Notowania

elektrownia atomowa
25.12.2011 07:13

Elektrownia jądrowa w Polsce. Niemcy chcą, żebyśmy się wycofali

- Postaramy się odnieść do nadesłanej korespondencji - mówi wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Martin33/Dreamstime)

Polska postara się odnieść do nadchodzących z Niemiec uwag, dotyczących programu rozwoju energetyki jądrowej - zapowiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Do stycznia Polska czeka na uwagi z zagranicy do prognozy oddziaływania na środowisko Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). _ - Szczególną aktywność w nadsyłaniu maili i listów wykazuje społeczeństwo niemieckie. Ponad 20 tys. listów od osób prywatnych zawiera prośby i apele do polskiego rządu o wycofanie się z planów atomowych w Polsce _ - powiedziała Trojanowska.

_ - Mimo dość specyficznego mechanizmu konsultacji transgranicznych, jaki przyjęła strona niemiecka, postaramy się odnieść do nadesłanej korespondencji, również podczas planowanych spotkań z przedstawicielami władz Niemiec i będziemy się starali wyjaśniać przesłanki naszego wyboru _ - dodała wiceminister.

Przypomniała, że zgodnie z ideą traktatu lizbońskiego, każdy kraj członkowski UE ma prawo do wyboru własnego mixu paliwowego i polityki energetycznej. Nasze analizy wskazują na racjonalność właśnie takiego wyboru - dodała pełnomocnik. Wyjaśniła też, że projekt PPEJ, który potem ponownie trafi do rządu będzie poszerzony o wnioski ze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko i konsultacji transgranicznych.

W ocenie Hanny Trojanowskiej inwestor elektrowni jądrowej - Polska Grupa Energetyczna - prowadzi bardzo intensywne przygotowania zgodnie z harmonogramem. _ - Ogłoszenie tzw. krótkiej listy potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych było poprzedzone przeprowadzeniem profesjonalnego procesu wyłonienia propozycji lokalizacyjnych w oparciu o metodologię uwzględniającą specjalistyczne kryteria przydatności. Propozycje te, jako przedmiot dalszych badań lokalizacyjnych, w tym również oceny poziomu akceptacji społecznej, będą uwzględnione w Programie _ - zaznaczyła wiceminister.

Przed miesiącem PGE wskazała na trzy nadmorskie lokalizacje: Gąski, Choczewo i Żarnowiec, jako potencjalne lokalizacje dla siłowni. Grupa podtrzymuje zamiar rozpisania przetargu na technologię dla elektrowni do końca 2011 roku.

Według Trojanowskiej, w Polsce widać odwrócenie się spadkowej, po awarii w Fukushimie, tendencji akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej. _ - Widać, że jest szansa na odzyskanie tych utraconych głosów i sądzimy, że rządowa kampania informacyjno-edukacyjna przyniesie efekty. Ten obserwowany wzrost akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej jest z pewnością wyrazem pragmatyzmu i racjonalnego myślenia polskiego społeczeństwa _ - oceniła pełnomocnik.

_ - Najważniejsze, aby program energetyki jądrowej został wykorzystany nie tylko do budowy samej elektrowni i infrastruktury towarzyszącej, ale był także kołem zamachowym całej gospodarki i technologicznym skokiem cywilizacyjnym _ - podkreśliła. W jej ocenie, samo wybudowanie elektrowni jądrowej w oparciu o zagraniczną technologię z udziałem zagranicznych ekspertów nie jest satysfakcjonujące dla polskiej gospodarki, aspirującej do miana dynamicznie się rozwijającej.

Trojanowska podkreśliła, że polski program jądrowy z uwagą jest obserwowany za granicą, a zagraniczne instytucje czy organizacje międzynarodowe związane z energetyką jądrową oceniają, że Polska jest krajem, który nie tylko mówi, że zbuduje energetykę jądrową, ale intensywnie realizuje plany.

_ - Nasz program oceniany jest jako unikalne wyzwanie również w skali pozaeuropejskiej, bo w zasadzie budujemy sektor energetyki jądrowej od zera. Zweryfikowane kryzysem lat 2008-2009 analizy wskazują na ekonomiczne uzasadnienie wdrożenia energetyki jądrowej, potwierdzając wysoką i rosnącą z upływem czasu konkurencyjność elektrowni jądrowych _ - podkreśliła pełnomocnik.

Hanna Trojanowska przypomniała też, że 2011 był rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. _ - Z tym wiązała się chęć zamanifestowania przywiązania do dziedzictwa naszej wielkiej uczonej. Środowiska naukowe wybitnych chemików i fizyków aktywnie włączyły się w proces dyskontowania tego dziedzictwa naukowego na rzecz realizacji programu atomowego w Polsce _ - powiedziała wiceminister.

Więcej na temat elektrowni atomowej w Polsce w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t97786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niech;polacy;zdecyduja;czy;chca;atomu,24,0,842520.html) "Niech Polacy zdecydują, czy chcą atomu" Rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita powiedział, że tak ważna decyzja powinna być omawiana w szerokiej debacie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t142000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;protestuja;przeciwko;budowie;elektrowni;w;polsce,246,0,976374.html) Nie chcą elektrowni atomowej w Polsce. Pierwsze protesty Plany budowy elektrowni jądrowej w Polsce mogą wpłynąć na relacje z krajami, które są przeciwne atomowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konsultacje;srodowiskowe;nie;opoznia;programu;jadrowego,121,0,947321.html) Program atomowy zagrożony? Oni mówią... Przedłużono na prośbę Niemiec, Austrii i Finlandii konsultacje polskiego programu budowy atomówek.
Tagi: elektrownia atomowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz