Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elżbieta II otrzyma pięcioprocentową podwyżkę

Brytyjska monarchini otrzyma blisko 38 mln funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chris Jackson /Photoshot/REPORTER)

Nowe zasady finansowania dworu królewskiego oznaczają, że w roku obrachunkowym 2014-15 Elżbieta II otrzyma blisko 38 mln funtów - informują brytyjskie media.

Od kwietnia ubiegłego roku monarchia otrzymuje od rządu 15 proc. zysków Crown Estate (CE) z przedostatniego roku obrachunkowego (rok obrachunkowy trwa od początku kwietnia do końca marca). CE administruje nieruchomościami będącymi własnością Korony.

W roku obrachunkowym 2012-13, będącym podstawą kalkulacji na rok 2014-15, zysk CE wyniósł 252,6 mln funtów i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł o 5,2 proc. Kapitał, którym administruje CE oceniany jest na 8,1 mld funtów - ogłoszono w czwartek. Łączny zysk CE w ostatnim dziesięcioleciu, przekazany brytyjskiemu fiskusowi, to około 2 mld funtów.

Środki przekazywane monarchii pokrywają koszty utrzymania dworu królewskiego, w tym zagranicznych podróży, remontów budynków i płac służby. Fundusz dworu królewskiego wynosi ok. 10 mln funtów. Płace są zamrożone od kilku lat. Rachunek za bezpieczeństwo i ochronę pokrywa policja.

Uprzednio monarchia była finansowana z tzw. Listy Cywilnej uchwalanej przez Izbę Gmin na okres 10 lat. Crown Estate jest największym w kraju administratorem nieruchomości, w tym reprezentacyjnej ulicy Londynu - Regent Street, toru wyścigów konnych Ascot, 15 centrów handlowych w różnych miastach, ziemi uprawnej, lasów, dna morskiego w odległości 12 mil morskich od wybrzeża, a dzięki temu także farm wiatrowych u wybrzeży W. Brytanii.

Inwestycje w energię odnawialną i infrastrukturę zyskują na znaczeniu, ponieważ CE chce zróżnicować portfel inwestycji. Nadal za największy klejnot Korony uważany jest zamek w Windsorze.

Z własnych środków Elżbieta II utrzymuje dwa pałace będące jej prywatną własnością - Sandringham we wschodniej Anglii oraz Balmoral w Szkocji. Resztę pałaców tylko użytkuje. CE w 1760 r. utworzył Jerzy III, w praktyce cedując na parlament administrowanie włościami królewskimi, wówczas głównie dobrami ziemskimi i lasami.

Czytaj więcej w Money.pl
Książę Karol musiał zamknąć swój sklep Karol, mocno zaangażowany w ochronę środowiska naturalnego, w 1986 roku przestawił rolniczą część tamtej posiadłości na uprawy organiczne.
Brytyjska królowa dostała podwyżkę? Brytyjski rząd przyznał w tym roku królowej Elżbiecie ponad 36 milionów funtów na wydatki reprezentacyjne. To aż o 5 milionów więcej niż w zeszłym roku.
Królowa organizuje casting Ogrody w Pałacu Buckingham to wielkie wyzwanie. Królowa postanowiła więc zatrudnić ogrodnika, który o nie zadba. Niestety pensja jest bardzo niska.
Tagi: monarchia w wielkiej brytanii, królowa elżbieta ii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz