Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci ostrzegają przed groźnym pasożytem

0
Podziel się:

Wywołuje chorobę o nazwie dirofilarioza. Pasożyta przenoszą ...komary.

Eksperci ostrzegają przed groźnym pasożytem
(Gamma Man/CC BY 2.0/flickr.com)

Komary mogą przenosić w naszym kraju groźną chorobę o nazwie dirofilarioza. Wynika to z najnowszych badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Badania będą opublikowane w najbliższych miesiącach.

Chorobę wywołuje pasożyt przenoszony przez komary z psów. Człowiek jest dla pasożyta żywicielem przypadkowym ale w Polsce zakażonych jest 20 osób.

Leczenie nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że choroba zostanie właściwie rozpoznana. Najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.

Profesor Elżbieta Gołąb z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH podkreśliła, że do tej pory nie było w naszym kraju problemu przenoszenia chorób przez komary ale ta sytuacja zmieniła się. _ - Możemy już powiedzieć na pewno, że komar stał się przenosicielem pasożyta - _podkreśla.

_ - Choroba - dirofilarioza występuje w krajach o ciepłym klimacie ale polskie badania wykazały, że do zakażenia dochodzi również w naszym kraju - _ zaznaczyła profesor Gołąb. _ - Mamy zgłoszenia już o kilku przypadkach zakażenia w Polsce, szczególnie na Mazowszu - _ mówi profesor.

Doktor Aleksander Masny z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH podkreślił, że choroba - dirofilarioza rozwija się u niektórych osób._ - Nie wiadomo z czego to wynika, że u niektórych osób, pasożyt się rozwija, a u innych układ odpornościowy sobie z nim radzi i go zabija - _mówi Masny.

Badania ludzi, psów i kotów, które prowadzi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Dirofilarioza powodowana jest przez nicienie a dokładnie przez nicienia, Dirofilaria immitis, a przenoszona przez różne gatunki komarów. Występowanie dirofilariozy powszechnie notuje się w Europie Południowej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii oraz na południowo-wschodnich i wschodnich obszarach Azji, w tym w Japonii. W Europie przypadki dirofilariozy stwierdza się w Portugalii, Hiszpanii, południowej Francji, we Włoszech, w Grecji oraz w innych krajach basenu Morza Śródziemnego.

Pies jest żywicielem ostatecznym nicienia Dirofilaria immitis. Mikroskopijnej wielkości postaci larwalne pasożyta przenoszone są przez komary na skórę, z której powoli wnikają do wnętrza organizmu, gdzie przemieszczają się do pnia tętnicy płucnej. Tam mogą dojrzewać i osiągać wielkość osobnika dorosłego (do 30cm). Rozwój choroby jest zwykle powolny (wiele miesięcy do kilku lat) z wyjątkiem sytuacji, gdy pies jednorazowo miał kontakt ze znaczną liczba zakażonych komarów.

Wśród objawów klinicznych wymienia się nietolerancję wysiłkową, kaszel, utratę masy ciała i sporadycznie śmierć.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)