Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian

0
Podziel się:

Podstawowa stopa kredytu refinansowego wynosi obecnie 4,50 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych banków 3,50 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 5,50 proc

bETIvPvV

Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Podstawowa stopa kredytu refinansowego wynosi obecnie 4,50 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych banków 3,50 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 5,50 proc.

Po ogłoszeniu w czwartek, że EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian, kurs euro wynosił na rynku międzybankowym w Londynie 0,8463 USD wobec 0,8469 przed podaniem komunikatu.

bETIvPvX

Większość analityków ocenia, że EBC może wstrzymać się do końca czerwca ze zmianą stóp procentowych.

Wielu obserwatorów uważa, że w sytuacji wzrastającego poziomu inflacji w strefie euro, bankowcom z EBC byłoby raczej trudno obniżyć teraz po raz kolejny podstawowe stopy procentowe.

Inflacja w maju w eurolandzie może, według prognoz, wzrosnąć powyżej 3 proc., po wzroście w kwietniu do 2,9 proc. z 2,6 proc. w marcu.

Wzrost inflacji w strefie euro w wysokim stopniu związany jest ze wzrostem cen energii i cen żywności.

bETIvPwd

Bankowcy z EBC są zaniepokojeni poziomem inflacji w eurolandzie i wielu z nich ocenia, że jest mało prawdopodobne, aby spadła ona w tym roku poniżej ustalonego poziomu 2 proc. Na pewno nastąpi to jednak, ich zdaniem, w 2002 r.

Poważnym problemem dla EBC jest też ponowne osłabienie wspólnej waluty - euro, która w tym miesiącu odnotowała kolejne w tym roku minimum 0,8420 USD.

Tymczasem, analitycy oceniają, że na koniec tego roku stopa kredytu refinansowego znajdzie się na poziomie 4,00 proc. lub jeszcze niżej.

Rada EBC niespodziewanie obniżyła podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych podczas swojego posiedzenia 10 maja. EBC dołączył w ten sposób do innych najważniejszych banków centralnych na świecie, które już wcześniej przeprowadziły takie działania.

bETIvPwe

Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła od początku tego roku podstawowe stopy procentowe aż pięć razy - łącznie o 2,5 pkt. proc.

Na obniżenie stóp zdecydowały się też w tym roku banki centralne w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Południowej Korei, Japonii i Australii.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy EBC podwyższał stopy procentowe aż siedem razy, łącznie o 2,25 punktów procentowych.

Poprzedniej obniżki stóp procentowych dokonano dwa lata temu - w kwietniu 1999 roku.

bETIvPwf

EBC określa politykę monetarną dla 12 państw: Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, Belgii, Finlandii, Luksemburga, Irlandii, Austrii i Grecji.

bETIvPwy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)