Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emeryci poszli do pracy - w rok przybyło ich niemal 100 tys. Emerytury są za niskie

260
Podziel się:

Polacy masowo skorzystali z możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę. Nie oznacza to, że zrezygnowali z pracy. Jak pokazują dane ZUS, rok 2017 r. był rekordowym pod względem liczby aktywnych zawodowo emerytów.

W Polsce pracuje około 600 tys. emerytów
W Polsce pracuje około 600 tys. emerytów (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
bECkklKd

O skali zjawiska świadczy fakt, że w 2016 r. na rynku pracy pojawiło się 20,5 tys. pracujących emerytów, którzy wcześniej byli bierni zawodowo. W ubiegłym roku wzrost sięgnął kolejnych 93,5 tys. osób. Łącznie w Polsce pracuje ponad 600 tys. emerytów - 453 tys. z nich ma etat, a 235,7 tys. to samozatrudnieniu lub pracujący w oparciu o umowę zlecenie. Tak przynajmniej wynika z danych ZUS, które pokazują, ilu emerytów opłaca jedynie składkę zdrowotną.

Zdaniem autorów "Dziennika Gazety Prawnej", którzy opisali rosnącą liczbę pracujących emerytów, w tej kategorii należy umieścić także 54 tys. osób, które w 2017 r. uzyskały prawo przejścia na emeryturę, ale nie wystąpiły o nią.

Zobacz także: Ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego Andrzej Duda podpisał pod koniec 2016 r.:
bECkklKf

Koszt dla budżetu

Pracujący emeryci mogą być problemem społecznym, który ratuje budżet. Obniżenie wieku emerytalnego miało kosztować państwo 10 mld zł. Każdy z 65 tys. pracujących od 2017 r. w oparciu o umowę o pracę emerytów odprowadza bowiem składki na ubezpieczenie społeczne.

Główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ocenił, że rosnąca liczba pracujących seniorów to pokłosie niskich świadczeń wynikających z obniżenia wieku emerytalnego. - Ludzie je wzięli, ocenili, że z tego nie da się wyżyć, i pracują dalej - stwierdził.

bECkklKl

Równocześnie pracujący emeryci to ratunek dla rynku pracy, który boryka się z rosnącym popytem na pracowników. Pod koniec ubiegłego roku, jak wynika z danych GUS, brakowało bowiem przynajmniej 381 tys. pracowników.

bECkklKG
praca
wiadomości
KOMENTARZE
(260)
Ubuj
3 lata temu
Wolę emeryture w funtach niż w złotówkach, Jak tak można, że po ponad 40 latach pracy ludzie mają 1600-1700zl na rękę. Patologia i tyle. Polska
Zoja
4 lata temu
Dlaczego Rząd nie zlikwiduje podatek od emerytur i rent to złodziejstwo w biały dzień Następne wybory
MKoro
4 lata temu
Oto efekty narodowosocjalistycznego populizmu Partii: dziadki doją z budżetu i pracują dalej bo im się tak opłaca, mamuśki doją z budżetu i nie pracują z tego samego powodu. A biedny żuczek-przedsiębiorca, bezdzietny i relatywnie młody, ma na utrzymaniu stado wygłodniałych hien.
bECkklKH
biskup
4 lata temu
jak sie wysyla na emeryture "przepracowanych" 45 latkow w sile wieku (tak tak przyklad sasiada policjanta) to trudno sie dziwic ze bedzie dalej pracowal ciagnac jednoczesnie kase od reszty podatnikow-frajerow. Jesli PIS tego nie zmieni w ciagu roku to traca moj glos w wyborach
Zyx
4 lata temu
I tym właśnie trzeba się zająć. Idziesz na emeryturę to nie pracujesz. Chyba że chcesz dorobić zakładasz firmę i "tworzysz" miejsce pracy. Pracując i pobierając emeryturę jesteś w sumie oszustem.
...
Następna strona