Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

E-zwolnienia lekarskie. Lekarze zgłaszają problem z systemem. ZUS mówi o "spowolnieniu"

304
Podziel się:

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, które mają być obligatoryjnie wystawiane przez lekarzy od początku grudnia nie działają? W pierwszy roboczy dzień ich obowiązywania platforma ZUS nie działa, twierdzą lekarze. - Problemu nie ma - zapewnia rzecznik ZUS. - W szczycie mamy 17 zwolnień na sekundę, które obsługujemy.

E-zwolnienia lekarskie. Lekarze zgłaszają problem z systemem. ZUS mówi o "spowolnieniu"
(Wojciech Pacewicz)

Aktualizacja: 12:55

Lekarze od poniedziałku muszą wystawiać zwolnienia elektroniczne. Ale, jak twierdzą, nie mogą. Jak informuje Porozumienie Zielonogórskie, nie ma możliwości ich generowania, gdyż platforma ZUS nie działa.

Porozumienie Zielonogórskie/Facebook

Jak informuje dr Alek Biesiada w mediach społecznościowych, system nie działa w całym kraju od godziny 8 rano. Kolejni lekarze informują, że serwer wciąż się zawiesza.

Alek Biesiada/Facebook

W sieci zawrzało

Lekarze nie wiedzą co robić, niektórzy wypisują je na bloczkach inni, dopytują, kto będzie potem ręcznie uzupełniał dane? Ilu Pacjentów mniej mają przyjąć kolejnego dnia, aby wprowadzić dane pacjentów z dziś do systemu ZUS?

Brak pieniędzy i lekarzy. Były minister zdrowia stawia diagnozę polskiej służbie zdrowia:

ZUS zapewnia o przepustowości systemu

Lekarze sugerują, że to system nie wytrzymał obciążenia. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z ZUS-em. Jak zapewnił nas Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, problemu nie ma.

- Być może dotyczy to aplikacji gabinetowych, ale nie jest to system, który ZUS obsługuje - stwierdził.

Przyznał jednak, ze było spowolnienie systemu. - Mieliśmy chwilowe spowolnienie związane z bardzo dużym przypływem zwolnień elektronicznych. W tej chwili mamy już 67 tys. e-ZLA, co też świadczy, że system działa na bieżąco - zapewnił Andrusiewicz.

- W szczycie mamy 17 zwolnień na sekundę, które obsługujemy. Zwiększyliśmy przepustowość w momencie, kiedy nastąpiło spowolnienie, system działa normalnie. Nie mamy w chwili obecnej zgłoszeń, aby coś nie działało - podkreśla rzecznik ZUS.

Jak pisaliśmy w money.pl, do tej pory jedynie 30 proc. lekarzy rodzinnych wypisywało e-ZLA. Od 1 grudnia mają to robić wszyscy.

Obligatoryjnie, czy fakultatywnie?

W niedzielę Porozumienie Organizacji Lekarskich wydało oświadczeniew sprawie e-zwolnień. "Wszystkie organizacje zrzeszone w Porozumieniu Organizacji Lekarskich (POL) przestrzegały, aby nie wprowadzać elektronicznych zwolnień w sposób obligatoryjny, ale fakultatywny. Należy pozostawić lekarzom możliwość wyboru: wystawiania zwolnienia lekarskiego swoim pacjentom w formie elektronicznej, lub jeśli to nie jest możliwe z różnych względów - w formie papierowej" - czytamy na stronach federacji Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarze apelują do ZUS, aby honorował specjalnie przygotowany druk orzekający o niezdolności do pracy. "W trosce o naszych pacjentów wszyscy ci polscy lekarze, którzy nie są przygotowani do e-ZLA – będą wystawiać druk „orzeczenie o niezdolności do pracy” przygotowany przez POL. Kategorycznie domagamy się, aby ten druk był honorowany przez ZUS i na jego podstawie nasi pacjenci mieli wypłacany zasiłek chorobowy."

E-zwolnienia można wystawiać już od 1 stycznia 2016 r. Z kolei decyzja o wprowadzeniu obowiązku wystawiania zwolnień jedynie droga elektroniczna zapadła w kwietniu 2017 r., kiedy ustalono, że stanie się to 1 lipca 2018 r. Potem termin ten przesunięto na 1 grudnia 2018 r.

Minister Rafalska już w połowie listopada zapowiadała, że "termin wprowadzenia obowiązkowych e-zwolnienia zbliża się i jest to termin nieodwołalny. Wchodzi on w życie 1 grudnia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(304)
Artek
5 lata temu
Państwo PiS to ruina. Czego się nie tknęli w perz i syf zamienili..
Mietek Grzech...
5 lata temu
To za czyich rządów było "państwo teoretyczne", bo już się pogubiłem?
J74
5 lata temu
brawo minister zdrowia mistrzostwa świata
osa
5 lata temu
przesilenie ale to powinni się z tym liczyć w ZUS, chyba wiedzą ile zwolnień jednego dnia się wystawia i na początku to będzie trwało dłużej , zanim lekarze opanują temat , sztuki w tym nie ma ale sami lekarze też nie patrzą na to przychylnym okiem i to taki bunt psychiczny , potem zrozumieją ,że to super sprawa , czas jest potrzebny , ja tam uważam ,że teraz bez komputera to trudno się pracuje !
aga
5 lata temu
Nie wyszło bo zapomnieli się pomodlić.
...
Następna strona