Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektrownia atomowa na Litwie. Zobacz szczegóły inwestycji

0
Podziel się:

Litwa będzie miała 38 proc. akcji w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie, Estonia - 22 proc., Łotwa i inwestor strategiczny - japoński koncern Hitachi - będą miały po 20 proc. akcji.

Elektrownia atomowa na Litwie. Zobacz szczegóły inwestycji
(Christopher Peterson/CC/Flickr)
bEIQTkXV

Litwa będzie miała 38 proc. akcji w projekcie budowy siłowni atomowej na Litwie, Estonia - 22 proc., Łotwa i inwestor strategiczny - japoński koncern Hitachi - będą miały po 20 proc. akcji - powyższe przewiduje projekt umowy koncesyjnej, który zatwierdził litewski rząd.

Budowa elektrowni atomowej Visaginas w miejscu zamkniętej już siłowni Ignalina ma być największą inwestycją na Litwie. Szacuje się, że wyniesie ona od 4,6 mld euro do 5,2 mld euro.

Budowę siłowni będzie realizowało i finansowało przedsiębiorstwo, którego założycielem mają być spółki energetyczne Litwy, Łotwy i Estonii, a także Hitachi. Nie wyklucza się, że do budowy siłowni atomowej dołączy też Polska.

bEIQTkXX

Agencja informacyjna BNS, powołując na nieoficjalne źródła, pisze, że w przypadku powrotu do projektu strony polskiej, byłby budowany nie jeden a dwa reaktory o ogólnej mocy 2,7 tys. megawatów.

PGE, które początkowo deklarowało udział w projekcie budowy siłowni, na początku grudnia ubiegłego roku zawiesiło swe zaangażowanie.

Projekt umowy koncesyjnej, zaaprobowany przez litewski rząd, zakłada, że strony uczestniczące w projekcie do 31 lipca 2015 roku mają pozyskać pozwolenie na budowę siłowni, a do 31 lipca 2016 rozpocząć prace budowlane. Zakłada się, że siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej do 31 grudnia 2022 roku.

Projekt umowy koncesyjnej w przyszłym tygodniu ma trafić pod obrady Sejmu do zatwierdzenia. Z koncernem Hitachi ma być ona podpisana do 28 czerwca br.

bEIQTkYd

Litwa zamierza wybudować siłownię w miejscowości Visaginas na północy kraju, w miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami regionalnymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii. Rozmowy Litwy z Hitachi dotyczą jednego reaktora o mocy rzędu 1400 MW.

Szacuje się, że w czasie pierwszych 12 miesięcy po podpisaniu umowy finansowanie projektu sięgnie 83 mln USD, w czasie kolejnych 18 miesięcy - 200 mln USD, po czym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie inwestowania, nie później niż do 31 marca 2015 r. Eksploatacja siłowni ma się rozpocząć pomiędzy 2020 a 2022 rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Japończycy zbudują obok nas atomówkę Japoński koncern Hitachi ma być inwestorem strategicznym budowy siłowni na Litwie.
Kolejny po Litwie sąsiad Polski stawia na atom Białoruś wybuduje elektrownię atomową, mimo iż mocno ucierpiała w wyniku wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Zbierają podpisy. Bo boją się atomówki Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej odbędzie się, jeżeli w ciągu trzech miesięcy organizacji ekologiczne zbiorą 300 tys. podpisów popierających inicjatywę.
bEIQTkYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)