Notowania

praca
26-02-2018 (07:31)

Emeryci poszli do pracy - w rok przybyło ich niemal 100 tys. Emerytury są za niskie

Polacy masowo skorzystali z możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę. Nie oznacza to, że zrezygnowali z pracy. Jak pokazują dane ZUS, rok 2017 r. był rekordowym pod względem liczby aktywnych zawodowo emerytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
W Polsce pracuje około 600 tys. emerytów

O skali zjawiska świadczy fakt, że w 2016 r. na rynku pracy pojawiło się 20,5 tys. pracujących emerytów, którzy wcześniej byli bierni zawodowo. W ubiegłym roku wzrost sięgnął kolejnych 93,5 tys. osób. Łącznie w Polsce pracuje ponad 600 tys. emerytów - 453 tys. z nich ma etat, a 235,7 tys. to samozatrudnieniu lub pracujący w oparciu o umowę zlecenie. Tak przynajmniej wynika z danych ZUS, które pokazują, ilu emerytów opłaca jedynie składkę zdrowotną.

Zdaniem autorów "Dziennika Gazety Prawnej", którzy opisali rosnącą liczbę pracujących emerytów, w tej kategorii należy umieścić także 54 tys. osób, które w 2017 r. uzyskały prawo przejścia na emeryturę, ale nie wystąpiły o nią.

Ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego Andrzej Duda podpisał pod koniec 2016 r.:

Koszt dla budżetu

Pracujący emeryci mogą być problemem społecznym, który ratuje budżet. Obniżenie wieku emerytalnego miało kosztować państwo 10 mld zł. Każdy z 65 tys. pracujących od 2017 r. w oparciu o umowę o pracę emerytów odprowadza bowiem składki na ubezpieczenie społeczne.

Główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ocenił, że rosnąca liczba pracujących seniorów to pokłosie niskich świadczeń wynikających z obniżenia wieku emerytalnego. - Ludzie je wzięli, ocenili, że z tego nie da się wyżyć, i pracują dalej - stwierdził.

Równocześnie pracujący emeryci to ratunek dla rynku pracy, który boryka się z rosnącym popytem na pracowników. Pod koniec ubiegłego roku, jak wynika z danych GUS, brakowało bowiem przynajmniej 381 tys. pracowników.

Tagi: praca, emeryt, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2018

komisja3stronnaPracujący emeryci to osoby zaniżające płace bo on za psie pieniądze pójdzie.Jak sami mówią "W domu tego nie wysiedzę"zawieszać wypłatę … Czytaj całość

26-02-2018

liczydłoTylko Ci dalej pracują którzy po prawie 40 latach pracy dostali 850 zł na rękę.Niestety nie da się z tego przeżyć.Miałam jednoosobową firmę składki … Czytaj całość

26-02-2018

karinPiS obiecał wcześniejsze emerytury, ale nie obiecywał, że da się z nich wyżyć. "Niegramotni" wyborcy dali się nabrać na populistyczne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (260)

Wybrane dla Ciebie