Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Dywidendy. Państwo jeszcze nigdy nie wzięło tak dużo

0
Podziel się:

Dziś budżet może wziąć połowę kwoty, którą zyskał łącznie przez ostatnie 8 lat.

Dywidendy. Państwo jeszcze nigdy nie wzięło tak dużo
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dziś decyzję o wypłacie dywidendy podejmie Grupa PZU. Do Skarbu Państwa może trafić ogromna suma 6,6 mld złotych. Jeśli tak się stanie, tegoroczne dochody budżetu z tytułu dywidend będą trzykrotnie wyższe niż w najlepszym dotychczas roku 2006.

Od 2000 do 2008 roku przychody Skarbu Państwa z tytułu dywidend wyniosły 13 mld złotych. Dziś połowę z tej kwoty dorzucić może PZU. Wszystko zależyod przebiegu walnego zgromadzenia akcjonariuszyi umowy pomiędzy skłóconymi Eureko i Skarbem Państwa.

Według prezesa Grupy PZU do wypłaty jest 12 mld zł, z czego 3 mld zł pochodzą z zysków za rok 2008, a reszta z kapitałów własnych z lat poprzednich. Państwo w PZU ma 55 proc. udziałów. Może więc liczyć na 6,6 mld złotych.

Jak zapowiedział minister Rostowski, w tym roku z państwowych spółek budżet może zasilić 8,17 mld złotych dywidend. Jeśli jednak PZU wypłaci całą możliwą kwotę, łączne zyski państwa mogą sięgnąć nawet 11 mld złotych. To aż 85 procent pieniędzy, jakie państwowe spółki przyniosły swojemu właścicielowi przez ostatnie 8 lat.

Spółka Dywidenda dla Skarbu Państwa w 2009 roku [mld zł]
PZU* 6,6
PGE** 1,6
KGHM 0,96
PKO BP 0,5
PGNiG* 0,38
Enea 0,2
SUMA 10,2

Źródło: spółki, szacunki własne. -zakładana maksymalna dywidenda * - Dotąd dywidenda dla SP wyniosła 0,94 mld zł, ale SP chce 1,6 mld zł * - dywidenda niepieniężna **do sumy należy doliczyć inne spółki, np. Puławy, który podejmą decyzję o wypłacie do końca lipca tego roku

Warto przypomnieć, że przychody państwa z tytułu dywidend stały się znaczące dopiero od roku 2005, gdy wypłacano zyski z roku 2004. We wcześniejszych latach było to średnio ledwie 0,47 mld złotych. Ale już od 2005 roku kwota ta nie spadła nigdy poniżej 2 miliardów.

Źródło: MSP

Dojne krowy Skarbu Państwa

Które spółki są najlepszymi _ inwestycjami _ budżetu pod względem wypracowanych i wypłacanych zysków? Do roku 2004 głównym źródłem pieniędzy były _ typowe _ państwowe spółki: Nafta Polska, PZU czy Totalizator Sportowy. Wszystko zmieniło się, gdy zyski zaczęły przynosić spółki z większościowym udziałem państwa, alemająca także inwestorów prywatnych - pozyskanych najczęściej poprzez debiut na GPW. Mowa tu przede wszystkim o KGHM i bankach: Pekao S.A. i PKO BP.

Najwięcej pieniędzy z tytułu dywidend do roku 2008 dał budżetowi KGHM - 3,3 mld w przeciągu 8 lat. W tym roku spółka dodatkowo wypłaciła dla MSP prawie 1 mld zł. Jeśli jednak PZU wypłaci maksymalną dywidendę, to właśnie największy polski ubezpieczyciel zostanie nowym i niekwestionowanym _ liderem _ pod tym względem.

Spółka Dywidenda wypłacona dla SP w latach 2000 - 2008 [mld zł]
KGHM 3,32
PKO BP 1,99
PZU 1,45
Totalizator Sportowy 0,85
PGE 0,5

Źródło: MSP

Nic więc dziwnego, żepoczątkowe zapowiedzi ministra Grada o sprzedaży 41 proc. pakietu akcji w KGHM szybko zostały zdementowane.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Niestety, rekordowa wysokość dywidend w tym roku to równocześnie miliardy złotych mniej na inwestycje _ wydrenowanych _ spółek. Wypłaty z zysków nie zaszkodzą co prawda ich płynności finansowej (np. PZU zostawia sobie 7 mld zł na prowadzenie działalności), ale sprawią, że firmy nie wykorzystają wcześniej wypracowanych, dużych zysków np. na przejęcia. A taka podwójna okazja może się szybko nie powtórzyć - z jednej strony wysokie zyski z hossy lat ubiegłych, z drugiej przełom kryzysu - gdy generalnie aktywa do kupienia są tanie i atrakcyjne. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)