Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Elektrownia atomowa musi powstać. Tchórzewski: "nie ma alternatywy"

Elektrownia atomowa musi powstać. Tchórzewski: "nie ma alternatywy"

Jedna z możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej - Kartoszyno Fot. Fot. Wojciech Strozyk REPORTER
Jedna z możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej - Kartoszyno

Minister energii Krzysztof Tchórzewski rozwiewa wątpliwości. Polska musi zbudować elektrownię jądrową. Taki obowiązek wynika z uzgodnień z Unią Europejską. Będzie to kosztować około 70-75 mld zł.

Nie ma w Polsce alternatywy dla energetyki jądrowej ze względu na konieczność realizacji zobowiązań w ramach Unii Europejskiej.

- Jeśli chodzi o energetykę jądrową, to zdania cały czas są podzielone. Jednak taka konstrukcja została ustalona z Komisją Europejską, że jeśli obalimy energetykę jądrową, to nie mamy nic - powiedział minister Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

W połowie marca minister energii szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł. Podkreślał, że elektrownia taka jest zeroemisyjna, a najnowsze technologie są bezpieczne.

"Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"


 

Jednocześnie wskazał, że nie możemy pominąć miejsca na energetykę odnawialną i będzie się ona rozwijać.

Według Tchórzewskiego postawienie na rozwój jednokierunkowy, niezależnie czy miałaby być to energetyka jądrowa, OZE, gazowa czy węglowa - do której Polska jest w sposób naturalny uwarunkowana - nie może być uważany za strategię odpowiedzialną i zrównoważoną.

Przypomniał też, że trwają konsultacje ustawy o wsparciu dla wysokosprawnej kogeneracji, dzięki którego powinno - jego zdaniem - powstać wiele energetyki rozproszonej. Minister podkreślił też znaczenie rynku mocy i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
sorek
2018-06-10 08:54
A po co od razu wielki atom? Okręty pływają z reaktorami 100-200 MW,a to zapotrzebowanie dużego miasta. Po jednym takim co parę lat stawiać,w miarę wychodzenia z węgla. PS: obawiam się,że duży atom,to dużo lukratywnych posad z dużymi pensjami dla ludzi u władzy.
...
2018-04-24 21:01
Tylko technologia CANDU.
Offler
2018-04-17 12:55
Najwyzszy czas.
To mam za zle PO, ze nie zaczeli budowy 5 lat temu.
Oczywiscie jeszcze mogliby ulatwic prywatna produkcje energii odnawialnych, ale watpie, zeby PiS w to poszedl, bo oni sa za bardzo lewicowi.
Pokaż wszystkie komentarze (44)