Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgaria chce wybudować drugą elektrownię atomową. Premier szuka inwestorów

28
Podziel się:

Obecny rząd Bojko Borisowa chce wznowić poszukiwania prywatnych inwestorów do budowy elektrowni atomowej Belene na Dunaju – informuje agencja Reuters.

Bułgaria pod naciskiem USA i Unii Europejskiej zrezygnowała ze współpracy z Rosją
Bułgaria pod naciskiem USA i Unii Europejskiej zrezygnowała ze współpracy z Rosją (pixabay (CC0))

Rząd Bojko Borisowa chce wznowić poszukiwania prywatnych inwestorów do budowy elektrowni jądrowej Belene nad Dunajem – informuje agencja Reuters.

Bałkańskie państwo w 2012 r. zrezygnowało z projektu budowy siłowni jądrowej, której koszty szacowano na 10 mld euro. Nie udało się znaleźć inwestorów, a USA i Unia Europejska wciąż naciskały na Bułgarię, aby ograniczyła swoją zależność energetyczną od Rosji, która miała dostarczać potrzebny sprzęt do projektu.

Do pomysłu rząd z Sofii powraca po sześciu latach w związku z ostatnim orzeczeniem Sądu Arbitrażowego, który orzekł, że Bułgaria musi zapłacić ponad 600 milionów euro ramach rekompensaty rosyjskiemu koncernowi Rosatom z powodu anulowania przedsięwzięcia.

Byłaby to druga elektrownia atomowa w kraju po zakładzie w Kozłoduju, która również znajduje się na Dunaju. Chińska organizacja „China National Nuclear Corp” wyraziła już zainteresowanie inwestowaniem w budowę elektrowni o mocy 2000 megawatów.

W marcu Parlament poinformował, że do końca czerwca Ministerstwo Energetyki powinno opracować propozycje dotyczące kontynuacji lub zakończenia planów projektu Belene.

Zobacz też: * *Firmy szukają nowych sposobów na oszczędzanie zużycia energii. To kluczowe dla rozwoju gospodarczego

Krytycy pomysłu, który po raz pierwszy pojawił się w 1981 roku, uważają, że inwestycja nie przyniesie wielkich korzyści, a projekt jest od dziesięcioleci źródłem korupcyjnych praktyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
aa
5 lata temu
A u Nas to budują też...ale kościółki i pomniczki.
Rafraf
5 lata temu
Tylko w polsce bieda węglowa, każdy dopłaca do wydobycia węgla a w zamian dostaje droższy prąd.
rrr
5 lata temu
2000 MW to już porządna elektrownia , Tylko byłej Francuskiej Arevy niech nie biorą , wycyckają a elektrowni jak nie było tak nie będzie :D
koko
5 lata temu
cały świat inwestuje w atom a polsce makrela zabroniła
piotr
5 lata temu
Wezmę 4 elektrownie, może policzą mi w hurcie, jak po 10 mln chcą za 1 szt.
...
Następna strona