Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wydarzenie
19.04.2018 10:25

Ekonomia społeczna - w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Dyskusja poświęcona ekonomii społecznej to jeden z punktów programu IV Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w Krakowie w dniach 26-27 kwietnia br.

Podziel się
Dodaj komentarz
Archiwum Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Ekonomia społeczna to ruch nakierowany na grupy społeczne, które wymagają aktywizacji, a które z różnych przyczyn nie weszły na rynek pracy w normalnym trybie i są zagrożone wykluczeniem społecznym.

Jak mówi prof. Tadeusz Kudłacz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – „zgodnie z zasadami ekonomi społecznej – uzyskiwanie dochodu nie jest najważniejszym celem prowadzenia działalności gospodarczej. Zdecydowanie bardziej liczy się aktywizacja grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Do takich grup można zaliczyć na przykład osoby niepełnosprawne, trudną młodzież, czy nawet imigrantów”.

Ekonomia społeczna tworzy pole do działalności usługowej, która nie spotyka się z zainteresowaniem sektora komercyjnego ze względu na niską dochodowość – wyjaśnia prof. Kudłacz. Obecnie w oparciu o mechanizmy ekonomii społecznej działają głównie stowarzyszenia i fundacje. Od kilku lat trwają prace nad ustawą o przedsiębiorstwie społecznym, która ma uregulować działalność podmiotów na pograniczu sektora przedsiębiorczości oraz sektora organizacji społecznych niedziałających w celu przyniesienia zysku.

Czy ekonomia społeczna to dobry sposób na walkę z wykluczeniem społecznym? Czy dzięki zastosowaniu jej mechanizmów można zwiększyć aktywność zawodową mieszkańców, szczególnie na obszarach zagrożonych ubóstwem? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji poświęconej ekonomii społecznej podczas IV EKS.

Archiwum Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W debacie wezmą udział m.in. prof. Tadeusz Kudłacz, Krzysztof Michałkiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ks. Jacek Stryczek – prezes Stowarzyszenia Wiosna i ks. Wojciech Sadłoń – dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Debatę poprowadzi poseł Agnieszka Ścigaj. Dyskusję poprzedzi wykład minister edukacji Anny Zalewskiej „Reforma po roku i co dalej?”.

Organizatorem IV Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Miastem Gospodarzem jest Kraków.

Informacja prasowa

Tagi: wydarzenie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2018

jakotakaekonomia"Ekonomia społeczna" podobnie, jak "sprawiedliwość społeczna" nie jest ani prawdziwą ekonomią, ani prawdziwą sprawiedliwością. Inaczej … Czytaj całość

19-04-2018

Prócz Haiti. :))Nation Z ,mam ulotne wrażenie ,że ostatnie ćwierć wieku wprowadzano nam rozwiązania, które nigdzie na świecie się nie sprawdzały.

23-04-2018

hmmmmmm......Kolejny kosztowny spektakl zorganizowany na koszt, tych którym obradujący mają rzekomo przyjść z "pomocą":) Czym zajmują się na co dzień?:)) … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)