Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Będzie akcyza od e-papierosów? Ministerstwo Finansów powołuje nowy zespół

283
Podziel się

Ministerstwo Finansów nie odpuszcza e-palaczom. Jak ustalił money.pl, w resorcie powstał specjalny zespół, który przygotowuje przepisy, które obłożą e-papierosy akcyzą. Sprawę pilotuje wiceminister Wiesław Janczyk.

Będzie akcyza od e-papierosów? Ministerstwo Finansów powołuje nowy zespół
(Bartosz Krupa/Eastnews)
bDJgrSZN

Ministerstwo Finansów nie odpuszcza e-palaczom. Jak ustalił money.pl, w resorcie powstał specjalny zespół mający opracować przepisy dotyczące akcyzy od e-papierosów.

Zespół do spraw wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich – tak brzmi dokładnie nazwa nowego ciała, jakie zawiązano w październiku w resorcie finansów. To ono ma przygotować przepisy umożliwiające wprowadzenie nowego podatku od elektronicznych papierosów. Choć o takim pomyśle głośno było od dawna, to dotąd nic specjalnego się w tej sprawie nie działo.

Szefem zespołu została Ewa Żabik. To dość nieoczekiwana decyzja, bo urzędniczka MF odpowiada za podatek od kopalin. Poza nią o kształcie nowej daniny od e-papierosów zadecydują przedstawiciele Służby Celnej oraz eksperci od akcyzy z MF. Zespół powołał wiceminister finansów Wiesław Janczyk, który odpowiada za podatki sektorowe.

bDJgrSZP

Choć w dokumencie powołującym nową grupę wyraźnie zaznaczono, że ma ona przedstawić do akceptacji kierownictwa Ministerstwa Finansów „propozycje rozwiązań legislacyjnych w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich”, to sam resort w przesłanym money.pl oświadczeniu, twierdzi, że ostatecznej decyzji w tej sprawie na razie brak.

- Kwestia ewentualnego objęcia opodatkowaniem akcyzą papierosów elektronicznych jest przedmiotem analiz. Żadne wiążące ustalenia na chwilę obecną nie zapadły – poinformowało biuro prasowe resortu.

Niestety nie udzielono nam informacji, do kiedy zespół ma przedstawić konkretne rozwiązania legislacyjne. Wiadomo jedynie, że trafić mają na biurko Wiesława Janczyka i ministra Mateusza Morawieckiego.

- Wiadomo było, że wcześniej czy później obłożenie e-papierosów akcyzą nastąpi. My się temu specjalnie nie sprzeciwiamy. Chcemy dalszej regulacji tego rynku, apelujemy jedynie o rozsądne rozwiązania - mówi money.pl Paweł Jachowicz ze spółki Space Group, która handluje e-papierosami.

bDJgrSZV

Jak dodaje, chodzi głównie o to, by nie było skokowego wzrostu cen, bo to może zniszczyć cały rynek.

- Naszym zdaniem to powinna być na początek akcyza na poziomie 3-4 proc. I stopniowo rosnąć. Chodzi o zbadanie, jak to wpłynie na sprzedaż - tłumaczy.

Akcyza na e-papierosy może być kolejnym krokiem do uregulowania tego rynku. Od września działa już ustawa antynikotynowa, która wprowadziła ograniczenia w sprzedaży tego typu produktów.

Całkowicie zakazany jest na przykład handel w internecie. Pozostałe sklepy mogą sprzedawać e-papierosy, ale jedynie osobom pełnoletnim. Podobnie jak w przypadku zwykłego tytoniu, obowiązuje zakaz reklamy. Jego złamanie grozi karą do 200 tys. zł. Jednocześnie rząd zakazał palenia e-papierosów w tych samych miejsca co tradycyjnych. Chodzi np. o przystanki, szkoły czy miejsca pracy.

bDJgrSZW

- Istnieje przyzwolenie, żeby zacząć nad tym pracować, będziemy o tym rozmawiać z ministrem finansów - mówił we wrześniu o obłożeniu akcyzą e-papierosów Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia. W zespole powołanym przez resort finansów nie ma jednak przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia.

Rynek e-papierosów szacuje się w Polsce na około pół miliarda złotych rocznie. A e-dymek puszcza nawet 1,8 mln osób. Oznacza to, że jesteśmy jednym z największych rynków na świecie. Największym sprzedawcą jest firma Chic, działająca pod marką eSmoking World. Ich produkty dostępne są m.in. w Żabce, na wielu stacjach paliw czy w kioskach. Do Chic według UOKiK należy ok. 65 proc. całego rynku. Założycielami Chic byli Dawid Urban i Miłosz Dziurłaj, ale niedawno sprzedali swój biznes tytoniowemu gigantowi – British American Tobacco.

Akcyzą e-papierosy obłożone są m.in. na Łotwie, w Portugalii, we Włoszech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

bDJgrTaq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(283)
kali
4 lata temu
" Wszyscy pamiętamy burdy i zamieszki z 2011 czy 2013 r "" Pamiętamy ! ..Wtedy to na ulicach dominowali bandziory z PiS-komuny, ramię w ramię z bandziorami z ONR, wszechpolski, "G.Polskiej" , no i z "patriotami"-kibolami, wspieranymi głośno przez posłów PiS-bolszewii..Liczne napady rasistowskie { Białystok, Warszawa..itd} , sponsorowane przez "G.Polska" "W sieci", PiS..itp...To wszystko pamiętamy..!!! Pan Błaszczak chyba ciut traci słuch na państwowej posadce. Szef warszawskiej policji stojąc obok niego na konferencji prasowej stwierdził:jesteśmy dumni ,ze było równie bezpiecznie jak i w poprzednich latach .Słyszy Błaszczak tylko to co chce.Jego przyjaciel Antoni (nie w prywatnej rozmowie ) z trybuny sejmowej żartuje ,że Mistrale płyną do Rosji .I nikt nie wszczyna międzynarodowego śledztwa Sami najwieksi mąciciele ,są w rządzie. Podpalają Polskę żeby mieć pretekst do gaszenia .Prezes się skarży iż to ,że Polska jest słaba co nie znaczy ,że będzie się uginać przed mocniejszymi.Jak wódz w dniu narodowego święta może tak szkalować ojczyznę ?Prokurator od ekshumacji płacze ,że co prawda wykopać trumny to ma kto ale już zmowa miedzynarodowa powoduje ,że nie ma komu badać szczątków , Ot i cała prawda o podnoszeniu Polski z kolan.
liczydlo
4 lata temu
Z czego nas jeszcze okradniecie z godnosci i honoru?! Bezczelny i zaklamany rzad straszydlo!!!!!!!!!!l
Zaklęty w Mam...
4 lata temu
Zawsze znajdzie się ktoś kogo socjalistyczny rząd będzie mógł okraść w imieniu prawa. Słowem Bezprawie i Niesprawiedliwość.
bDJgrTar
nnnnn150
4 lata temu
trzeba czymś sfinansować przecież 500+.... .1.8 ml e palaczy to rocznie ok 8.424.000.000 zł mniej wydanych na zwykłe papierosy, licząc paczkę po 13 zl.
z niemiec
4 lata temu
a kiedy polacy wyjdziecie na ulice bronic zawartosci swoich portfeli,chyba nigdy! hehe
...
Następna strona