Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

EBOR podniósł naszą prognozę PKB do 2,6 proc.

0
Podziel się

Razem ze Słowacją rozwijamy się najszybciej w UE.

EBOR podniósł naszą prognozę PKB do 2,6 proc.
(Alex Barth/CC/Flickr)
bEgDmUid

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju *w styczniu przewidywał, że będzie to 2,3 proc. Teraz * podwyższył prognozę wzrostu produktu krajowego brutto Polski do 2,6 proc.

Na rok 2011 EBOR prognozuje dla Polski wzrost gospodarczy o 3,3 proc. Obok Słowacji, której PKB ma w tym roku zwiększyć się o 3,4 proc., Polska odnotuje najszybszy wzrost gospodarczy w regionie. Według EBOR, inflacja wyniesie w Polsce w br. 2,5 proc.

W krótkim komentarzu na temat Polski EBOR napisał, iż motorem wzrostu jest prężny popyt wewnętrzny, choć nad konsumpcją gospodarstw domowych może negatywnie zaciążyć rosnące bezrobocie.

bEgDmUif

Bank zaleca polskiemu rządowi przystąpienie do pilnych działań nad redukcją strukturalnego deficytu fiskalnego, wskazując, że poziom długu publicznego zbliża się do zapisanej w konstytucji dopuszczalnej granicy 60 proc. PKB, a roczny deficyt sektora finansów publicznych sięga 7 proc. PKB.

Raport wskazuje, że na tempo ożywienia polskiej gospodarki duży wpływ ma kondycja państw strefy euro. Z cytowanych w raporcie danych MFW wynika, iż PKB eurostrefy w tym roku wzrośnie o 1,0 proc. Koniunkturę hamują tam konieczność konsolidacji fiskalnej i problemy sektora bankowego.

Łotwa, Litwa i Estonia będą w 2010 nadal doświadczać recesji - przewiduje EBOR. Gospodarka Łotwy skurczy się o 3,0 proc., Litwy o 1,5 proc., Estonii zaś o 0,3 proc.

bEgDmUil

ZOBACZ TAKŻE:

bEgDmUiG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)