Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport bardzo mocno ciągnie polską gospodarkę. Niepokoić może jednak niski poziom inwestycji

7
Podziel się:

W trzecim kwartale wymiana handlowa odpowiadała za prawie jedną czwartą wzrostu gospodarczego, który osiągnął doskonały wynik 4,9 proc.

Eksport mocno ciągnie polską gospodarkę do przodu
Eksport mocno ciągnie polską gospodarkę do przodu
bEKIVAlh

Niemal 150 mld euro wyniosła wartość polskiego eksportu w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku. To prawie o 10 proc. więcej niż rok temu. Wciąż dobrze wyglądają dane dotyczące konsumpcji, ale niepokój może budzić bardzo słaby poziom inwestycji, który na dłuższą metę może wyhamować rozwój polskiej gospodarki.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w trzecim kwartale wymiana handlowa odpowiadała za prawie jedną czwartą wzrostu gospodarczego, który osiągnął doskonały wynik 4,9 proc.

Eksport to obecnie najdynamiczniej zwiększający obroty silnik polskiej gospodarki. W ciągu trzech kwartałów wartość eksportu wzrosła w stosunku do zeszłego roku o 9,8 proc., osiągając poziom 149,63 mld euro.

bEKIVAlj
Zobacz także: Wideo: czy polska gospodarka jest silna?

Jak zaznacza gazeta, na koniec roku wskaźnik wzrostu eksportu może nawet przekroczyć 10 proc. Byłaby to znaczna poprawa w stosunku do 2016 roku, gdy wartość eksportu zwiększyła się o umiarkowane 2,9 proc.

Silny wzrost polskiego eksportu to w dużej mierze efekt doskonale prosperującej niemieckiej gospodarki, która wykazuje duże zapotrzebowanie na towary importowane między innymi z Polski. Niemcy mają obecnie aż 27,4-procentowy udział w polskim eksporcie.

bEKIVAlp

Szybko rośnie także eksport na wschód. Wartość towarów wysłanych za naszą wschodnią granicę wyniosła prawie 9 mld euro, co oznacza wzrost aż o jedną czwartą. Coraz lepiej radzą sobie także firmy wysyłające towary do Afryki i Azji.

Silnym motorem polskiej gospodarki pozostaje silna konsumpcja, którą wciąż podkręca program 500+, ale ekonomistów martwią dane dotyczące innej kluczowej dziedziny - inwestycji.

W trzecim kwartale wzrost inwestycji wyniósł mizerne 3,3 proc., czyli znacznie poniżej wskaźnika wzrostu PKB. Eksperci ostrzegają, że na dłuższą metę niski poziom inwestycji może odbić się na konkurencyjności i rentowności polskich firm.

bEKIVAlK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Róża
4 lata temu
Jestem ciekaw czy się doczekam kiedy Polska gospodarka będzie eksportować wysokiej klasy rożne technologie itp itp
Biznesmen
4 lata temu
Hitem eksportowym przyszłego roku będzie pisi jad. Że nikt na to nie wpadł do tej pory to się nadziwić nie mogę.
opl
4 lata temu
Czyli na tym przykładzie mozemy sobie wyobrazic jak Polska jest malutkim graczem w gospodarce światowej, jedna Firma amerykańska Apple więcej eksportyje niż cała Polska
bEKIVAlL
Gość
4 lata temu
Jaki Polski eksport jak nie ma Polskiej gospodarki? To wszystko jest gospodarka obca w Polsce
Mada90
4 lata temu
Polakom jest coraz lepiej, taka prawda. Wyszliśmy z biedy w jaką wpędziły nas rządy liberałów. A będzie jeszcze lepiej. :)