Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Elon Musk: sztuczna inteligencja to znacznie większe zagrożenie niż Korea Północna

123
Podziel się:

Ostrzeżenia Elona Muska przed sztuczną inteligencją mogą jednak wydawać się osobliwością w kontekście rozwiązań, jakie na rynek wprowadza należący do niego producent samochodów elektrycznych Tesla.

Elon Musk: sztuczna inteligencja to znacznie większe zagrożenie niż Korea Północna
(TED Conference/Flickr (CC BY-NC 2.0))

- Jeśli nie martwicie się bezpieczeństwem sztucznej inteligencji, to powinniście. To znacznie większe zagrożenie niż Korea Północna - napisał na Twitterze szef Tesli Elon Musk. Miliarder dodał, że tak jak samochody, żywność i lekarstwa są poddane regulacjom, sztuczna inteligencja także powinna im podlegać.

Ostrzeżenia Elona Muska pojawiły się w czasie największego jak dotąd zagrożenia atakiem nuklearnym ze strony Korei Północnej. Kilka udanych testów jądrowych i groźba ataku na wyspę Guam sprowokowały Donalda Trumpa do ostrych wypowiedzi pod adresem Kim Dzong Una, co dodatkowo zaogniło sytuację.

Pochodzący z RPA miliarder wykorzystał kryzys, by zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie jego zdaniem czyha ze strony sztucznej inteligencji. Do swojego tweeta ostrzegającego przed niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji dołączył zdjęcie z podpisem "na końcu zwyciężą maszyny".

To nie pierwsze ostrzeżenia, jakie Musk kieruje odnośnie sztucznej inteligencji. Jak przypomina Fortune", szef Tesli w lipcu mówił o "fundamentalnym ryzyku egzystencjalnym dla całej cywilizacji".

Jego wypowiedź sprowokowała szereg komentarzy. Szef Facebooka Mark Zuckerberg stwierdził, że to raczej szansa niż zagrożenie. Jednak obawy Muska podziela wiele wpływowych osób zarówno z branży wysokich technologii, jak i ze świata nauki. Podobne zastrzeżenia publicznie wyrażali już w przeszłości Bill Gates i Stephen Hawking.

Ostrzeżenia Elona Muska mogą jednak wydawać się osobliwością w kontekście rozwiązań, jakie na rynek wprowadza należący do niego producent samochodów elektrycznych Tesla.

W modelach tej marki stosowany jest systemy jazdy autonomicznej o nazwie "Autopilot", który niemal całkowicie przejmuje od kierowcy rolę kierowania samochodem. System ten nie jest jednak zdolny do samodzielnego prowadzenia samochodu i wymaga nadzoru ze strony kierowcy.

Zobacz także: Wideo: Elon Musk chce połączyć człowieka z maszyną

Po wypadkach (także śmiertelnych), w jakich brały udział samochody tej marki z uruchomionym Autopilotem, na Teslę spadła fala krytyki zarówno ze strony ekspertów ruchu drogowego, jak i państwowych regulatorów, m.in. w Niemczech.

Zastrzeżenia dotyczyły nie tylko zbyt długiego czasu, jaki system Tesli pozwalał na jazdę bez rąk do kierownicy, ale także samej nazwy "Autopilot". Może ona bowiem sugerować, że samochód może jechać całkowicie autonomicznie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
maniek
7 lat temu
Tych wypadków śmiertelnych, było dokładnie tyle - JEDEN! artykuł mija się tutaj z prawdę i proszę go poprawić - w dodatku artykuł sugeruje, że to właśnie Tesla ponosi winę, za ten wypadek, a przecież śledztwo w sprawie tego wypadku wykazało, że osoba siedząca wtedy za kierownicą zupełnie ignorowała ostrzeżenia autopilota. Wtedy to była jeszcze tzw wersja 1.0 autopilota i od tego czasu została znacznie ulepszona. Autopilot jest na tyle dopracowanym rozwiązaniem, że ilość wypadków z udziałem samochodów Tesli znacznie spadła od momentu jego wprowadzenia (dla pierwszej wersji autopilota spadła o 40%) a dla drugiej i kolejnych nie znam danych, ale nie słyszałem o żadnym wypadku w którym uczestniczyłby autopilot w wersji 2.0 i wyższej mimo iż regularnie czytuję portal który zwykle publikuje takie rzeczy.
ROMEK
7 lat temu
TO JUZ PIS NIE JEST NAJWIEKSZYM ZAGROZENIEM DLA swiata ? BO CIAGLE NIEMIECKI PORTAL POLSKOJEZYCZNY WP PRAWIE KAZDEGO DNIA TO SUGERUJE . HA HA HA
wiejski gupek
7 lat temu
ja,ja chcem sztuczna bom gupi jak but
opty
7 lat temu
a myślałem że Musk powiedział w końu prawdę -większym żagrożeniem są Amerykanie
IQ
7 lat temu
Lepsza sztuczna inteligencja niż naturalna głupota. Wystarczy spojrzeć na polityków
...
Następna strona