Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa budżetowa
03.09.2010 06:18

Dziura budżetowa zmniejszy się o 8 mld zł

Dziś rząd zajmie się ustawą budżetową. PKB ma wzrosnąć o 3,5 proc. PKB, a bezrobocie będzie spadać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd na specjalnym posiedzeniu ma dziś przyjąć projekt budżetu na przyszły rok. Według założeń do ustawy budżetowej w 2011 roku, PKB ma rosnąć w tempie 3,5 procent, a bezrobocie ma spaść poniżej 10 procent.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że liczy na spore oszczędności w resortach w stosunku do wcześniej planowanych wydatków.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

W tym roku planowane wykonanie deficytu budżetowego rząd zaplanuje na poziomie 48,3 mld zł wobec 52,2 mld zł zapisanych w ustawie budżetowej na ten rok.

Niewykluczone, że ta kwota się jednak zmniejszy, bo resort finansów pracuje nad wprowadzeniem podatku bankowego, który ma dać dodatkowe środki do budżetu.

Wiadomo, że przychody z prywatyzacji w 2011 roku zaplanowano na poziomie 15 mld zł wobec 25 mld zł planowanych w tym roku.

Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego z Rady Gospodarczej przy premierze, przyszłoroczny budżet musi być budżetem mocnego zaciskania pasa. Projektem budżetu zajmie się dzisiaj rząd na specjalnym posiedzeniu. Według profesora Orłowskiego, Polska musi jak najszybciej przedstawić program oszczędnościowy. Na krótką metę jednak niewiele można zrobić, gdyż większości wydatków publicznych nie można ograniczyć bez gruntownych zmian prawnych - twierdzi Witold Orłowski.

POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Według Witolda Orłowskiego, minister finansów może też podnosić podatki. 2 czy 3-letni plan poważnych zmian finansowych powinien zawierać jednak odpowiedzi na pytania, na co państwo polskie wydaje pieniądze i czy powinno wydawać na te rzeczy.

*POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO: *


W przyjętym niedawno Wieloletnim Planie Finansowym Państwa rząd założył zmianę stawek )podatku VAT. Podstawowa stawka wzrośnie o 1 pkt procentowy, do 23 proc., a 7-proc. - do 8 proc. Pojawi się także nowa stawka VAT na żywność, w wysokości 5 proc. (po podwyżce 3-proc. stawki na żywność nieprzetworzoną i obniżce 7-proc. na żywność przetworzoną).

W jakim trybie ustawa budżetowa? Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;moglby;zabrac;nam;9;mld;zl;podatkowych;ulg,130,0,668802.html) Rząd mógłby zabrać nam 9 mld zł podatkowych ulg Minister Jacek Rostowski szuka kolejnych pieniędzy w naszych kieszeniach. Wiadomo już, że ofiarą paść ma popularny zwrot VAT za materiały budowlane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t109270.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;wzrost;gospodarczy;nie;wstrzyma;ciec;budzetowych,226,0,667874.html) Tusk: Wzrost gospodarczy nie wstrzyma cięć budżetowych W drugim kwartale tego roku PKB wzrosło o 3,5 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t96311.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/szef;rzadu;zapowiada;nie;bedziemy;lupili;bankow,6,0,667910.html) Szef rządu zapowiada: nie będziemy łupili banków Donald Tusk zapowiada jednak pewne _ niezbyt dokuczliwe dla banków i przynoszące pewną korzyść z punktu widzenia budżetu państwa _ rozwiązanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podwyzka;vat;podrozeja;ksiazki;i;zywnosc,99,0,604259.html) Podwyżka VAT: Podrożeją książki i żywność Nowe stawki mają obowiązywać od przyszłego roku. Dadzą budżetowi nawet 800 mln złotych.
Tagi: ustawa budżetowa, budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz