Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport wina wzrośnie o 40 procent

0
Podziel się:

W dużej mierze jest to zasługa nowych rynków, na których udało się zadebiutować polskim producentom.

Eksport wina wzrośnie o 40 procent
(ValentynVolkov/iStockphoto)
bECzwUGJ

Producenci polskich win owocowych oceniają, że ich eksport wzrośnie w tym roku średnio o 40 proc.

_ Eksportujemy o 40 proc. więcej niż w roku ubiegłym. W 2012 r. dynamika wyniosła 10 proc. Obecnie za granicą sprzedajemy ponad 6 mln l wina owocowego - _informuje _ Dziennik Gazeta Prawna _.

_ - W dużej mierze jest to zasługa nowych rynków, na których udało nam się zadebiutować, takich jak Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania _ - powiedział prezes Barteksu Grzegorz Bartol, cytowany przez gazetę.

bECzwUGL

Podobny wzrost eksportu notują firmy Jantoń czy Vinpol. Ta druga w ciągu pięciu lat zwiększyła sprzedaż zagraniczną o ponad 100 proc. Jantoń z kolei deklaruje, że w pierwszym półroczu sprzedał o 36 proc. więcej wina owocowego za granicą niż w roku ubiegłym. _ W 2012 r. wyprodukowaliśmy 27 mln l win owocowych. Na eksport poszło 22 proc. _ - powiedział gazecie właściciel Jacek Jantoń.

Zdaniem przedstawicieli branży. jest nawet szansa, że wielkość produkcji win owocowych wróci do poziomów sprzed kilkunastu lat, kiedy to wytwarzano ich ok. 0,5 mld l rocznie. Dziś jest ona kilkakrotne mniejsza, a producentów takich napojów jest prawie 20.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące dane o handlu. Eksport skoczył aż o... Wartość sprzedaży polskich produktów za granicą sięgnęła od początku roku 74,2 mld euro. Import wyraźnie spadł.
Zaskakująco dobre dane na temat eksportu Zdaniem ekspertów, sprzedaż polskich towarów za granicę skoczy do końca roku, aż o... .
bECzwUHm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)