Notowania

Ekspert: Polska powinna kupić reaktory III generacji

Reaktory takie produkowane są w: Japonii, USA, Francji, Korei Płd. i Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(redjar/CC/Flickr)

*Reaktory jądrowe III generacji produkowane są w Japonii, USA, Francji, Korei Płd. i Rosji. *

Jak tłumaczy Andrzej Strupczewski, ekspert z Instytutu Energii Atomowej w Świerku, dostępne obecnie reaktory jądrowe różnią się nieco między sobą, ale wszystkie zapewniają ten sam wysoki poziom bezpieczeństwa.

Polski inwestor będzie musiał wybrać między pięcioma technologiami. Jedna to japońskie reaktory z wodą wrzącą ABWR firmy General Electric-Hitachi. Druga możliwość to reaktory z wodą pod ciśnieniem PWR francuskiej firmy AREVA, które mają działać np. w budowanych właśnie elektrowniach w Finlandii i Francji.

[

Nie opłaca się budować jednej elektrowni w Polsce ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;oplaca;sie;budowac;jednej;elektrowni;atomowej;w;polsce,240,0,600560.html )

Trzeci model reaktorów to AP1000, z wodą pod ciśnieniem, stworzony przez amerykańsko-japoński koncern Westinghouse-Toshiba.

- _ Są bardzo bezpieczne, nie wymagają działań człowieka ani dopływu energii elektrycznej do ich urządzeń nawet po awarii _ - mówił ekspert. Jedna z koreańskich firm oferuje podobne reaktory z wodą pod ciśnieniem, wzorowane na tych amerykańskich.

_ - Rosja ma własne reaktory III generacji, zupełnie inne niż reaktor RBMK w Czarnobylu, udoskonalone w stosunku do reaktora który miał pracować w Żarnowcu _ - dodał Strupczewski.

_ - Nikt nie może dziś powiedzieć, który z tych reaktorów jest najlepszy, o wyborze zadecyduje dokładna analiza bezpieczeństwa, niska cena i zakres możliwego udziału polskiego przemysłu w dostawach _ - podkreśla ekspert.

Nowe reaktory pracują już w elektrowniach w Japonii, a budowane są w Finlandii, w Chinach i we Francji, a kontrakty na ich budowę zawarły firmy w USA, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Rosji. Elektrownie z reaktorami III generacji mają ponadto powstać w 20 kolejnych krajach w najbliższych latach.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Woźniak: Nowa elektrownia nie uratuje przed blackoutem ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wozniak;nowa;elektrownia;nie;uratuje;przed;blackoutem,180,0,599732.html )
Tagi: atom. elektrownia atomowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz