Notowania

energetyka
16.04.2018 14:43

Elektrownia atomowa musi powstać. Tchórzewski: "nie ma alternatywy"

Budowa elektrowni atomowej wynika z uzgodnień z Unią Europejską. Będzie to kosztować około 70-75 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Wojciech Strozyk REPORTER)
Jedna z możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej - Kartoszyno

Minister energii Krzysztof Tchórzewski rozwiewa wątpliwości. Polska musi zbudować elektrownię jądrową. Taki obowiązek wynika z uzgodnień z Unią Europejską. Będzie to kosztować około 70-75 mld zł.

Nie ma w Polsce alternatywy dla energetyki jądrowej ze względu na konieczność realizacji zobowiązań w ramach Unii Europejskiej.

- Jeśli chodzi o energetykę jądrową, to zdania cały czas są podzielone. Jednak taka konstrukcja została ustalona z Komisją Europejską, że jeśli obalimy energetykę jądrową, to nie mamy nic - powiedział minister Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

W połowie marca minister energii szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł. Podkreślał, że elektrownia taka jest zeroemisyjna, a najnowsze technologie są bezpieczne.

"Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

Jednocześnie wskazał, że nie możemy pominąć miejsca na energetykę odnawialną i będzie się ona rozwijać.

Według Tchórzewskiego postawienie na rozwój jednokierunkowy, niezależnie czy miałaby być to energetyka jądrowa, OZE, gazowa czy węglowa - do której Polska jest w sposób naturalny uwarunkowana - nie może być uważany za strategię odpowiedzialną i zrównoważoną.

Przypomniał też, że trwają konsultacje ustawy o wsparciu dla wysokosprawnej kogeneracji, dzięki którego powinno - jego zdaniem - powstać wiele energetyki rozproszonej. Minister podkreślił też znaczenie rynku mocy i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, eletrownia atomowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2018

gość"Minister energii Krzysztof Tchórzewski rozwiewa wątpliwości. Polska musi zbudować elektrownię jądrową. Taki obowiązek wynika z uzgodnień z Unią … Czytaj całość

16-04-2018

lBolekWystarczy zmienić prawo, żeby opłacało się inwestować w małe i duże źródła energii odnawialnej i nie trzeba będzie ani atomu ani węgla. Tylko, że … Czytaj całość

16-04-2018

Iwan z RosjiNie wiem po co wam elektrownia atomowa? Prąd z elektrowni atomowej jest droższy niż z elektrowni węglowej. Paliwo jądrowe musicie kupować a węgiel … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (44)