Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dzień kobiet
24.01.2013 20:42

Dzien Kobiet świętem? Sejmowa komisja przeciw

To nie ma być święto w postaci obdarowywania kwiatkami czy czekoladkami. To ma być dzień, w którym będziemy bardzo poważnie rozmawiać o prawach kobiet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała odrzucenie projektu ustawy, który miałby ustanowić świętem państwowym obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pomysł taki zgłosiła grupa posłów SLD. Przeciw były jednak PO i PiS.

- _ To nie ma być święto w postaci obdarowywania kwiatkami czy czekoladkami. To ma być dzień, w którym będziemy bardzo poważnie rozmawiać o prawach kobiet i dokończymy walkę o te prawa _ - powiedziała przedstawiająca projekt w pierwszym czytaniu Krystyna Łybacka (SLD).

Podkreślała, że walka o prawa kobiet nie została zakończona, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę i płacę. Przypominała też, że święta podobne do dnia kobiet istniały w starożytnej Grecji i Rzymie, a obchody 8 marca na całym świecie to wyraz szacunku dla ofiar w walce o równouprawnienie i rocznica tragicznego pożaru w nowojorskiej fabryce tekstylnej w 1908 r.

Posłanka SLD przyznała, że w poprzednim latach 8 marca _ stał się bardziej świętem mężczyzn niż kobiet _ i _ został wypaczony _. Podkreślała też, że propozycja ustanowienia święta państwowego 8 marca nie oznacza, że ma to być dzień wolny od pracy. Łybacka przypominała, że tylko trzy święta państwowe - 1 i 3 maja oraz 11 listopada - są dniami wolnymi od pracy.

Przeciw projektowi SLD opowiedziały się posłanki PiS i PO. - _ Nie zamierzam walczyć z nikim. My mamy stanowić o sobie, stanowić prawo, wykonywać swoje zawody, a nie walczyć _ - mówiła Ligia Krajewska (PO).

Anna Sobecka (PiS), która zgłosiła wniosek o odrzucenie ustawy, przypomniała, że centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zlikwidowała w 1993 premier Hanna Suchocka. Posłanka PiS podkreślała, że Dzień Kobiet co roku _ przygarnia pod swoje skrzydła radykalne feministki _, które wtedy organizują Manify. - _ Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet świętem państwowym nie będzie służyło realnym potrzebom kobiet, ale grupom feministycznym _ - powiedziała Sobecka.

Z kolei Ewa Kołodziej (PO) mówiła, że Dzień Kobiet ma dla niej bardzo złe konotacje z systemem komunistycznym. Natomiast Beata Mazurek (PiS) argumentowała, że ustanowienie 8 marca świętem państwowym nic nie da, bo i bez tego można zabiegać o prawa kobiet.

Przeciw ustanawianiu święta państwowego 8 marca była także pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która przyznała, że kobiety w Polsce na wielu polach wciąż są dyskryminowane. - _ Jest cały szereg bardzo realnych, poważnych problemów do rozwiązania. Nie mam przekonania, że narzędziem do rozwiązania tych problemów będzie ustanowienie święta państwowego _ - zastrzegła.

Projekt ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet świętem państwowym SLD złożył 1 marca 2012 r. Lider Sojuszu Leszek Miller mówił wówczas, że skoro można było ustanowić dzień wolny w święto Trzech Króli, to można ustanowić święto państwowe 8 marca.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto ustanowione w 1910 r. dla upamiętnienia strajku 15 tys. kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które 8 marca 1908 r. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych. W wyniku pożaru zginęło wówczas 129 kobiet.

Czytaj więcej w Money.pl
Już wiadomo, co dalej z urlopami dla rodziców Minister Kosiniak-Kamysz podkreśla, że na wspieranie rodziny trzeba patrzeć jak na inwestycję.
Premier nie życzy paniom szybszej emerytury - _ Życie kobiet w Polsce musi być lepsze. A to kwiaty dla pań _ - powiedział Donald Tusk w nagraniu umieszczonym na stronach internetowych rządu.
"Miller to sztandarowy seksista w polityce" Poseł Ruchu Palikota skomentował pomysł wprowadzenia święta państwowego 8. marca.
Tagi: dzień kobiet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz