Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dziura budżetowa historycznie mała. Ale za rogiem czai się spowolnienie

W słabszą koniunkturę mamy szansę wejść z rekordowo niską luką w wysokości 0,4 proc. PKB. Zagrożeniem może być rozrzutność polityków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)

Nadchodzące spowolnienie gospodarcze prognozują kolejni analitycy. - Jesteśmy na szczycie koniunktury lub właśnie ten szczyt mijamy - mówiła money.pl Teresa Czerwińska. Minister finansów zaznaczyła, że resort szykuje się już na spowolnienie. Jej zdaniem mniejsze tempo wzrostu PKB pojawi się za kilkanaście miesięcy.

Na początku października, minister finansów zapewniła na łamach money.pl, że deficyt tegorocznego budżetu wyniesie 50-60 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł.

Czerwińska: Spowolnienie gospodarcze może pojawić się za kilkanaście miesięcy:

To dobra wiadomość. Ale to wymaga utrzymania w ryzach wydatków państwa – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ograniczając deficyt tak w tym, jak i przyszłym roku, rząd będzie miał większą swobodę w polityce budżetowej.

Ale, jak przekonuje źródło "DGP" w resorcie finansów, presja na wydatki ze strony ministrów jest duża. Polska musi jednak nie tylko utrzymać niski deficyt sektora finansów, aby bezpiecznie przejść przez trudniejszy okres w gospodarce, ale również ograniczyć deficyt strukturalny. Tego bowiem wymaga od nas Komisja Europejska.

Aby nie zdestabilizować finansów publicznych w trakcie załamania koniunktury, eksperci KE uznają, że Polska powinna utrzymywać deficyt strukturalny na poziomie ok. 1 proc. PKB – przypomina dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: deficyt, czerwińska, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2018

JackW końcu ktoś zmniejsza poziom deficytu w budżecie. Lewaki zaciągały pożyczki byle tylko brać i nas zadłużać w ekstremalnym tempie

30-10-2018

rrsŻeby nie szaleństwo rozdawnictwa to po raz pierwszy od wielu lat budżet mógłby być zrównoważony, ale co tam, łapówki wyborcze są najważniejsze, niech … Czytaj całość

30-10-2018

lolaszczyty to są rzeczywiscie ale propagandy sukcesu

Rozwiń komentarze (31)