Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eksport towaru niezgodnego ze specyfikacją? Firmy za to odpowiedzą

0
Podziel się

Nie będzie pobłażania dla firm, które świadomie wyślą towar niezgodny ze specyfikacją do Rosji, Białorusi czy na Ukrainę.

Eksport towaru niezgodnego ze specyfikacją? Firmy za to odpowiedzą
(Photoshot/Reporter)
bDJLYQol

Tym eksporterom zostanie cofnięte pozwolenie na handel - mówił w piątek Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.

Szef Inspekcji Weterynaryjnej odniósł się podczas dzisiejszej konferencji do sprawy nielegalnego eksportu pochodzącej z Hiszpanii (z firmy, która straciła uprawnienia do eksportu do Rosji) słoniny, która była ukryta między paletami z produkcją z Polski. Towar wykryto w punkcie kontroli Kamienny Łog na Białorusi, a odbiorcą przesyłki miał być kontrahent z Moskwy. Towar został wysłany z Zakładu Mięsnego _ Wierzejki _.

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego umieściła na swojej stronie internetowej 1,5-minutowy film opisujący całe zdarzenie. Na razie nie ma oficjalnego zawiadomienia w tej sprawie, ale prawdopodobnie Rosjanie przyślą taki dokument w przyszłym tygodniu - zaznaczył Związek.

bDJLYQon

Jak mówił, rosyjskie służby weterynaryjne zapowiedziały, że od piątku wszystkie partie importowanych produktów z Polski będą szczegółowo kontrolowane. Dotyczy to wszystkich eksporterów i także innych produktów niż mięso wieprzowe, np. produktów mlecznych czy drobiu.

Związek zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawiciel Inspekcji Weterynaryjnej pojedzie w tej sprawie do Moskwy. Główny lekarz weterynarii uważa, że powinny zostać wyjaśnione wszystkie okoliczności dotyczące załadunku tego transportu mięsa i jego zaplombowania. _ Ta sprawa musi być wyjaśniona przez odpowiednie służby, gdyż podczas rozmów z Rosjanami muszą być twarde dowody _ - stwierdził Związek.

Strona polska zażądała zwrotu tego transportu, jednak do tej pory nie dotarł on do polskiej granicy. Związek dodał, że bez tego nie można stwierdzić, czy samochód był otwierany - może to pokazać rejestrator temperatury, który jest wewnątrz pojazdu. Szef weterynarii chce także uzyskać informacje o trasie przejazdu tira na podstawie danych z rejestratorów viatoll.

Sprawa jest skomplikowana, bowiem towar zamówiła w Wierzejkach firma z Gdyni, która wskazała odbiorcę w Rosji, a przewoźnikiem była łotewska firma opłacona przez rosyjskiego kontrahenta - wyjaśnił Związek.

bDJLYQot

Właściciel zakładów Mięsnych Wierzejki Jan Zdanowski oświadczył dzisiaj, że _ towar został zamieniony po wyjeździe z zakładu do odbiorcy _. Dodał, że towar został zaplombowany i przewoźnik pojechał do urzędu celnego. Nie wie natomiast, co się z nim stało dalej.

Czytaj więcej w Money.pl
Blisko 18 mld złotych ze sprzedaży... W 2012 roku Polska sprzedała żywność o wartości 17,9 mld euro. Można jeszcze poprawić wyniki.
Koniec rosyjskiej wojny handlowej Koniec rosyjskiej wojny handlowej przeciwko Ukrainie. Ministerstwo Dochodów i Podatków w Kijowie ogłosiło, iż Rosjanie rezygnują z zaostrzonej kontroli celnej na granicy z Ukrainą.
Eksport w tej branży wzrośnie aż o 40 proc. W dużej mierze jest to zasługa nowych rynków, na których udało się zadebiutować polskim producentom.
bDJLYQoO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)