Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elektrownia atomowa musi powstać. Tchórzewski: "nie ma alternatywy"

44
Podziel się

Budowa elektrowni atomowej wynika z uzgodnień z Unią Europejską. Będzie to kosztować około 70-75 mld zł.

Jedna z możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej - Kartoszyno
Jedna z możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej - Kartoszyno (Fot. Wojciech Strozyk REPORTER)
bDABabaZ

Minister energii Krzysztof Tchórzewski rozwiewa wątpliwości. Polska musi zbudować elektrownię jądrową. Taki obowiązek wynika z uzgodnień z Unią Europejską. Będzie to kosztować około 70-75 mld zł.

Nie ma w Polsce alternatywy dla energetyki jądrowej ze względu na konieczność realizacji zobowiązań w ramach Unii Europejskiej.

- Jeśli chodzi o energetykę jądrową, to zdania cały czas są podzielone. Jednak taka konstrukcja została ustalona z Komisją Europejską, że jeśli obalimy energetykę jądrową, to nie mamy nic - powiedział minister Krzysztof Tchórzewski podczas otwarcia Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

bDABabbb

W połowie marca minister energii szacował, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 70-75 mld zł. Podkreślał, że elektrownia taka jest zeroemisyjna, a najnowsze technologie są bezpieczne.

Zobacz także: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

Jednocześnie wskazał, że nie możemy pominąć miejsca na energetykę odnawialną i będzie się ona rozwijać.

bDABabbh

Według Tchórzewskiego postawienie na rozwój jednokierunkowy, niezależnie czy miałaby być to energetyka jądrowa, OZE, gazowa czy węglowa - do której Polska jest w sposób naturalny uwarunkowana - nie może być uważany za strategię odpowiedzialną i zrównoważoną.

Przypomniał też, że trwają konsultacje ustawy o wsparciu dla wysokosprawnej kogeneracji, dzięki którego powinno - jego zdaniem - powstać wiele energetyki rozproszonej. Minister podkreślił też znaczenie rynku mocy i dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDABabbC
energetyka
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(44)
gość
3 lata temu
"Minister energii Krzysztof Tchórzewski rozwiewa wątpliwości. Polska musi zbudować elektrownię jądrową. Taki obowiązek wynika z uzgodnień z Unią Europejską." A to ciekawe! To dlaczego panie ministrze, kanclerz Merkel obiecała Niemcom likwidację elektrowni jądrowych, do końca 2022 roku? Parlament niemiecki to przyklepał, i ten proces już został wdrożony. Mam nieodparte wrażenie, że istnieje grupa, która chce na tym dobrze zarobić, i dlatego to parcie na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Do tej pory wydano już 182,5 miliona złotych, a jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie zlokalizowana! W 2022 roku, wszystkie niemieckie elektrownie jądrowe zostaną wyłączone. Decyzja polityczna, która kosztować będzie miliardy euro. Już teraz rozbudowa energii z odnawialnych źródeł wywindowała ceny prądu. Na wyjaśnienie czeka jeszcze pytanie, jakie kwoty pochłonie operacja likwidacji EJ. 34 mld euro, postawione na ten cel do dyspozycji przez operatorów siłowni, może zdaniem ekspertów nie wystarczyć.
NIE!!!!!!!!!!...
3 lata temu
Więźniowie mogą kręcić koła 12h/dobę zamiast bąki zbijać.
drax
3 lata temu
czyli za prąd będziemy płacić jeszcze więcej bo to tu w Polsce normalne!!!!!!!!!!!!
bDABabbD
zenek
3 lata temu
Jako lokalizację dla elektrowni jądrowej proponuję Warszawę, chłodzić wodą z Wisły, a i politycy będą mieli blisko na otwarcie, możne dostaną też super posady w radach nadzorczych.
prawie hey
3 lata temu
[QUOTE] obowiązek wynika z uzgodnień z Unią Europejską [/QUOTE] Moglibyśmy wybudować makietę za 75-80 tys. zł ale volksdojcze doniosą Francowi.
...
Następna strona