Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ekonomiczna narada na szczycie w sprawie euro

0
Podziel się

Premier, minister finansów i prezes NBP ustalają wspólną strategię.

Ekonomiczna narada na szczycie w sprawie euro
(PAP/Radek Pietruszka)
bDIJKJJx

Premier, minister finansów i prezes NBP ustalają wspólną strategię.Donald Tusk, Jacek Rostowski i Sławomir Skrzypek spotkali się wieczorem w siedzibie NBP z Radą Polityki Pieniężnej.

_ - Nie sądzę, żeby był oficjalny komunikat po spotkaniu premiera, ministra finansów i prezesa NBP. Spotkanie nie miało na celu żadnych ustaleń ani decyzji, miało charakter roboczy. Według planu miało się ono zakończyć ok. godziny 20.00-20.15 _ - mówił w środę wieczorem rzecznik rząduPaweł Graś. - _ Spotkanie dotyczyło sytuacji na rynkach finansowych i rynku walutowym _. - _ Premier uważa, że aby skutecznie działać, potrzebna jest koordynacja działań resortu finansów, NBP oraz banków _ - dodał rzecznik rządu.

Wcześniej, w trakcie spotkania, rzecznik rządu powiedział: _ - Potwierdzam, że trwa spotkanie ministra finansów Jacka Rostowskiego, prezesa NBP Sławomira Skrzypka i premiera Donalda Tuska. Tematem jest bieżąca sytuacja gospodarcza. W planie spotkania była rozmowa o sytuacji na rynkach finansowych i rynku walutowym _.

bDIJKJJz
Czytaj w Money.pl
*Szczyt społeczny: Bliżej porozumienia w kwestii euro * Ani prezydent, ani rząd nie zajmują dogmatycznego stanowiska - ocenia Donald Tusk. Czytaj w Money.pl

Wcześniej, po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, do siedziby Narodowego Banku Polskiego przybyli minister finansów Jacek Rostowski i wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. euro Ludwik Kotecki. -_ Minister Rostowski i wiceminister Kotecki spotykają się z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Gospodarzem tego spotkania jest Narodowy Bank Polski _ - informował zastępca dyrektora biura ministra finansów Szymon Milczanowski.

Termin spotkania - koniec lutego - sugeruje też, że tematem rozmów w NBP i u premiera mogła być sprawa ewentualnego wejścia do euro, czy do mechanizmu ERM2. Pełnomocnik rządu ds. euro Ludwik Kotecki informował w tym tygodniu, że _ mapa drogowa _ przyjęcia euro jest realizowana, co znaczy, że złoty powinien zostać włączony do ERM2 w pierwszej połowie tego roku.

A wcześniej Kotecki mówił, że negocjacje z Europejskim Bankiem Centralnym na temat włączenia złotego do mechanizmu ERM2 jeszcze się nie rozpoczęły, a właściwe negocjacje rozpoczną się na przełomie lutego i marca, po rozmowach z Narodowym Bankiem Polskim, Radą Polityki Pieniężnej i stroną europejską. Dotychczas przedstawiciele NBP nie komentowali informacji o tym, że rząd rozpoczyna rozmowy z UE w sprawie wejścia do mechanizmu ERM2.

bDIJKJJF
Felieton Money.pl
*Miskiewicz: Euromatołki i euromądrale w Muzeum Historii Monetarnej * Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył: _ pokój, a nie wojna _. Po czym okopał się na z góry upatrzonych pozycjach i bombarduje. Czytaj felieton Macieja Miskiewicza

W ostatni piątek minister finansów Jacek Rostowski spotkał się z komisarzem ds. gospodarczych i walutowych UE Joaquinem Almunią i w ten sposób rozpoczął dyskusję na temat wejścia do ERM2 z Komisją Europejską. We wtorek prezydent powiedział, że nie ma ekonomicznych przesłanek, żeby złoty został włączony do mechanizmu ERM2 w tym roku i że podobne wnioski płyną z raportu NBP na temat euro.

Natomiast prezydent powiedział, że w sprawie euro w Polsce _ będzie można dojść do jakiegoś porozumienia, które może się łączyć z referendum, a może nie _. Również w środę, po prezydenckim szczycie społeczno-gospodarczym, premier zadeklarował gotowość do rozmów na temat daty wejścia do strefy euro, pod warunkiem, że powstanie narodowa strategia w tej sprawie i że data nie zostanie odłożona na nieokreśloną przyszłość.

bDIJKJKa
euro
wiadomości
waluty
Źródło:
KOMENTARZE
(0)