Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu

0
Podziel się:

W weekend kilkanaście miast w Polsce promuje transport publiczny, jako ekologiczną alternatywę dla samochodu.

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu
(Bicycle Bob/CC/Flickr)
bEsvAzxN

W weekend kilkanaście miast w Polsce promuje transport publiczny, jako ekologiczną alternatywę dla samochodu.

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym czasie setki europejskich miast i samorządów promuje rowery, spacery czy komunikację miejską, jako alternatywę dla samochodów. Celem kampanii jest kształtowanie zachowań proekologicznych i pokazanie, że życie w mieście bez czterech kółek jest możliwe.

W ramach dnia bez samochodu, w kilkunastu miastach Polski kierowcy mogą skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego. Biletem jest dowód rejestracyjny. Przez cały tydzień można bezpłatnie jeździć komunikacją miejską w Poznaniu, w piątek - w Lublinie, Częstochowie i we Wrocławiu, a w niedzielę darmo można jeździć w Warszawie, Przemyślu, Rzeszowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Tychach, Jaworznie, Rybniku, Kielcach, Krakowie i Szczecinie oraz w Białymstoku.

bEsvAzxP

Z okazji dnia bez samochodu w wielu miastach organizowane są pikniki, konkursy i zabawy dla najmłodszych.Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Kulminacją wydarzenia jest przypadający Europejski Dzień bez Samochodu. Idea ta zrodziła się w 1998 r. we Francji. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r.

Jak poinformowała Komisja Europejska, w dwunastej edycji Tygodnia udział weźmie ponad 2000 europejskich miast i miasteczek.

Czytaj więcej w Money.pl
Samochody bez kierownicy coraz bliżej Koncern General Motors ocenia, że jeszcze przed końcem bieżącej dekady zacznie produkować samochody, które będą mogły w znacznej mierze obyć się bez kierowcy.
Rosjanie zmniejszają produkcję samochodów W pierwszym półroczu tego roku rosyjska fabryka samochodów Uljanowskij Awtomobilnyj Zawod w Uljanowsku (UAZ) zmniejszyła produkcję samochodów o ponad 5 procent.
Nie jest dobrze. Mocny spadek produkcji Produkcja samochodów w lipcu tego roku spadła o 5,96 procent miesiąc do miesiąca oraz o 5,54 procent w relacji rok do roku i wyniosła 50 tysięcy 574 sztuki.
bEsvAzyq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)