Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na jabłka. Sawicki rozmawiał z przedstawicielami UE

0
Podziel się:

W trakcie spotkania omówiono sytuację polskiego rolnictwa, w tym szczególnie producentów owoców i warzyw, w świetle rosyjskiego embarga.

Embargo na jabłka. Sawicki rozmawiał z przedstawicielami UE
(Hubert Matys/REPORTER)
bFeZdtsl

Minister rolnictwa Marek Sawicki spotkał się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i KE ws. rosyjskiego embarga na polskie warzywa i owoce. Uznano, że ma ono charakter polityczny i straty polskich rolników muszą być rekompensowane ze środków unijnych.

Resort rolnictwa na swojej stronie internetowej podał, że w spotkaniu oprócz Sawickiego uczestniczyli też Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Jak dodano, w trakcie spotkania omówiono sytuację polskiego rolnictwa, w tym szczególnie producentów owoców i warzyw, w świetle rosyjskiego embarga. _ Analizowano możliwe sposoby przeciwdziałania skutkom nałożonego embarga. Uczestnicy zobowiązali się do ścisłej współpracy w zakresie wymiany informacji w celu wypracowania najkorzystniejszych form rekompensaty za straty poniesione przez rolników _ - wskazano.

bFeZdtsn

Uczestnicy spotkania uznali, że embargo ma charakter polityczny i dlatego straty, jakie poniosą polscy rolnicy muszą być rekompensowane ze środków unijnych, gdyż _ rosyjska decyzja o embargu jest odpowiedzią na restrykcje nałożone przez Unię Europejska na Rosję _.

Od dziś obowiązuje czasowe ograniczenie wwozu do Rosji polskich owoców i warzyw. W środę o zakazie poinformowała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor). Zakaz - oprócz świeżych jabłek - dotyczy także gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki, brokułów, kalafiorów).

W czwartek Sawicki wysłał do unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa list informujący o stratach, jakie mogą ponieść polscy producenci owoców i warzyw w związku z embargiem. Z danych resortu rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o wartości blisko 336 mln euro. Straty wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.

Komisja Europejska nie wykluczyła przyznania polskim producentom owoców i warzyw rekompensat za straty z powodu rosyjskiego embarga. Rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent zastrzegł, że jednak najpierw KE przeanalizuje wniosek polskich władz i sytuację na rynku. _ Będziemy w kontakcie z polskimi władzami. Komisja musi uważnie przeanalizować sytuację. Rzeczywiście w systemie Wspólnej Polityki Rolnej jest możliwość rekompensowania strat (producentom), ale musimy przeprowadzić dokładną analizę - produkt po produkcie - czy są jakieś zakłócenia na rynku _ - dodał.

bFeZdtst

Jeśli KE uzna, że przyznanie rekompensat polskim producentom owoców i warzyw jest uzasadnione, to przygotuje projekt decyzji dla komitetu złożonego z przedstawicieli krajów Unii.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeZdtsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)