Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stocznia Gdańsk uratowana

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaakceptowała plan restrukturyzacji firmy. Jej koszt to ponad 250 mln euro.

Stocznia Gdańsk uratowana
(Komisja Europejska)

_ aktualizacja: 11:50 _

Po pięciu latach negocjacji z polskim rządem, Komisja Europejska zatwierdziła plan restrukturyzacji stoczni Gdańsk. Zależy od tego przetrwanie zakładu.

Decyzje ogłosiła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes (na zdjęciu), która odwiedziła polskie stocznie.Udzielona stoczni Gdańsk przez rząd pomoc publiczna została uznana za legalną. Stocznia nie musi jej zwracać i nie będzie ogłoszona upadłość_ . _

_ - To była jedna z najdłuższych i najtrudniejszych spraw, z jakimi przyszło mi się zetknąć, ale jestem bardzo zadowolona, że udało nam się znaleźć konstruktywne rozwiązanie dla tego wyjątkowego miejsca i ludzi, którzy tam pracują. Włożyliśmy wiele pracy w to, aby zagwarantować rentowność stoczni na długie lata _ - napisała w oświadczeniu dla prasy unijna komisarz. Neelie Kroes podkreśliła, że przekształcenia w zakładzie są jedynym sposobem na zapewnienie stoczniowcom stabilnych miejsc pracy.

Z trzech polskich stoczni, tylko ta w Gdańsku zakończyła pozytywnie negocjacje z KE

Bruksela ogłosiła dziś, że kolebka Solidarności nie musi zwracać rządowego wsparcia przyznanego po wejściu Polski do Unii i w ten sposób uniknie bankructwa. Komisja zatwierdziła ostatecznie 251 milionów euro pomocy publicznej.
Mniej szczęścia miały stocznie w Gdyni i Szczecinie, których plany naprawcze zostały w ubiegłym roku odrzucone. Ich majątek został podzielony i sprzedany w otwartym przetargu.

Stocznia Gdańsk musi teraz, w ramach rekompensaty za otrzymaną pomoc publiczną, ograniczyć moce produkcyjne i zmniejszyć zatrudnienie. Takie wymogi postawiła Komisja Europejska. Natomiast jeśli chodzi o zakłady w Gdyni i Szczecinie, to Bruksela czeka na dokumenty, by sprawdzić, czy podział majątku i sprzedaż inwestorowi zostały przeprowadzone zgodnie z unijnym prawem.

W programie restrukturyzacji, uzgodnionym z KE przez właściciela zakładu, czyli spółkę ISD, oraz Ministerstwo Skarbu Państwa, zapisano plany inwestycyjne stoczni na poziomie 600 mln zł. Firma ISD zapewniła, że rozszerzona działalność przedsiębiorstwa będzie oparta na trzech rodzajach produkcji: stoczniowej, budowie dużych konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych, na które ma rosnąć popyt w związku z unijnymi planami redukcji emisji CO2 i przechodzenia na odnawialne źródła energii.

Zgodnie z planem, Ministerstwo Skarbu ma udzielić ISD kolejne 150 mln zł dodatkowej, zwrotnej pomocy publicznej na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych.

Jednocześnie plan restrukturyzacji stoczni w Gdańsku przewiduje rekompensatę przyznanej pomocy, poprzez ograniczenie mocy produkcyjnych, czyli likwidację dwóch z trzech istniejących pochylni: jedna pochylnia już została zamknięta, a druga ma być wyłączona z końcem roku. Był to jeden z warunków stawianych przez KE, która ma obowiązek czuwać, że pomoc państwa nie zakłóca konkurencji na wspólnym unijnym rynku i nie uprzywilejowuje jednych firm kosztem drugich.

To właśnie wystarczająco mocne gwarancje finansowania inwestycji w produkcję wież wiatrowych były ostatnim elementem do uzgodnienia w negocjacjach między KE a polskim rządem. Ostatecznie przedstawione przez resort skarbu informacje przekonały komisarz Kroes i uznała ona plan restrukturyzacji stoczni za dobry, zaś uzgodnione rozwiązania za _ warte podjęcia i wdrożenia _.

Punktem sporu między inwestorem i rządem a działającymi w stoczni związkami zawodowymi pozostają zapowiadane zwolnienia pracowników. Plan gwarantuje zatrudnienie na poziomie co najmniej 1,9 tys. osób, podczas gdy obecnie w stoczni pracuje ponad 2,1 tys. osób. Według planów zarządu, w stoczni może być zwolnionych od 250 do 413 osób - w zależności od tego, ilu pracowników zechce się przekwalifikować. Zwolnione mają być te osoby, które nie będą chciały zmienić kwalifikacji.

Zapowiadane redukcje personelu budzą protesty stoczniowców. PremierDonald Tuskpowiedział, że nie wyklucza uruchomienia specjalnych programów pomocowych w Trójmieściedla zwalnianych stoczniowców z gdańskiego zakładu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)