Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walne PZU przerwane. Orlenu też

0
Podziel się:

Skarb Państwa i Eureko kończą spór. Orlen czeka na zmiany w kodeksie spółek.

Walne PZU przerwane. Orlenu też
(PAP/Paweł Kula)

aktualizacja 14:00* Skarb Państwa i Eureko przed podziałem zysku chcą zakończyć wieloletni spór. Walne zgromadzenie PZU zostało przerwane do 29 lipca. Akcjonariusze Orlenu poczekają krócej - do 15 lipca. *

Wniosek resortu skarbu został uzgodniony z innym akcjonariuszem PZU, firmą Eureko. Walne zgromadzenie PZU miało zdecydować m.in. o podziale zysku netto za 2008 rok i ewentualnie wypłacie dywidendy z lat poprzednich.

Przerwa w WZA związana jest z negocjacjami, które toczą się między Skarbem Państwa a drugim dużym akcjonariuszem PZU, firmą Eureko. Obie strony negocjują warunki porozumienia, kończącego wieloletnie spory. Częścią umowy między Skarbem Państwa a Eureko ma też być decyzja o podziale zysku netto PZU.

Częścią umowy między Skarbem Państwa a Eureko ma też być decyzja o podziale zysku netto PZU.

Najpierw ugoda, potem dywidenda

W ubiegłym tygodniu minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że do końca lipca resort skarbu przedłużył negocjacje ugodowe z Eureko w sprawie PZU. Wyjaśnił też, że zgodnie z prawem przerwa walnego zgromadzenia nie może trwać dłużej niż 30 dni.

Między Eureko i resortem skarbu trwa wieloletni konflikt dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU, Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

*do 30 lipca *na wniosek resortu skarbu przerwane zostało również Walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych.
Miało zdecydować o wypłacie dywidendy za 2008 rok lata poprzednie, jednak ustawa, która umożliwia wypłatę dywidendy przez GPW czeka jeszcze na podpis prezydenta.
W połowie kwietnia MSP poinformowało, że minister skarbu rozpoczął nowe negocjacje z Eureko w sprawie ugody dotyczącej PZU. Wznowienie negocjacji było wynikiem podpisanego przez resort i spółkę memorandum, co oznaczało według MSP, że obie strony mają nadzieję na polubowne zakończenie sporu. Na czas negocjacji zawieszone zostało 15 maja postępowanie arbitrażowe między Eureko a MSP.

19 marca przed sądem gospodarczym w Warszawie nie doszło do zawarcia ugody pomiędzy Eureko i SP. Obie strony zadeklarowały chęć powrotu do postępowania pojednawczego. Pełnomocnik MSP w sprawie z Eureko Marek Miller podkreślał wówczas, że najlepszym sposobem rozwiązania sporu jest ugoda zawarta przed polskim sądem. Zaznaczył jednak, że nie na warunkach przedstawionych w połowie stycznia przez Eureko.

Firma domagała się, aby MSP sprzedało jej 21 proc. akcji PZU po 116,5 zł za akcję, nie później niż do końca marca 2009 roku. Według Millera, MSP proponuje nową próbę osiągnięcia porozumienia w oparciu o rozliczenie nakładów rzeczywiście poniesionych przez Eureko.

Do państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

Orlen czeka na zmiany prawa

Do 15 lipca przerwane zostało również zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen. Wniosek o przerwę jeden z udziałowców - Nafta Polska - uzasadnił tym, że do tej pory nie zakończył się proces legislacyjny dotyczący zmian w kodeksie spółek handlowych.

Walne zgromadzenie miało wprowadzić zmiany w statucie, ułatwiające ochronę firmy przed wrogim przejęciem. Zmiany w statucie mają ograniczyć prawo wykonywania głosów akcjonariuszowi, który nie przedstawi pełnych informacji o sobie, jeśli zarząd o takie wystąpi.

Ograniczenie może też zostać zastosowane w przypadku podejrzewania próby kumulowania akcji przez powiązane ze sobą podmioty.

W statucie ma być ponadto utrzymana uprzywilejowana pozycja Skarbu Państwa i Nafty Polskiej. Tych dwóch podmiotów nadal nie będzie obowiązywało ograniczenie do wykonywania prawa głosu z nie więcej niż 10 proc. akcji.

Wcześniej akcjonariusze PKN Orlen zatwierdzili sprawozdanie finansowe spółki za 2008 rok i zdecydowali o pokryciu straty netto za ubiegły rok. Wszyscy członkowie zarządu i rady nadzorczej płockiego koncernu otrzymali absolutoria za wykonanie obowiązków w 2008 roku.

Czytaj w Money.pl
*Rząd mniej wyciągnie z PKO BP * Ministerstwo Skarbu Państwa proponuje przeznaczyć na dywidendę z zysku PKO BP miliard złotych. Czytaj w Money.pl
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)