Notowania

gryfino
08.06.2012 08:04

Elektrownia atomowa w Polsce. Wkrótce w referendum

Około 25 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Gryfino zdecyduje pojutrze w referendum lokalnym, czy chcą na swym terenie lokalizacji elektrowni jądrowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(redjar/CC/Flickr)

Około 25 tys. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Gryfino zdecyduje pojutrze w referendum lokalnym, czy chcą na swym terenie lokalizacji elektrowni jądrowej.

Referendum jest inicjatywą władz gminy. W kwietniu bieżącego roku radni podjęli uchwałę o jego przeprowadzeniu. Głosującym zostanie zadane pytanie: _ Czy jesteś za lokalizacją elektrowni jądrowej wraz z wszelką inną infrastrukturą związaną z przemysłem jądrowym na terenie gminy Gryfino? _

Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. W gminie będzie 19 obwodowych komisji ds. referendum. Głosowanie zostanie przeprowadzone w godzinach od 7 do 21.

Według lokalnych władz, elektrownia mogłaby powstać w okolicach elektrowni węglowej Dolna Odra. Ze strategii ogłoszonej przez PGE, która miałaby budować siłownię w lutym br. wynika, że spółka miałaby do końca 2030 r. wygasić wszystkie bloki węglowe w Dolnej Odrze, a na inwestycje w zakładzie nie przewiduje się funduszy. Później spółka zapewniała, że plany inwestycyjne podlegają stałej analizie w zależności od warunków rynkowych.

Zdaniem radych przychylne dla idei elektrowni referendum mogłoby pomóc w negocjacjach w sprawie lokalizacji takiej inwestycji. Referendum miałoby by być również sygnałem dla PGE, że Gryfino otwarte jest na inwestycje, w tym w energetykę jądrową.

Gmina, w której działa Elektrownia Dolna Odra, była wstępnie brana pod uwagę jako miejsce lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Na ogłoszonej w marcu 2010 r. przez Ministerstwo Gospodarki liście 27 miejsc znalazły się: Pniewo i Pniewo-Krajnik, znajdujące się na terenie gminy Gryfino.

W listopadzie 2011 r. PGE dokonała własnego wyboru potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej. Spółka wskazała trzy miejsca: Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

W lutym br. w gminie Mielno przeprowadzono referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. Przy frekwencji wynoszącej 57 proc. aż 94 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciw takiej inwestycji.

Według planów rządu ostateczna decyzja co do lokalizacji elektrowni jądrowej ma zapaść do końca 2013 r.; budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r. Planowane są dwie elektrownie o mocy 3 000 MW każda. W zaktualizowanej na początku lutego br. strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele PGE mówili ostatnio o latach 2022-2023.

Czytaj więcej w Money.pl
Drugiej atomówki nie będzie. Robią gaz i już! Kontrakt na budowę siłowni w Belene Sofia podpisała w 2008 r. z rosyjskim Atomstrojeksportem.
Ludzie się boją, a prezydent nic nie może O pomoc w powstrzymaniu planowanej przez spółkę PGE lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski prosi wójt Mielna.
Będzie atomówka. Kupują rury, czujniki, pompy Francuski koncern Areva zamierza wystartować w przetargu na budowę nowych reaktorów w elektrowni w Temelinie.
Tagi: gryfino, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz