa - czytamy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Frączyk/Grupa WP)
Każdy instotna gazeta drukowana publikuje to samo oświadczenie

"Nowa unijna dyrektywa ma lepiej chronić autorów treści" - uważają jej zwolennicy. "To koniec internetu, jaki znamy" - odpowiadają przeciwnicy. Do dyskusji włączają się teraz gazety drukowane.

W piątkowych gazetach w Polsce opublikowano całostronicowe ogłoszenia. Odpowiada za nie Izba Wydawców Prasy.

"Obecnie treści prasowe są bezprawnie kopiowane i udostępniane na stronach internetowych wielu podmiotów. Wydawcy i dziennikarze nie otrzymują należnych rekompensat, a większość wpływów z reklamy w sieci wędruje do światowych gigantów technologicznych, zwiększających swą atrakcyjność dzięki wykorzystaniu cudzych treści" - czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisani są wydawcy prasy, zrzeszeni w Izbie Wydawców Prasy.

*Burmistrz „cenzuruje” prasę w swoim mieście. Zobacz wideo: *

**

**

"Wydawcy nie zabiegają o przywileje, ale o równe traktowanie: prawo pokrewne, z którego od lat korzystają producenci filmowi, muzyczni, audiowizualni, producenci gier i programów komputerowych, bazujące na zasadzie: jeśli zarabiasz na cudzej twórczości, to podziel się zyskiem. Właśnie takie rozwiązanie, którego beneficjentami będą zarówno wydawcy, jak i dziennikarze, proponuje Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego" - czytamy dalej w oświadczeniu.

money.pl

Wydawcy podkreślają, że w dyrektywie nie ma mowy o podatku od linków. "To hasło to fałsz" - czytamy. W oświadczeniu zaznaczono też, że dyrektywa nie odnosi się do platform edukacyjnych, takich jak na przykład Wikipedia.

Dyrektywa została w czerwcu przegłosowana przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego. Projekt zostanie teraz skierowany do głosowania plenarnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: media, unia europejska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2018

TFUJ zNICKłdziennikarstwo? dawno umarło. Teraz jest dziennikurestwo

29-06-2018

ilustratorJestem malarzem cyfrowym. Jeżeli ktoś używa moich prac bez zgody to go proszę o przestanie pod groźbą procesu o kasę za prawa majątkowe - zawsze … Czytaj całość

29-06-2018

xyz[QUOTE] Każdy instotna gazeta drukowana publikuje to samo oświadczenie [/QUOTE] bez komentarza

Rozwiń komentarze (9)