Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBOR prognozuje: PKB Polski 0 procent

0
Podziel się:

Poprzednio Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozował nam 1,5-procentowy wzrost.

EBOR prognozuje: PKB Polski 0 procent

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju obniżył w czwartek prognozę dynamiki PKB dla Polski w 2009 r. do 0,0 proc. z wcześniejszej zakładającej 1,5 proc. wzrost. Za 2010 r. przewiduje odbicie na poziomie 0,8 proc. Za atut Polski bank uznaje stabilny popyt wewnętrzny.

Gospodarki czterech państw Europy Centralnej, trzech państw bałtyckich plus Słowenii i Chorwacji osiągną średni spadek PKB w br. na poziomie minus 2,9 proc. Recesja najbardziej będzie widoczna na Węgrzech, gdzie PKB będzie o 5,0 proc. niższy niż w 2008 roku.

Gospodarka wszystkich 30 państw, w których działa bank (postkomunistyczne państwa europejskie, byłego ZSRR plus Turcja i Mongolia) ma się skurczyć w br. o 5,2 proc., zaś w 2010 wzrosnąć o 1,4 proc. - szacuje bank.

Raport Money.pl
*Polska liderem regionu. Nawet w recesji * Minister Rostowski nie wierzy w prognozy KE. Ale Bruksela podkreśla: Polska będzie w sytuacji lepszej od sąsiadów. Czytaj w Money.pl

Prognoza EBOR zakłada, że największego spadku doświadczyć mają w 2009 r. gospodarki państw bałtyckich i Ukrainy. PKB Łotwy ma być niższy o 13,2 proc., Litwy 11,8 proc., Estonii 10,5 proc., zaś Ukrainy o 10,0 proc. Gospodarka Rosji skurczy się o 7,5 proc.

Wg banku gospodarczy kryzys, który początkowo uderzył w sektor finansowy, obecnie dotkliwie odbija się na sektorze produkcji, co znalazło wyraz w danych za I. kw. br. Zaczyna też hamować spożycie wewnętrzne.

_ - Prognoza EBOR-u obciążona jest ryzykiem oddolnym, ale jest w niej także potencjał na poprawę. Nasz podstawowy scenariusz zakłada, iż zachodnie banki posiadające w tych krajach swoje oddziały nadal będą w nich zaangażowane _ - cytuje komunikat banku głównego ekonomistę Erika Berglofa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)