Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emeryci poszli do pracy - w rok przybyło ich niemal 100 tys. Emerytury są za niskie

Emeryci poszli do pracy - w rok przybyło ich niemal 100 tys. Emerytury są za niskie

W Polsce pracuje około 600 tys. emerytów Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
W Polsce pracuje około 600 tys. emerytów

Polacy masowo skorzystali z możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę. Nie oznacza to, że zrezygnowali z pracy. Jak pokazują dane ZUS, rok 2017 r. był rekordowym pod względem liczby aktywnych zawodowo emerytów.

O skali zjawiska świadczy fakt, że w 2016 r. na rynku pracy pojawiło się 20,5 tys. pracujących emerytów, którzy wcześniej byli bierni zawodowo. W ubiegłym roku wzrost sięgnął kolejnych 93,5 tys. osób. Łącznie w Polsce pracuje ponad 600 tys. emerytów - 453 tys. z nich ma etat, a 235,7 tys. to samozatrudnieniu lub pracujący w oparciu o umowę zlecenie. Tak przynajmniej wynika z danych ZUS, które pokazują, ilu emerytów opłaca jedynie składkę zdrowotną.

Zdaniem autorów "Dziennika Gazety Prawnej", którzy opisali rosnącą liczbę pracujących emerytów, w tej kategorii należy umieścić także 54 tys. osób, które w 2017 r. uzyskały prawo przejścia na emeryturę, ale nie wystąpiły o nią.

Ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego Andrzej Duda podpisał pod koniec 2016 r.:

 

 

Koszt dla budżetu

Pracujący emeryci mogą być problemem społecznym, który ratuje budżet. Obniżenie wieku emerytalnego miało kosztować państwo 10 mld zł. Każdy z 65 tys. pracujących od 2017 r. w oparciu o umowę o pracę emerytów odprowadza bowiem składki na ubezpieczenie społeczne.

Główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ocenił, że rosnąca liczba pracujących seniorów to pokłosie niskich świadczeń wynikających z obniżenia wieku emerytalnego. - Ludzie je wzięli, ocenili, że z tego nie da się wyżyć, i pracują dalej - stwierdził.

Równocześnie pracujący emeryci to ratunek dla rynku pracy, który boryka się z rosnącym popytem na pracowników. Pod koniec ubiegłego roku, jak wynika z danych GUS, brakowało bowiem przynajmniej 381 tys. pracowników.

Czytaj także
Polecane galerie
Ubuj
2018-04-19 15:23
Wolę emeryture w funtach niż w złotówkach,
Jak tak można, że po ponad 40 latach pracy ludzie mają 1600-1700zl na rękę.
Patologia i tyle.
Polska
Zoja
2018-02-28 08:01
Dlaczego Rząd nie zlikwiduje podatek od emerytur i rent to złodziejstwo w biały dzień
Następne wybory
MKoro
2018-02-28 07:08
Oto efekty narodowosocjalistycznego populizmu Partii: dziadki doją z budżetu i pracują dalej bo im się tak opłaca, mamuśki doją z budżetu i nie pracują z tego samego powodu. A biedny żuczek-przedsiębiorca, bezdzietny i relatywnie młody, ma na utrzymaniu stado wygłodniałych hien.
Pokaż wszystkie komentarze (260)